Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Печеніжинська громада: життя після об’єднання

На Прикарпатті серед сміливців, які стали на шлях добровільного об’єднання громад та успішно завершили цей процес і 25 жовтня торік провели перші місцеві вибори, — Печеніжинська ОТГ. Прикметно, що Печеніжинська громада — перша в Україні, яка пройшла всі етапи об’єднання відповідно до урядової методики.

Її головою люди обрали прихильника реформи місцевого самоврядування, який ініціював об’єднання, — Ігоря Довірака. Цей сильний лідер зумів сформувати професійну команду, котра нині успішно працює.

Печеніжинська ОТГ налічує понад 17,5 тисячі жителів, її площа становить 186 кв. км, до неї належать дев’ять населених пунктів — Печеніжин, Молодятин,  Марківка, Малий Ключів, Рунгури, Слобода, Сопів, Княждвір і Кийданці, від яких на місцевих виборах було обрано 26 депутатів. Відстань від адміністративного центру, яким є Печеніжин, до найвіддаленішого населеного пункту — села Слободи становить 8 км.



«Рішенню про об’єднання передували різноманітні обговорення, дебати, громадські слухання, — розповів і. Довірак. — Проживши в об’єднаній громаді один квартал, можу авторитетно заявити, що не треба боятися труднощів і все ж таки ставати на цей шлях. Правильність його підтверджують серед інших і значні фінансові переваги. Проте важливо, щоб люди обирали головами об’єднаних громад добрих господарів, ефективних менеджерів, які зуміють належним чином організувати життя в ОТГ».



За словами і. Довірака, досягти фінансової спроможності в новому форматі можна передовсім завдяки тому, що відтепер низку податків залишено на місцях. Після об’єднання власні надходження Печеніжинської громади зросли в три рази, а це понад 6 млн. грн. і. Довірак розповів, що загалом бюджет ОТГ становить майже 48 млн. грн., зокрема громада отримала від держави базову дотацію в розмірі 8,1 млн. грн., освітянську субвенцію —  22,6 млн. грн., а також медичну — 11,1 млн. грн. і наголосив, що дуже важливо ефективно використовувати кожну гривню і правильно організовувати роботу. Чільник громади звернув увагу і на те, що у новому бюджетному році є тенденція до перевиконання дохідної частини.



Також Печеніжинська громада отримає від держави 9,3 млн. грн. інфраструктурної субвенції, а це, як наголосив і. Довірак, значна сума для розвитку. Керівництво громади  планує витратити 90 відсотків цих коштів на ремонт доріг. Проте заздалегідь це буде обговорено зі старостами і жителями населених пунктів Печеніжинської ОТГ.



Нині у бюджеті Печеніжина зуміли віднайти 400 тис. грн. для того, щоб безплатно харчувати учнів 1—4-х класів. Також власним коштом провели вибори старост у восьми населених пунктах, витративши на це 120 тис. грн. Навіть обрали старосту в селі Кийданцях, де ніколи не було сільської ради. Тепер тут вирішують питання адміністративного будинку. 



Один із прикладів ефективного управління в громаді — організація відділу освіти, який не є юридичною особою, проте селищний голова керує ним відповідно до положень, прийнятих на сесіях за погодженням з обласним департаментом освіти. У штаті відділу освіти — начальник і методист. Голова не поспішає наповнювати структуру працівниками, мовляв, щоб менше бюрократів було. Не зважаючи на те, що освітян у цій ОТГ аж 360, вони вчасно, з першого місяця функціонування громади в новому форматі, отримали зарплату. Це, до речі, стосується і всіх бюджетників, яких тут майже 700 осіб.



Нині і. Довірак як чільник нового органу місцевого самоврядування задоволений співпрацею з районною і обласною владою та наголошує, що жодних вказівок згори йому не нав’язують, а управлінські рішення він приймає з огляду на економічну доцільність та за погодженням з жителями громади. 



За словами і. Довірака, людей, які працювали в сільських радах до об’єднання, нині вдалося влаштувати на роботу в об’єднану громаду. Також щонеділі у населених пунктах об’єднаної громади відбуваються сходи селян, під час яких вони розповідають про свої проблеми, підказують, що потребує першочергового вирішення. 



В. о. керівника відділу економіки і земельних відносин Печеніжинської ОТГ іван Грабовецький розповів, що вже затверджено план соціально-економічного розвитку цієї громади, який  розроблено відповідно до стратегій розвитку Коломийського району та загалом області. Основна мета цього плану — сприяння розвитку економіки, поліпшення інфраструктури громади і повернення довіри до органів державної влади. 



Керівник Центру надання адмінпослуг (ЦНАП) Печеніжинської селищної ради об’єднаної територіальної громади іванна Филипів розповіла про роботу цієї нової структури: «Нам за понад два місяці вдалося опрацювати майже 600 звернень, які здебільшого стосуються земельних, архітектурних і міграційних питань. У нас добре налагоджена співпраця з профільними структурами в районі. Працюємо без обіду і до останнього відвідувача». За словами і. Филипів, роботу  ЦНАПу можна назвати прикладом наближення послуг до людей.



Координатор Офісу реформ в області Марія Баран наголосила, що нині перша в Україні Печеніжинська ОТГ, без перебільшення, є взірцем для наслідування. «Потужний і гармонійний взаємозв’язок стратегічного мислення, впевненості, наполегливості, лідерських якостей керівника і. Довірака та досвіду його колег дав позитивні результати, які стосуються багатьох організаційних аспектів: формування структури та штату ради ОТГ, підходів до окреслення напрямів розвитку громади, організації роботи ради ОТГ, — наголосила М. Баран. — Наполеглива та злагоджена командна робота дала свої результати. На території громади реалізовують два закордонні проекти. Жителі громади, які брали участь у навчальних заходах, справили неабияке позитивне враження на наших польських колег із Любліна. Фундація менеджерських ініціатив м. Любліна реалізовує у Печеніжинській ОТГ два проекти: «Українська адміністрація майбутнього», який спрямований на методичний та експертний супровід процесу розробки стратегії розвитку громади, та «Академія лідерів партисипації», який передбачає ознайомлення з механізмами та техніками залучення громадськості до процесів управління».

За матеріалами газети "Галичина"

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *