Синдром хронічної втоми, як наслідок неправильної організації режиму праці та відпочинку.

    Протягом багатьох років відбуваються суперечки між вченими та лікарями з приводу « Синдрому хронічної втоми», причин виникнення та лікування. На сьогодні відомо, що даний синдром може виникати як в дітей ( внаслідок перенавантаження в школах) так і в дорослому віці.

    Протягом багатьох років відбуваються суперечки між вченими та лікарями з приводу « Синдрому хронічної втоми», причин виникнення та лікування. На сьогодні відомо, що даний синдром може виникати як в дітей ( внаслідок перенавантаження в школах) так і в дорослому віці.
    Єдиної точки зору про етіології та патогенез синдрому немає. З точки зору гігієни – не правильна організація режиму праці обов’язково призводить до розвитку втоми,а згодом і до порушення функціонування усіх систем організму.
     Для правильної організації режиму праці необхідно пам’ятати, що протягом робочого дня під дією безлічі факторів, працездатність людини змінюється, а саме проходить 3 фази:
–   Фаза «втягнення» в роботу – у цей період поступово підвищується активність центральної нервової системи ( ЦНС ), зростає рівень обмінних процесів, а згодом наростає працездатність. Тривалість в середньому від 15 хв до 1 год.
– Фаза стійкої працездатності – визначається оптимальний рівень функціонування ЦНС та інших систем організму, працездатність досягає максимального рівня. Тривалість – до 3 год.
– Фаза зниження працездатності – розвиток втоми організму з прогресивним зниженням працездатності.
Після обідньої перерви організм знову проходить дані фази. Необхідно пам’ятати, що тривалість кожної з цих фаз залежить від індивідуальних особливостей організму та від умов праці. Так, як несприятливе середовище в якому людина працює ( не раціональне облаштування робочого місця, несприятлива атмосфера в колективі) та характер праці ( монотонність, ступінь відповідальності, шкідливість, значне переважання фізичної чи розумової складової праці) можуть прискорити розвиток втоми.
     При довготривалій не правильній організації праці та відпочинку, організм людини не має змоги відновитись і звичайна втома може призвести до стійких порушень функціонування організму – синдрому хронічної втоми. Лікування даного стану вимагає тривалого відпочинку та зміни умов праці, а у випадку розвитку функціональних та органічних зрушень з боку систем організму – повноцінного лікування під наглядом лікаря.
     Тому, розуміння процесів змін працездатності та індивідуальний підхід дає можливість досягнення максимального результату без заподіяння шкоди для здоров’я працівників.
      Для попередження виникнення синдрому необхідно:
– забезпечити правильну організацію робочого місця
–  створити позитивну атмосферу в колективі
– мінімізувати шкідливість на робочих місцях
– організувати правильний відпочинок персоналу під час технічних перерв та в обідній час
Працівникам:
–  Правильно організовувати власний відпочинок у вільний час:
При переважанні фізичної праці варто проводити відпочинок із залученням розумової діяльності: слухати музику, читати, грати в інтелектуальні ігри тощо.
При переваженні розумової діяльності – увагу приділяти активному відпочинку – велопрогулянки, кемпінг, заняття спортом та ін..
– Проходити періодичні медичні огляди – для раннього виявлення зрушень функціональних систем організму
   Таким чином, при раціональній організації праці та відпочинку можна забезпечити бажаний рівень працездатності, уникнути розвитку синдрому тривалої втоми і, як наслідок, попередити виникнення багатьох захворювань у працівників.
 
Лікар з загальної гігієни                                                                 Гринів Галина

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *