100 – літній ювілей командира воєнної округи УПА „Чорний ліс” Василя Андрусяка.

    11 січня 2015 року в місті Снятин відзначили 100 – літній ювілей визначної історичної постаті в українських визвольних змаганнях – полковника УПА, командира воєнної округи УПА „Чорний ліс” Василя Андрусяка.

    11 січня 2015 року в місті Снятин відзначили 100 – літній ювілей визначної історичної постаті в українських визвольних змаганнях – полковника УПА, командира воєнної округи УПА „Чорний ліс” Василя Андрусяка.
    В даному заході взяла участь і делегація з Надвірнянського району в складі заступника голови районної державної адміністрації Тараса Олендія, заступника відділу освіти райдержадміністрації Івана Криски, колишніх воїнів Надвірнянського районного проводу Всеукраїнського братства ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича – Тараса Чупринки, отця УГКЦ Івана Гедзика та історика Івана Кметюка.
     Об 11 годині  розпочали урочисту ходу з площі Незалежності до пам’ятника Василеві Андрусяку – „Різуну”, де отець-декан УПЦ КП Михайло Марусяк, отець-декан Снятинський УГКЦ Теодор Оробець  та отець УГКЦ Іван Гедзик із села Гвізд  відправили панахиду,відбулось покладання вінків та квітів до пам’ятника  та  меморіальних місць, встановлених на честь борців за волю України.

   


Продовжились урочистості в районному будинку культури, де було нагороджено пам’ятною медаллю з нагоди 100-річчя від дня народження Василя  Андрусяка ( Грегота – Різуна), полковника УПА учасників бойових дій, політв’язнів, репресованих, Братчиків УПА, керівний склад Всеукраїнського братства вояків ОУН-УПА та громадських діячів. Одним з нагороджених був і голова Надвірнянського районного проводу Всеукраїнського братства ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича – Тараса Чупринки Михайло Юркевич.

   Урочистості супроводжувались художніми номерами як аматорськими колективами, так і окремими виконавцями.


 
 
Довідка
 
Уродженець Снятинщини Василь Андрусяк у 1932 році вступив до лав ОУН. За виготовлення антипольських плакатів гімназиста Андрусяка було ув’язнено. Вийшовши на волю, юнак продовжував діяльність в ОУН як повітовий провідник. З приходом радянських військ активіста ОУН Василя Андрусяка чекали нові арешти. Йому вдалося втекти до Відня, де вступив до українського легіону.
 
У 1941 році Василь Андрусяк повернувся в Україну і за наказом Крайового Проводу ОУН почав формувати загони УПА в Чорному лісі. З того часу він став відомим як “Грегіт-Різун”. Був одружений з Євгенією Гуцуляк.
 
24 лютого 1945 року між селами Грабівка та Глибоке, що в Богородчанському районі зав’язався нерівний бій між повстанцями та радянськими військами. Тоді в оточенні загинули командир тактичного відтинку ч.22 “Різун-Грегіт” та політвиховник цього відтинку поручник “Боян”.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *