Галузі агропромислового комплексу району

 Агропромисловий розвиток

Аграрний сектор району сформований  в основному виробництвом продукції в особистих селянських господарствах, питома вага яких в структурі виробництва валової продукції складає 97 відс., решта – сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства.
В районі діють 24 фермерських та приватних сільськогосподарських підприємства,  які обробляють  316 га землі.
Сільськогосподарське виробництво забезпечується в основному за рахунок наявних в районі 35,4 тис.га сільськогосподарських угідь, з яких 19,1 тис.га займає рілля, сінокоси – 4,0 тис.га, пасовища – 11,3 тис.га, багаторічні насадження –0,8 тис. га.
По  всіх категоріях господарств району посівна площа становить  18680 га, в т. ч. по сільськогосподарських підприємствах 1606 га.
В районі  зібрано врожай зернових і зернобобовий  культур на площі – 2603 га, з них  1651 га озимих зернових  в т.ч. по сільськогосподарських підприємствах  озимих – 664 га, середня врожайність 36,4 ц/га що на 0,4 цнт /га більше в порівнянні з минулим роком.Зібрано картоплю та овочі на площі 5896 га урожайність, яких складає 155 цнт /га.
На території району працюють два інвестори по обробітку землі ПСП “Оскар” та ТзОВ “Райз-Прикарпаття”, в яких зібрано урожай озимої пшениці на площі  615 га, озимого ріпаку на площі 302 га.
Відповідно до структури посівних площ на 2018 рік  всіма категоріями господарств посіяно озимини 1502 га при прогнозі 1600 га, крім того посіяно 615 га озимого ріпаку, що на 310 га більше проти відповідного періоду минулого року.
В районі в особистих господарствах населення  утримується 15216 гол. великої рогатої худоби, в т.ч. 10805 корів, що 450 меньше проти минулого року,  свиней – 9048 гол.,  коней – 1078, овець та кіз – 2014 голів.
Господарствами населенняз початкуроку вироблено36156 тонн молока. Продуктивність корів становить3187 кг.
Проводиться робота щодо створення родинних ферм на селі. В районі налічується 51 домогосподарство, в яких утримується  3 і більше молочних  корів, в т. ч. два господарства де утримується  5 і більше  корів.
З метою  збільшення обсягів виробництва продукції скотарства та вівчарства в районі розроблена та затверджена “Комплексна програма розвитку агропро- мислового комплексу на період 2016-2020 роки”.

Відповідно до Переліку заходів програми передбачено кошти районного бюджету на 2017 рік в сумі 10 тис. гривень на реалізацію заходів, зокрема:
– на здешевлення вартості послуг по штучному осіменінню тварин,  які про- фінансовано в повному обсязі.
Вживаються заходи щодо забезпечення  ефективної роботи наявних пунктів  штучного осіменіння тварин та відкриття нових.В  населених пунктах району  працює 10 пунктів по наданню послуг зі штучного осіменіння худоби в населення, де за період 2017 року штучно осіменено 1308 корів, що на 17 голів більше проти минулого року. Всі  пункти забезпечені генетичним матеріалом, обладнанням, одноразовими інструментами, рідким азотом, додатково відкрито пункти зі штучного осіменіння корів в с.Фитьків та Волосів.                                             З метою розширення ринків збуту та реалізації тваринницької продукції, мяса свинини, яловичини в районі працює підприємство ПП“М’ясо Карпат” кер.І.Шумський, а також фермерське господарство “Ковальчишина”- “Щедрий фермер”, яким збільшено обсяги реалізації м’яса свинини, птиці, додатково відкрито фірмовий магазин на території ринку РайСТ.

У фермерському господарстві “Лахманюка”с.Тисменичани впроваджено інвестиційний проект по вирощуванню   малини сорту “Полана”.Розширено площі  насаджаджень до 10 га землі. З урожаю 2017 року реалізовано біля 30 тонн ягід малини. Вирішується питання щодо завершення укладення Договорів оренди на землю, додатково створено 18 робочих місць місцевого населення. .
В районі впроваджується інвестиційний проект з розведення овець породи Меринос в с. Парище  потужністю 2,5 тис.голів овець.В даний час проводиться підготовка земельних ділянок під посів кормових культур, завершуються роботи щодо виготовлення технічної документації для будівництва виробничих приміщень, реєстрація договорів оренди на земельні паї.
Фермерським господарством “Іванчука” (кер.В.Іванчук) розробляється  проектно-кошторисна документація  на вирощування ягідників  лохини на площу 3 га з крапельним зрошуванням.  На даний час посаджено 1200 кушів лохини та реалізовано продукції ягід  в торговій мережі м.Надвірна та Івано-Франківськ.

Проводиться робота щодо заключення договорів з фермерськими господарствами “Доля», “Сяйво”на поставку сількогосподарської продукції  для закладів освіти, медицини та інших організацій, які фінансуються за рахунок бюджетних асигнувань.
Фермерськими господарствами району, с/г підприємствами, с/г товаровиробниками  району проведено організаційні заходи щодо участі в ярмаркових заходах “Золота осінь – 2017”, яка відбулася 21та 28 жовтня 2017 в м.Івано-Франківську,   реалізована  продукція рослинництва  овочі, картопля,квашена продукція, продукція бджільництва, кондиторські вироби,  концкорми.