Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Цукровий діабет – не хвороба, а стиль життя

В Україні нараховується понад 1,3 млн. хворих на діабет, з них більш ніж 212 тис. потребують щоденних ін’єкцій інсуліну. Тенденція до зростання рівня захворюваності спостерігається і на Прикарпатті. На цукровий діабет в області хворіють 44312 жителів краю, з яких 5540 потребують ін’єкції інсуліну. В Надвірнянському районі на «Д» обліку знаходиться 3347 хворих. З них 330 потребують ін’єкції інсуліну. За рік виявлено 304 хворих.

В Україні нараховується понад 1,3 млн. хворих на діабет, з них більш ніж 212 тис. потребують щоденних ін’єкцій інсуліну. Тенденція до зростання рівня захворюваності спостерігається і на Прикарпатті. На цукровий діабет в області хворіють 44312 жителів краю, з яких 5540 потребують ін’єкції інсуліну. В Надвірнянському районі на «Д» обліку знаходиться 3347 хворих. З них 330 потребують ін’єкції інсуліну. За рік виявлено 304 хворих.
Цукровий діабет – хронічне захворювання, яке має два основні типи. При I-му типі, яке діагностують у 10% від загальної кількості хворих, підшлункова залоза взагалі не виробляє інсулін – гормон, що регулює рівень цукру в крові та допомагає організму отримувати необхідну кількість енергії. Щоб вижити, пацієнтам, у яких діагностували діабет I-го  типу, необхідні постійні ін’єкції інсуліну. При цукровому діабеті II-го  типу інсулін в організмі виробляється, але в недостатній кількості. Раніше на діабет II-го  типу страждали переважно люди віком від 40 років, сьогодні він зустрічається також у дітей. А 98% хворих дитячого віку мають цукровий діабет I-готипу. Його поширеність у дітей віком до п`яти років в Європі, за оцінками медиків, до 2020 року збільшиться удвічі.
Причини виникнення діабету двох типів відрізняються, але спільним для них є підвищення рівня цукру в крові, що призводить до порушення всіх видів обміну речовин:  жирового, білкового, вітамінного, мінерального тощо.
Серед факторів виникнення діабету медики виокремлюють спадковість (коли це захворювання було у близьких родичів), надлишкову вагу тіла і ожиріння, зловживання алкоголем та курінням. До хвороби можуть також призвести різні інфекції, атеросклероз, подагра, порушення у роботі  підшлункової залози та інших ендокринних органів, печінки. 
Основними симптомами діабету є підвищена спрага і часте сечовипускання, сухість шкірних покривів, свербіж шкіри, порушення зору, швидка стомлюваність або сонливість, помітна зміна ваги тіла, повільне загоєння ран. Вираженість симптомів залежить від ступеня зниження секреції інсуліну, тривалості захворювання та індивідуальних особливостей хворого. В окремих випадках симптомів може не бути взагалі, а захворювання виявляють випадково.  Важко діагностувати діабет у дітей, коли хвороба ховається під маскою інфекцій чи ГРВІ. Інколи симптоми діабету в дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз, для якого характерний запах ацетону. Тому батьки мають спостерігати за станом здоров’я дітей і у тих випадках, коли їхня дитина багато п’є, втрачає масу тіла або часто відвідує туалет, особливо вночі, звернутися за медичною консультацією. Успіх лікування цукрового діабету в дітей значною мірою залежить від знань батьків щодо цього захворювання.
Важливо регулярно контролювати рівень цукру в крові, в першу чергу, людям віком за 40 років, тим, хто має зайву вагу та хворих на діабет родичів. Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові на цукор. Нормальний рівень глюкози у крові натщесерце – не більше ніж 5,5 ммоль/л.
Дітям необхідно здавати аналіз крові на визначення цукру щоразу після перебігу інфекційних хвороб (краснухи, кору тощо), пневмонії, грипу або стресу. А батькам варто пам’ятати, що раннє виявлення цукрового діабету в дитини дає більше шансів уберегти її від ускладнень.
Важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями, основна причина яких – тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). Лікарі наголошують, що найчастіше діабет призводить до порушень у роботі нирок, коли у крові накопичуються шлаки, виникає інтоксикація (отруєння) організму аж до ниркової недостатності, від якої помирає 10-20% хворих. Ще більше, а саме 50% летальних випадків, спричинених небезпечним захворюванням, стаються внаслідок серцево-судинних патологій. 
        Постійно підвищений рівень цукру в крові може спричинити важкі порушення зору і, як наслідок, навіть його втрату. Діабет також вражає нижні кінцівки, що проявляється зниженням їх чутливості, травматизацією, розвитком виразкових дефектів, гангрени. В результаті це загрожує ампутацією, ризик якої у хворих на цукровий діабет на 10-15% вищий, ніж в інших. 
Однак, пацієнти здатні запобігти зазначеним небезпекам і жити повноцінним життям за умов дотримання дієтичних рекомендацій і вдосконалення навиків догляду за собою. Потрібно постійно здійснювати самоконтроль рівня цукру в крові за допомогою глюкометра або тест-смужок для візуального контролю.
Для ефективної боротьби з діабетом необхідно вести активний спосіб життя, позбавитися від шкідливих звичок, нормалізувати артеріальний тиск та вагу, вчасно лікувати супутні хвороби, раціонально харчуватися, обмеживши споживання продуктів з високим глікемічним індексом: солодощів, виробів з борошна вищого ґатунку, солодких газованих напоїв. Адже вуглеводи, що містяться в них, миттєво перетворюються на глюкозу, для засвоєння якої необхідний інсулін.
Медики кажуть, що хворіти на діабет – все одно, що вести машину по швидкісній дорозі – треба просто знати правила руху. Тож вивчайте їх, захищайте себе  і будьте здорові!
 
Райендокринолог                                                                        Є.Женчук

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *