На території України виявлені чергові спалахи грипу птиці

Відповідно до оперативной інформації головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на території с. Трихати (29, 47°53\’10.6\”N 31°07\’04.2\”E) Миколаївського району Миколаївської області та ПП АП «Благодатненський птахопром» с. Іванівка, Арбузинського району (29, 47°53\’10.6\”N 31°07\’04.2\”E) Миколаївської області зареєстровані випадки пташиного грипу.

Також, головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області повідомляє про спалах вірусу грипу птиці в с. Заозерне Каховського району Херсонської області (27, 46°36’06.0″N 33°57’12.9″E).

Грип птиці – гостре високозаразне вірусне захворювання, яке характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту. У результаті захворювання птахи гинуть.

Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками та природним резервуаром інфекції.

Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал (господарі), комахи, пухоїди, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом.

Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птахів, які перехворіли, триває 2-3 місяці та більше.

Інкубаційний період триває 1-7 днів. У окремих випадках – від декількох годин до 7 діб і більше.

Як розпізнати?

Клінічні ознаки грипу птиці мінливі і залежать від вірусу, виду птиці, віку, статі, супутніх хвороб і навколишнього середовища.

Клінічні ознаки у курей різноманітні: від слабовиражених – до гострого перебігу, з високою смертністю без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії; відсутність апетиту, раптова загибель великої кількості птиці у стаді. Хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. При цьому загибель птиці сягає 80-100%. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечею, набряками в ділянці голови і шиї, синюшністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше – симптомами ураження органів дихання.

Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

–  здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;

–  здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

–  інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;

–  на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

–  дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);

–  утримувати різні види птиці окремо;

–  виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;

–  не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;

–  зберігання кормів для годівлі птиці в недоступних для дикої птиці місцях;

–  проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

–  забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;

–  проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;

–  проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

–  дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), або службу ветеринарної медицини у вашому районі або області!

Що станеться коли не повідомити про хворобу?

Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *