Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Як відкриті дані у сфері енергетики впливають на прозорість ринку та якість надання послуг

Мінцифра разом із проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних в енергетичній сфері.

Відкриті дані — це інформація у вільному доступі, яку мають публікувати державні органи на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. Ці дані є важливим джерелом інформації про стан певної галузі та дієвим інструментом для боротьби з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх.

У сфері енергетики такі дані публікують Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НЕК «Укренерго» та Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження.

Оприлюднення даних про енергетику дозволяє вибирати постачальників газу та найкращі за ціною послуги, експертам — моніторити ситуацію на енергетичному ринку та виявляти зловживання. Це сприятиме підвищенню прозорості галузі.

Відкриті дані також впливають на розбудову конкурентного енергетичного ринку й допомагають маленьким постачальникам розвиватися. А завдяки журналістиці даних учасники ринку у зручній та доступній формі отримують інформацію, корисну для їхньої діяльності, — планування роботи комунальних установ, аналізу цін конкурентів, формування прогнозів тощо.

У дослідженні розглядають низку сервісів та організацій, що використовують відкриті дані енергетичного сектору, й у зручній формі надають необхідну інформацію користувачам:

Консультаційні центри «ГазПравда» та «Газотека» допомагають дізнатися інформацію про різних постачальників газу, порівняти ціни на їхні послуги, а також знайти відповіді на найбільш поширені запитання про газ.

Через сервіс «Energy Online» можна дізнатися та порівняти тарифи на газ та електроенергію, перевірити коректність суми у платіжці та в разі необхідності подати скаргу.

Проєкт «Low Carbon Ukraine» та ГО «Save Dnipro» на основі відкритих даних створюють аналітичні матеріали щодо виробництва електроенергії. Зокрема, проводять моніторинг ринку, визначають проблеми та готують рекомендації щодо їхнього розв’язання, а також подальшого розвитку і реформування галузі.

Видання «Kosatka.Media» та «EXPRO Electricity» використовують відкриті та інші дані в енергетичній сфері для створення інфографік та аналітики.

Сервіс «Зима близько» надає інформацію про запаси вугілля на теплових електростанціях.

Більше інформації про сервіси на основі відкритих даних, а також успішні кейси їхнього використання можна знайти в дослідженні «Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних в енергетичній сфері України».

Також можна ознайомитися про антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних в інших галузях: будівельна, дорожня, медична, екологічна, фінансова, провадження бізнесу, місцеве самоврядування, державний нагляд (контроль) та лісове господарство.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *