Що потрібно знати про нові тарифи

 

Тотальне обчислення вартості плати за комунальні послуги почалося з того моменту, коли стало відомо про перегляд ціни тарифів за комунальні послуги . Сайт UA today розклав „по поличках”: що, чому, по чому, куди, головне – скільки на прикладі столичної сім’ї із трьох осіб. Міністерство соціальної політики, продовжуючи тему, надає додаткові розрахунки.

 

Тотальне обчислення вартості плати за комунальні послуги почалося з того моменту, коли стало відомо про перегляд ціни тарифів за комунальні послуги . Сайт UA today розклав „по поличках”: що, чому, по чому, куди, головне – скільки на прикладі столичної сім’ї із трьох осіб. Міністерство соціальної політики, продовжуючи тему, надає додаткові розрахунки.

Що потрібно знати про нові тарифи: чому так дорого і скільки заплатимо взимку.
Українцям цієї зими доведеться платити за новими тарифами за „комуналку”. Подорожчало все: гаряча й холодна вода, опалення, газ та електроенергія. Як пояснюють в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг (НКРЕКУ), перегляд тарифів – вимушений крок, що на нього Україна повинна була піти ще багато  років тому назад. Чому дорожчає „комуналка” і скільки доведеться заплатити  взимку сім’ї з трьох чоловік у Києві. 
Електроенергія: купувати  за собівартістю
Чому дорожчає: українці платили лише 21% від реальної вартості.
Чому зі старим тарифом „погано”: бізнес вимушений доплачувати за населення, а додаткові трати компенсувати за рахунок кінцевої ціни на товари.
Скільки заплатимо взимку: 135,9 грн.
Тариф на електроенергію покривав всього лише 21,3% від реальної її вартості, пояснили в НКРЕКУ. Промислові підприємства доплачували за населення і компенсували додаткові трати  за рахунок кінцевої ціни на свою  продукцію. У минулому році НКРЕУприйняла рішення підняти тариф для українців до рівня собівартості.
Тариф підіймають у п’ять етапів (постанова №220). Пише UA today й наводить дані, як мінялись тарифи на електроенергію при споживанні від 100 до 600 кВТ/год. 
До квітня минулого року сім’я, котра споживає 150 кВт/год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт/год за ціною за кіловат 45,6 копійок, ще 50 кВт за ціною 78,9 копійки за кіловат ( тариф „Київенерго” із вересня 2014 – го по лютий 2015 –го).  У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,( копійки при  споживанні більше, ніж 100 кВт і 45,6 копійок при споживання до 100 кВт, а в березні – до 99 і 55 копійок відповідно.
Наприклад, якщо минулою зимою для такої сім’ї „світло” коштувало 85 грн., то в цьому році доведеться платити 135,9 грн. Незважаючи на підвищення тарифів, електроенергія в Україні залишається найдешевшою у Європі. 
Газ: платимо як у Європі
Чому дорожчає: новий ринковий тариф сформовано відповідно до імпортного паритету: українцям продають газ по закупівельних цінах + транспортування та податки.   
Чому зі старим тарифом „погано”: доводилось виділяти з бюджету на дотації близько 100 млрд. грн., не було грошей на розвиток власного видобутку газу. 
Скільки заплатимо взимку: 89,7 грн.
Більше 20 років в Україні діяли занижені тарифи на газ, пояснюють у Міністерстві економічного розвитку й торгівлі (МЕРТ). З бюджету на дотації доводилось виділяти мільярди гривень ( в минулому році – 100 млрд.грн).
Однією з умов отримання кредитів від Міжнародного валютного фонду є скорочення дефіциту в бюджеті НАК „Нафтогаз”. Новий тариф сформовано згідно імпортному паритету.
І український, і імпортний газ продають по одній ціні й населенню, і промисловості – 6800 гривень за тисячу кубометрів. Така ціна, пояснюють чиновники, дозволяє не лише покрити дефіцит, але й інвестувати у видобуток  власного газу.  
За підрахунками „Нафтобазу”, за рік українці використовують близько 21 млрд. кубометрів газу. Газ, видобутий державними підприємствами (близько 13 млрд. кубометрів), НАК закуповує за ціною 1590 грн., імпортний газ – по 185 доларів (приблизно 4600 грн.). При цьому й імпортний, й український газ населенню продають за ціною європейського „блакитного палива”.
А згідно розрахунків МЕРТ, вартість імпортного газу конвертували в гривні за курсом 26,7 (стільки, згідно прогнозу,  буде коштувати  долар в Україні в 2017- му) й додали до неї 1146, 5 грн. (НДС), 219 грн. (тариф на транспортування), 513,7 грн. ( тариф на розподіл газу) й торгову надбавку поставника („Нафтобазу”) – 57,4 грн. У результаті отримали тариф 6800 грн. за тисячу кубометрів.
Якщо до перегляду тарифів українці взимку платили за кожен кубометр 3,6 грн. („соціальний тариф”), з травня цього року за кубічний метр доведеться платити 6,8 грн. Сім’ї, котра не встановила в квартирі лічильник, але має в квартирі гарячу воді й централізоване опалення, за кожного мешканця доведеться сплатити 4,4 кубометрів газу. Для сім’ї із трьох чоловік це 89,7 гривень.
Холодна вода: дорожчає через електроенергію
Чому дорожчає:  в структурі тарифу на воду 34% – сплата енергоресурсів, що значно подорожчали.
Чому зі старим тарифом „погано”: старий тариф не покривав собівартість водопостачання, включаючи витрати на електроенергію. Через що водоканали накопичили більше 5 млрд. грн. Боргів за електроенергію перед обленерго. У результаті українці можуть залишитись без води, й без електроенергії.
Скільки заплатимо взимку: 181, 3 грн.
Компанії, що займаються водопостачанням, подали в НКРЕКУ обґрунтування для підвищення тарифів на холодну воду. Так, „Київводоканал” попросив замість 10,2 грн. за кубометр продавати воду по 13,43 грн. З просьбою комісія погодилась – вода подорожчала на 23%. До слова в кожному місті діє свій тариф  на водопостачання.
Згідно нормативу Кабміну, сім’я, котра не встановила лічильник, повинна сплачувати 4,5 кубометри  води на кожну людину. Відповідно, вже зараз щомісячно сім’ї з трьох осіб у Києві, котра мешкає у квартирі без лічильника, доводиться платити 181,3 грн. 
У своїй постанові про перегляд  тарифів фахівці НКРЕКУ також звернули увагу, що компаніям через індексацію доводиться більше грошей витрачати на зарплати. 
Гаряча вода: дорожчає через газ
Чому дорожчає: у структурі тарифу на гарячу воду 58% – вартість газу.
Чому зі старим тарифом „погано”: Для підігріву води доводиться витрачати більше грошей через дорогий газ. Без перегляду тарифу виробники тепла не можуть купувати – українці залишаться без гарячої води.
Скільки заплатимо взимку: 415,5 грн.
Нові тарифи на гарячу воду також затверджує НКРЕКУ. Вартість цієї послуги залежить від того, чим підприємство підігріває воду. Так, у Кузнєцовську Рівенської області кубометр коштує 14,88 гривень, а клієнти однієї із ТКЕ в Дніпропетровську вимушені будуть платити 85,83 гривень за такий же об’єм гарячої води.
Клієнти „Київенерго” після перегляду тарифу платять за кубометр 83,1 грн. (якщо немає полотенцесушителя, то 76,7 грн.). У структурі тарифу 58% – вартість газу, 17% -податки, 7% – зарплати й лише 6% – вартість самої води.
Згідно прийнятою Кабінетом міністрів норми споживання, у середньому сім’я з трьох осіб використовує за місяць 5 кубометрів гарячої води. За старим тарифом для киян це 204,6 гривень (40, 92 за кубометр). Після подорожчання – 415, 5 грн.
Об’єм стандартної ванни – 350 літрів. Щоб прийняти гарячу ванну мешканцям столиці доведеться заплатити близько 29,7 грн. ( одна літра гарячої води за новим тарифом буде обходитись приблизно у 8,5 копійок). Приблизно 30 літрів води українці витрачають на умивання і чистку зубів щоденно – це приблизно 2,5 гривень.
А от похід до туалету, за умови, якщо встановлено стандартний зливний бачок об’ємом 6 літрів води, обійдеться всього у 8 копійок (літра холодної води коштує 1,3 копійки). 
Опалення: дорогий газ – дороге тепло
Чому дорожчає: в структурі тарифу на опалення 64% – вартість газу
Чому зі старим тарифом „погано”: На опалення доводиться витрачати більше грошей через дорогий газ. Без перегляду виробники тепла не можуть купувати газ, а українці залишаться без тепла.
Скільки заплатимо взимку: 989,1 грн. – однокімнатна квартира, 1648,5 – двокімнатна, 2307,9 – трикімнатна.
За даними  „Київенерго”, якщо раніше на один Гкал тепла доводилось витрачати газу на 392,45 грн., після подорожчання „блакитного палива” ця сума виросла до 902,97 грн. У структурі тарифу на тепло 64% – вартість газу, 17% – податки, інше – електроенергія, зарплати і т.д.
У кожному місті НКРЕКУ затвердила свій тариф на тепло для конкретного  постачальника ( залежить від того, який енергоресурс використовує постачальник). Так, у Києві за однокімнатну квартиру (30 кв.м) без лічильника доведеться заплатити 989,1 грн. За двокімнатну (50 кв. М) 1648,5 грн.,  а за трикімнатну (70 кв.м) – 2307,9.
За рік у Києві на 20% подорожчала електроенергія, на 23, 7% – холодна вода, на 47% газ, на 50,7% -т гаряча вод і на 51% – опалення. У результаті, якщо минулою зимою сім’я із трьох осіб у стандартній однокімнатній квартирі віддавала за „комуналку”976,85 грн., взимку 2017 – го доведеться заплатити  1881, 3 грн. І це без урахування тарифів на вивіз сміття і утримання будинку. Життя в трикімнатній квартирі обійдеться в 3200,1 грн. ( в минулому році – 1621,5 грн.).
Варто зазначити, у квартирі з лічильниками на тепло, газ, електроенергію, гарячу й холодну воду, сума в платежах може бути значно нижчою. Крім того, як прогнозують у Міністерстві фінансів, до зими в Україні субсидію оформлять 7 млн. сімей.
На приклад, сім’я з двох дорослих із середніми зарплатами (за даним Держстату 4746 грн.) і дитину за „комуналку” в трикімнатній квартирі замість 3187,9 грн.  заплатить 1915,4 грн. ( решту покриє субсидія). Цій же родині в  трикімнатній квартирі, але з мінімальними зарпалтами (1550 гривень) доведеться заплатити за комуналку з субсидією всього 205 гривень. 

 

 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *