Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Імунопрофілактика грипу

Грип – це високо заразне вірусне захворювання, що має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ): підвищена температура тіла, кашель, закладеність носа, першіння в горлі. При цьому характеризується більш гострим початком з вираженими проявами інтоксикації та є набагато не безпечнішим, бо може призвести до тяжких ускладнень і не виключає ризик смерті. Легко передається від людини до людини через кашель, чихання та близький контакт. Захворіти на грип може будь-яка людина, незалежно від віку. Щороку грип вражає мільйони людей, стає причиною сотні тисяч госпіталізацій та десятків тисяч смертей по всьому світі.

Вірус поширюється стрімко, причиною тому є висока вірулентність, короткий інкубаційний період, широке виділення з назофарингеальним секретом, особливо в закритих колективах. Епідемії грипу відбуваються щорічно, починаючи з пізньої осені і до ранньої весни, при цьому охоплюють 20-30% дітей і 5-10% дорослого населення.

За несприятливого перебігу хвороби можуть з’являтися ускладнення в роботі серцево-судинної системи, центральної нервової системи. Часто грип викликає пневмонії, бронхіти, менінгіти. Особливо небезпечний грип для людей, які мають хронічні захворювання внутрішніх органів, саме серед цієї категорії населення в період епідемії підвищена смертність. Також в групі ризику знаходяться вагітні жінки, у яких грип може провокувати спонтанний аборт, затримки розвитку плоду і порушення роботи центральної нервової системи у дитини.

Смертність від грипу щорічно лідирує серед інших інфекційних захворювань.

Варто відзначити, що перед постановкою діагнозу лікар проводить спеціальний тест на грип.

         Єдиний дієвий метод профілактики грипу – це вакцинація.

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея), обидві якісні та безпечні.

         Коли проводять вакцинацію від грипу

Найкраще вакцинуватися в період з жовтня по першу декаду листопада, коли ще немає високого зростання захворюваності. До жовтня теж не варто поспішати на вакцинацію, оскільки рівень противірусних тіл може знизитися через кілька місяців після вакцинації. Але не варто засмучуватися, якщо не встигли в зазначений термін. Вакцинопрофілактика ефективна протягом епідемічного сезону, адже необхідна кількість протигрипозних антитіл формується близько місяця, а епідемія завжди набагато довша.

Вакцинація для запобігання грипу особливо важлива для осіб із підвищеним ризиком тяжкого перебігу захворювання та ускладнень грипу — це маленькі діти, люди похилого віку та особи із хронічними проблемами зі здоров’ям. Люди, які живуть разом з особами групи підвищеного ризику ускладнень, пов’язаних із грипом, або доглядають за ними, також повинні бути в центрі уваги при вакцинації .

Діти віком <5 років (особливо віком <2 років)
Дорослі віком ≥65 років
Дорослі та діти з хронічними захворюваннями, наприклад із хронічними легеневими (включаючи бронхіальну астму), серцево-судинними (виключаючи ізольовану артеріальну гіпертензію), нирковими, печінковими, неврологічними, гематологічними або метаболічними порушеннями (включаючи цукровий діабет)
Люди з імунодефіцитними станами (включаючи серед іншого імуносупресію, викликану лікарськими препаратами або ВІЛ-інфекцією)
Вагітні та жінки в післяпологовий період
Діти і підлітки (віком від 6 міс до 18 років), які отримують препарати, що містять ацетилсаліцилову кислоту або саліцилати
Особи, які проживають у будинках для людей похилого віку та інвалідів, або перебувають в інших установах для довгострокового догляду
Люди, які страждають тяжким ожирінням (індекс маси тіла ≥40)
Медичні працівники
Особи, які здійснюють догляд за дітьми віком <5 років і дорослими віком ≥50 років
Особи, які здійснюють догляд за пацієнтами із захворюваннями, які підвищують ризик тяжкого перебігу грипу та його ускладнень

 

 

Лікар-епідеміолог Надвірнянської

міськрайонної філії ДУ «ІФОЛЦМОЗУ»               Ірина   Горбаль-Клим’юк

 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *