Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Обговорено перспективи забезпечення прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах реформи децентралізації

Сьогодні під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулася всеукраїнська нарада з питань формування та реалізації державної політики у сфері прав дітей, зокрема, щодо забезпечення права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на сімейне виховання.

Участь у нараді взяли міністр соціальної політики України Марина Лазебна та Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба. Івано-Франківщину в режимі онлайн представляли заступник голови облдержадміністрації Євгеній Фербей та керівники структурних підрозділів ОДА соціального спрямування.

Під час розгляду зазначеного питання урядовці акцентували увагу на стратегічних напрямках забезпечення прав дітей. Насамперед, пріоритетності розвитку сімейних форм виховання, тобто наданні переваги створенню дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей перед іншими соціальними інституціями, зокрема інтернатного типу. Йшлося й про забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, використання для цих цілей державної субвенції та підготовку відповідних регіональних програм, а також підтримку родин, які опинилися у складних життєвих обставинах, створення патронатних сімей.

Безперечно, цей напрям роботи вимагає наявності фахових служб, які забезпечують збереження прав дітей і реалізацію їх прав на сімейне виховання. Як зауважив Прем’єр-міністр, в умовах реформи децентралізації кардинально змінюються повноваження і функції спеціалістів як органів виконавчої влади, так і органів місцевого самоврядування. А формування районів призведе до процесу ліквідації РДА в їхньому нинішньому вигляді. Водночас ще не у всіх громадах сформовані відповідні структури (за інформацією Міністерства соціальної політики в України, у 65 % ОТГ не створені служби у справах дітей – ред.). Тому в процесі формування виконкомів дуже важливим пріоритетом стає утворення служб захисту прав дітей на рівні громад і на рівні районів.

Очільник Уряду наголосив, що не можна допустити передчасного скорочення чисельності працівників обласних і районних державних адміністрацій, які займаються захистом прав дітей і піклуванням про дітей-сиріт.

«Необхідно зберегти професіоналів, які працюють у соціальній сфері та сфері захисту прав дітей. Їх знання, вміння, навички сьогодні як ніколи потрібні у громаді, у регіональних і субрегіональних підрозділах Національної соціальної сервісної служби», – відзначив Прем’єр-міністр.

Своєю чергою Марина Лазебна підкреслила, що для того, аби не зупиняти соціальну політику під час формування нових райдержадміністрацій, необхідно запровадити перехідний період поки не буде створена Національна соціальна сервісна служба, яка забере на себе повноваження в соціальній сфері.

Наостанок зазначимо, що на сьогодні в області на обліку служб у справах дітей перебувають 1294 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування. При цьому створені і функціонують 10 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 71 дитина, 79 прийомних сімей (138 дітей), 1000 дітей влаштовані в сім’ї опікунів та піклувальників.

Загалом, сімейними формами виховання на Прикарпатті охоплено 93,4% дітей відносно загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Із 62 об’єднаних територіальних громад тільки у 6, згідно їхніми штатними розписами, створені служби у справах дітей, статус юридичної особи надано одній службі.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *