Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування – гарантія майбутньої пенсії

 

 
Серед основних умов призначення пенсії в системі загальнообов’язкового державного пенсійного забезпечення є наявність певного страхового стажу, який зараховується лише за умови сплати страхових внесків (єдиного соціального внеску). Проте, окремі особи не підлягають соціальному страхуванню або, за різних причин, не можуть працювати та сплачувати цей внесок. Для таких осіб Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачена можливість добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування шляхом добровільної сплати єдиного соціального внеску.
 
Право на добровільну сплату єдиного соціального внеску мають такі категорії громадян:
 
а) члени фермерських господарств та особистих селянських господарств – на:
– загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;
– у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
– від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
– пенсійне страхування;
 
б) громадяни України, які працюють за межами України мають право на:
– загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;
– соціальне страхування, у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
– пенсійне страхування.
 
в) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, котрі обрали спрощену систему оподаткування, а також ті, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються незалежною професійною діяльністю: науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою та інше), за умови, що вони не є найманими працівниками.
 
Такі особи мають право на добровільну сплату єдиного внеску з метою:
– загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
– соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
 
Законом передбачено, що вони можуть брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі, але не менше одного року. Для цього до органу ПФУ за місцем проживання надається заява встановленого зразка, на підставі якої впродовж 30 календарних днів з дня її отримання територіальним органом Пенсійного фонду укладається договір про добровільну участь, де в обов’язковому порядку зазначаються:
– відомості про особу, які вносяться до системи персоніфікованого обліку;
– вид загальнообов’язкового державного соціального страхування, в якому особа братиме участь;
– строк дії договору, порядок сплати єдиного соціального внеску та рахунки, на які він має сплачуватись;
– умови набуття застрахованою особою права на відповідні виплати згідно з Законом;
– права та обов’язки сторін, їх відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, умови його розірвання та інші умови, передбачені типовим договором.
 
Відмова щодо укладання договору може бути за таких причин:
а) у разi, якщо особа, котра виявила бажання укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
б) якщо особа подала неповні або недостовірні відомості чи бажає укласти договір на строк менше одного року;
в) якщо особа раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого ще не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
г) недотримання інших вимог, передбачених Законом.
 
Розмір добровільної сплати єдиного соціального внеску в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування залежить від категорії платника та виду соціального страхування і становить від 1,5 % до 38,11 % до бази нарахування.
 
Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування дасть змогу як зберегти повний страховий стаж і збільшити майбутній розмір пенсії, так і отримувати інші соціальні виплати.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *