Робота РЦСССДМ

Інформація

про роботу Надвірнянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в 2018 році

 

Надвірнянський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (далі – РЦСССДМ) надає соціальні послуги відповідно до нормативних актів, зокрема:  Законів України «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», «Про соціальні послуги».

Згідно з Положенням РЦСССДМ  є спеціальним закладом, який проводить соціальну роботу із сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.

 

Соціальна підтримка сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах

 

Працівниками РЦСССДМ впродовж 2018 року виявлено та проведено оцінку потреб 135 сімей, в них 222 дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Під соціальним супроводом перебуває 12 сімей, в них 34 дітей. Основними причинами взяття під соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах були проблеми складних стосунків у сім’ї, алкогольна залежність, безробіття, інвалідність, незадовільні житлово-побутові умови проживання.

Соціальні послуги надавались сім’ям: багатодітним, малозабезпеченим, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа, сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітям з функціональними обмеженнями, сім’ям, які за результатами першого візиту потребували підтримки з метою недопущення потрапляння в складні життєві обставини.

В результаті проведеної роботи  64 сім’ї отримали  допомогу в оформленні документів, 3 особам надано допомогу щодо постановки їх на облік в центр зайнятості, 4 особи працевлаштовано, 3 дітей влаштовано у дошкільний навчальний заклад, 36 сімей отримали допомогу (гуманітарну, продуктові набори), 35 сімей навчено навичкам догляду за дитиною, у 3 сім’ях попереджено вилучення дітей із сімей, 3 сім’ї направлено в Центр соціально-психологічної допомоги в смт. Верховина.

Проводилася відповідна робота щодо сприяння в оздоровленні та відпочинку дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Діти з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах залучалися до заходів, які проводилися РЦСССДМ в рамках районної програми «Молодь Надвірнянщини», а саме: «Великодня писанка», залучено 12 дітей; «Повір у себе», залучено 10 дітей; відзначення Дня захисту дітей, залучено 50 дітей; акція «Скоро до школи» залучено 12 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах (забезпечено портфелями та шкільним приладдям);

Важливим напрямком роботи РЦСССДМ є попередження насильства в сім’ї. З сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах та є ризик насильства в сім’ї, проведено бесіди та надано консультації щодо недопущення насильства у сім’ї, зменшення асоціальної поведінки, негативного впливу сімейного неблагополуччя на розвиток дитини, профілактика негативних явищ у сімейному та дитячому середовищі, формування навичок відповідального батьківства. На обліку РЦСССДМ перебуває 1 сім’я, в якій здійснювалось насильство. На даний час залучено суб’єктів соціальної роботи для роботи з сім’єю та проводиться відповідна  робота  щодо  недопущення  подальшого насильства в сім’ї.

Здійснюється соціальна робота з особами, які постраждали від торгівлі людьми. Систематично проводяться бесіди, тренінги з молоддю щодо протидії торгівлі людьми. Зокрема, 01 серпня 2018 року в Надвірнянській центральній районній бібліотеці спільно з працівниками Надвірнянського відділу поліції проведено інформаційно-просвітницький захід «Ми проти торгівлі людьми!».

Працівники РЦСССДМ були залучені в роботу комісії щодо доцільності функціонування Надвірнянської загальноосвітньої школи-інтернат. Комісією обстежено умови проживання 69 дітей із 45 сімей.

Відповідно до покладених завдань, працівники РЦСССДМ здійснюють заходи щодо соціальної та психологічної підтримки учасників антитерористичної операції, організації надання їм допомоги з урахуванням визначених потреб. З часу проведення антитерористичної операції проведено 215 оцінок потреб сімей учасників АТО.

За результатами оцінок потреб, та в ході здійснення соціальної роботи сім’ї учасників АТО отримали послуги щодо:

– психологічної підтримки –  15 осіб;

– юридичної допомоги – 31 особа;

– влаштування дітей до дошкільних та шкільних закладів освіти – 6 дітей;

– отримання гуманітарної допомоги – 15 сімей;

– оформлення/відновлення документів – 73 сімей.

Крім того, РЦСССДМ сприяє  особам з сімей  учасників АТО у    реабілітації, влаштуванні до закладів охорони здоров’я, санаторіїв, оформленні груп інвалідності, оформленні соціальних допомог та виплат, оздоровленні, участі (особливо дітей) в культурологічних, просвітницьких заходах.

Проведено роботу з 19 особами, які перемістилися з тимчасово окупованої  території та районів проведення АТО, надано 66 індивідуальних консультацій.

Для вирішення проблем сімей добре налагоджена взаємодія із структурними підрозділами органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.

 

Здійснення соціальної роботи з неповнолітніми та молодими особами, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі, а також звільненими від відбування зазначаних видів покарань

 

Впродовж 2018 року соціальною роботою охоплено 18 осіб, які засуджені до покарань не пов’язаних з позбавленням або обмеженням волі, надано 26 індивідуальних консультацій, а саме допомога в оформленні документів, допомога в оформленні різних видів соціальних допомог, поставлено на облік в центр зайнятості, працевлаштовано, надано юридичні консультації.

Укладено угоду про співпрацю з Надвірнянським міськрайонним сектором філії ДУ «Центр пробації». Спільно проводяться семінари, лекції, бесіди. Працівники РЦСССДМ проводять оцінку потреб сімей та осіб, за потреби – соціальний супровід, надають індивідуальні послуги.

 

Сімейні форми виховання

 

РЦСССДМ здійснює системну роботу щодо впровадження сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для залучення громадян до створення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу використовуються такі методики:

– бесіди з головами, секретарями сільських, селищних рад;

– розміщення у приміщеннях сільських та селищних рад стендів «Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді інформують», на яких висвітлено матеріали щодо особливостей створення та функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;

– розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів (плакати, буклети, пам’ятки);

Станом на 01.01.2019 року функціонує 4 прийомні сім’ї, в яких виховується 7 дітей.  Соціальне супроводження прийомних сімей здійснюється постійно. В рамках соціального супроводження постійно здійснюються заходи соціального контролю та відвідування прийомних сімей, уважно вивчаються потреби та проблеми дітей, що виховуються в прийомних сім’ях. Прийомним батькам  постійно надаються педагогічні, психологічні, інформаційні послуги з питань виховання дітей. Працівники РЦСССДМ кожного року беруть участь у проведенні навчання з підвищення виховного потенціалу прийомних батьків та батьків-вихователів з Івано-Франківської області.

В рамках Національної стратегії профілактики соціального сирітства на період до 2020 року  державою запроваджується нова форма сімейного виховання – патронатні сім’ї. Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, що їх замінюють не здійснюють своїх батьківських обов’язків з різних причин. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї.

Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі.

 

 

Директор                                                                                Назарій Глуханюк