До 100-річчя проголошення Української Народної Республіки

Історична довідка

Історична довідка
26 жовтня (8 листопада) більшовики спробували захопити владу в Києві. В ході боїв між ними та прихильниками Тимчасового уряду, Українська Центральна Рада встановила свій контроль над містом. 7 (20) листопада 1917 року вона з власної ініціативи прийняла ІІІ Універсал, який проголошував заснування Української Народної Республіки як автономії в складі Російської держави.
Генеральний Секретаріат проголошенням 3-го Універсалу ставав незалежним урядом. Окремим секретарствам Генерального Секретаріату було приписано: здійснювати контроль над виробництвом і розподілом продукції; проробити заходи з упорядкування судівництва та закріплення прав місцевого самоврядування; підготувати законопроект про національно-персональну автономію.
Оголошувалися основні принципи політики ЦР: скасування приватної власності на землю; 8-годинний робочий день; гарантування прав і свобод, отриманих в ході революції; контроль над виробництвом; реформа судівництва; скасування смертної кари і амністія політв'язням; національно-персональна автономія для неукраїнців; негайний початок мирних переговорів. Ці принципи політики УЦР, безсумнівно, відтворювали настрої більшості населення України.
Визначалися межі України (9 губерній), а також ставилося питання про необхідність приєднання деяких неукраїнських районів (губерній), заселених здебільшого українцями.
До Української Народної Республіки входили території, населені переважно українцямиКиївщинаПоділляВолиньЧернігівщинаПолтавщинаХарківщинаКатеринославщинаХерсонщинаТаврія без Криму.
Приєднання КурщиниХолмщини, Вороніжчини та інших територій з українським населенням мало вирішуватися шляхом переговорів. Універсал проголошував широку програму соціальних реформ і містив обіцянку розпочати мирні переговори про вихід України з Першої світової війни.
12 (25) листопада 1917 року по всій Росії, включаючи Україну, пройшли вибори до Всеросійських установчих зборів. На загальних виборах перемогли есери і більшовики. В українських губерніях до 70 % голосів отримали українські есерита національні партії.
 
Значення III Універсалу. Проголошення Української Народної Республіки — важливий етап в розвитку Української народно-демократичної революції та у відродженні української державності.
 
 
 
 
 
 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *