Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Історична розвідка, присвячена 40 річчю від дня створення Української Гельсінської Групи

9 листопада 2016 року відзначається 40-річчя заснування Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод (Української гельсінської групи). Це була перша легальна правозахисна організація в Українській РСР, яка відіграла одну з ключових ролей у національно-визвольній боротьбі українського народу, розпочала ненасильницький, легальний і правовий шлях у здобутті Україною незалежності, становленні демократії, поваги до прав людини.

На виконання розпорядження № 531-р Кабінету Міністрів України про відзначення цієї події, 9 листопада в читальній залі центральної районної бібліотеки відбулася історична розвідка “Повстали проти закріпачення духу”, присвячена 40 річчю від дня створення Української Гельсінської Групи. На заході були присутні користувачі та працівники бібліотеки. Завідувач відділу обслуговування користувачів Надія Мартинюк та працівник відділу ІТ Богдан Зрайко розповіли присутнім про історичні передумови створення Української групи виконання Гельсінських угод, її діяльність та значення для України. Присутні переглянули документальний фільм “Українська Гельсінська спілка: вектор визначено”. Богдан Зрайко, історик за фахом, виступив з мультимедійною презентацією “Українська Гельсінська група”. До уваги присутніх була представлена книжкова виставка “На захисті прав людини: Українська Гельсінська група”, з якою ознайомила модератор заходу Надія Мартинюк.

Як відомо, об’єднання правозахисників було створене у Києві 9 листопада 1976 року. Група стала на захист простих українців, керуючись Декларацією прав людини ООН. Так, учасники документували і оприлюднювали порушення прав і свобод, а найголовніше – відстоювали ідею незалежності України.

Через це багато учасників Гельсінської спілки потрапляли під репресії та вигнання тодішньої влади.

Зазначимо, що Українська Гельсінська Група налічувала близько 40 осіб, з них 24 були засуджені і провели в радянських концтаборах, в’язницях, психіатричних лікарнях загалом 170 років. Ще п’ятеро загинули в неволі.

Серед учасників організації відомі дисиденти Микола Руденко, Олекса Тихий, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко, Мирослав Маринович, Василь Овсієнко.

Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод посідає в історії українського правозахисного і національно-визвольного руху визначне місце. Від її створення ідуть витоки більшості донині чинних в Україні правозахисних організацій, національно-демократичних партій, які разом з іншими чинниками привели Україну до незалежності, де відкрилася можливість побудувати правове суспільство, яке відповідатиме як волелюбному духові українського народу, так і букві міжнародних правових актів.

    

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *