Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Грип та його профілактика


Кожного року у холодну пору на нас очікує чергова епідемія грипу. Грип та ГРЗ складають 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щороку на грип хворіють до 500 млн. людей, два з яких помирають.


Кожного року у холодну пору на нас очікує чергова епідемія грипу. Грип та ГРЗ складають 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щороку на грип хворіють до 500 млн. людей, два з яких помирають.

Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.

  У сезоні 2014 – 2015 рр. серед населення України зареєстровано 5,4 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ, рівень захворюваності становив 1327,1 на 100 тис. населення, що на рівні аналогічного періоду сезону 2013 – 2014 рр.. Максимальний підйом спостерігався на 8 – 10 тижні (16.02 – 08.03.2015 р.). Поступове зниження захворюваності почалося з 11 тижня і до кінця періоду спостереження на всій території країни показники знаходились на допорогових рівнях. В Косівському  районі  щорічно  за  медичною  допомогою з  приводу  захворюваності  на  грип  та  ГРВІ  звертається  2000-2500 осіб.

     Грип– гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом.

     Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38ºС, біль у горлі, головний біль, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, інколи може бути блювота, діарея.

       Джерелом інфекції при грипі є хвора людина або вірусоносій. Важливим чинником розповсюдження грипу є хворі з легкими та нетиповими формами, котрі практично не звертаються за допомогою та відвідують місця скупчення людей – роботу, навчальні заклади, магазини, користуються транспортом  та  інше.

       Механізм передачі вірусу грипу повітряно-крапельний – при кашлі, чиханні та через предмети побуту. Сприйнятливість до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, відносно менша у немовлят віком до 6 міс (імунітет від матері).

Як попередити захворювання на грип:

– Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

– Обмежити відвідини місць великого скупчення людей;

– Часто провітрювати приміщення;

– Прагнути не торкатися очей, носа, рота немитими руками;

– Уникати обійми, поцілунки і рукостискання;

– Прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

– Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

     Основним захистом проти грипу та попередження ускладнень при розвитку захворювання є проведення щеплення проти грипу.Вакцинопрофілактику слід проводити не менш ніж за два-три тижні до початку епідемії, щоб у організму був час для формування імунітету, тобто  щеплення  слід  проводити  протягом вересня – жовтня 2015 року.

Щорічно поновлений штамовий склад інакивованої спліт-вакцини для профілактики грипу «Ваксігрип» повністю відповідає рекомендаціям  Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я  та МОЗ України і передбачає використання наступних штамів вірусу грипу на сезон 2015-2016р.:

– вірус подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09;

– вірус подібний A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2);

– вірус подібний В/Phuket/3073/2013.

Також слід зазначити, що до складу чотирьохвалентної вакцини введено компонент подібний вірусу B/Brisbane/60/2008.

Грип дуже шкідливий розвитком ускладнень, тому виділені певні групи населення, яким рекомендовано щеплення у першу чергу. Це дорослі і діти, які мають хронічні захворювання або послаблену імунну систему, а також люди старші 60 років. Першочергової вакцинації також потребують особи, які за родом своїх занять кожного дня піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією (лікарі, педагоги, робітники транспорту). Слід додати, що щеплення не гарантує стовідсоткового захисту від грипу. Тобто, захворіти можна так само, як і без щеплення, але перебіг хвороби буде значно легший, без ускладнень.

        Неспецифічна сезонна профілактика складається з низки заходів для підвищення резистентності організму до дії не лише збудників грипу, але й інших ГРВІ:

– повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

– загартування;

– вживання загальнозміцнюючих, тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії (перед застосуванням обов’язкова порада лікаря).

    Готуючи їжу, також можна використовувати профілактичні якості деяких приправ. Наприклад, спеції – Східна куркума, імбир, фенхель, петрушка -мають чудові терапевтичні якості. Вони не тільки допомагають у профілактиці грипу, але й зменшують ризик серцево-судинних захворювань.

   Якщо ж Ви все таки захворіли – обов’язково  викличте  лікаря, який  точно встановить  діагноз  вашої  недуги. Не  вживайте  медикаментів, не порадившись  з  лікарем. Не наражайте  на  небезпеку  здорових  людей  і  подумайте  про  наслідки не вилікованого  грипу.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *