У 2019 році 46 закладів охорони здоров’я (комунальних некомерційних підприємств) Івано-Франківщини надають первинну медичну допомогу та отримують фінансування від Національної служби здоров’я України.
Станом на листопад 2019 року 1063299 жителів області уклали декларації з сімейними лікарями/терапевтами/педіатрами, що складає 77,43% від загальної чисельності жителів. За цим показником Івано-Франківщина посідає 12 місце серед усіх областей.

В Івано-Франківській області, окрім комунальних медичних закладів договір, про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ цьогоріч уклали 9 приватних клінік та 16 лікарів, які працюють як фізичні особи підприємці.

Міністерство охорони здоров’я України для Національної служби здоров’я, як замовника медичних послуг, у Паспорті бюджетної програми «Надання первинної медичної допомоги населенню» визначає показники якості та ефективності фінансування цієї програми. Наприклад, до кінця 2019 року НСЗУ сподівається, що показник середньої кількості декларацій на 1 лікаря становитиме 1397 декларацій, а частка населення охопленого програмою медичних гарантій становитиме 80%.

Нами проаналізовано показники підписної кампанії всіх комунальних надавачів первинної медичної допомоги Івано-Франківської області та складено рейтинг ТОП-10 закладів за відсотком підписаних декларацій.

Місце

Назва закладу

Відсоток підписаних декларацій

1

КНП «Яблунівська районна лікарня» Яблунівської селищної ради об’єднаної територіальної громади

164,5

2

КНП «Тлумацький центр первинної медичної допомоги» Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади

130,6

3

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ланчинської селищної ради об’єднаної територіальної громади

112,0

4

КНП «Бурштинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бурштинської міської ради

103,8

5

КНП «Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Калуської міської ради

93,9

6

КНП «Брошнів-Осадська міська лікарня» Брошнів-Осадської селищної ради об’єднаної територіальної громади

91,5

7

КНП Коломийської міської ради «Коломийський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

89,7

8

КНП «Тисменицька міська лікарня» Тисменицької районної ради

88,3

9

КНП «Білоберізька амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Білоберізької сільської ради об’єднаної територіальної громади

86,4

10

КНП «Рогатинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Рогатинської районної ради

85,1

Варто зазначити, що 15 з 46 комунальних закладів вже підписали понад 80% декларацій на своїй території обслуговування. Ще три заклади ОТГ (КНП «Яблунівська районна лікарня» (Яблунівська ОТГ), КНП «Тлумацький центр первинної медичної допомоги» (Тлумацька ОТГ), КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» (Ланчинська ОТГ) значно розширили територію обслуговування завдяки охопленню пацієнтів з населених пунктів, які раніше не обслуговували. Загалом з ТОП-10 закладів 6 КНП належать об’єднаним територіальним громадам.

Проте у Івано-Франківській області є п’ять закладів, які охопили населення деклараціями менше 60%. Жоден з цих надавачів первинної медичної допомоги не належить об’єднаним територіальним громадам.

Рейтинг ТОП-10 закладів за показником середньої кількості декларацій на 1 лікаря виглядає так:

Місце

Назва закладу

Середня кількість декларацій на 1 лікаря

1

КНП «Дзвиняцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Дзвиняцької сільської ради обєднаної територіальної громади

1911

2

КНП «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Рожнівської сільської ради об’єднаної територіальної громади

1540

3

КНП «Яблунівська районна лікарня» Яблунівської селищної ради об’єднаної територіальної громади

1392

4

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ланчинської селищної ради об’єднаної територіальної громади

1384

5

КНП «Коломийський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Коломийської районної ради

1383

6

КНП «Космацька амбулаторія загальної практики-сімейної медицини» Космацької сільської ради об’єднаної територіальної громади

1381

7

КНП «Бурштинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бурштинської міської ради

1338

8

КНП «Переріслянська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Переріслянської сільської ради об’єднаної територіальної громади

1310

9

КП «Некомерційна лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади

1286

10

КНП «Центр первинної медичної допомоги» Рожнятівської районної ради

1285

З 10 закладів, в яких показник середньої кількості декларацій на 1 лікаря є найвищою, 7 належать об’єднаним територіальним громадам. Проте й до сьогодні є КНП, у яких середня кількість декларацій на 1 лікаря не перевищує 500.

Успіхи надавачів первинної медичної допомоги, засновниками яких є об’єднані територіальні громади, можна пояснити такими факторами:

Об’єднані територіальні громади є більш відповідальними власниками та на старті реформи забезпечили краще фінансування своїх надавачів первинної медичної допомоги.

Керівники та бухгалтери КНП ОТГ пройшли низку навчань з питань створення КНП та управління закладами в умовах реформування, які проводились Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування (Програма «U-LEAD з Європою»). Протягом 2018-2019 рр. для медичних працівників було проведено понад 20 заходів з актуальних питань реформування системи охорони здоров’я: створення КНП, підключення до МІС, формування фінансових планів та написання колективних договорів, стратегій КНП. Головні лікарі КНП ОТГ Прикарпаття завжди були активними учасниками тренінгів, тематичних дискусій, навчальних поїздок з обміну досвідом. Станом на початок 2019 року із 30-и діючих ОТГ 22-і сприяли створенню та розвитку власних КНП, які сьогодні без перебільшення є взірцем для наслідування.

Підсумовуючи зазначимо, що НСЗУ публікує на своєму сайті інформацію щодо діяльності всіх КНП, які уклали з нею договір. Ця інформація слугує базою для якісного аналізу наявної мережі ЗОЗ ОТГ. Головні лікарі та засновники повинні систематично здійснювати аналіз даних НСЗУ за такими індикатори як фінансова стійкість, територіальна доступність, задоволення потреб населення, задля формування спроможної мережі ЗОЗ на своїй території.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *