Всесвітній день боротьби з пневмонією – що варто знати про цю хворобу

Щорічно 12 листопада у світі відзначають Всесвітній день боротьби з пневмонією. Мета цього дня – активізувати заходи щодо боротьби з пневмонією та профілактики і лікування цього захворювання. Пневмонія, або запалення легенів, – це гостре захворювання інфекційного характеру, що вражає легеневу тканину.

Від пневмонії у світі кожні 20 секунд помирає одна дитина. За даними ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі.

Це захворювання може бути викликане вірусами, бактеріями або грибками. Причиною запалення легенів у випадку з COVID-19 є коронавірус SARS-CoV-2. У перші дні інфекції новий коронавірус швидко проникає в клітини легенів людини. Пацієнти з нетяжкою формою пневмонії зазвичай не мають ознак дихальної недостатності. Кашель може бути з мокротинням, можуть вислуховуються вологі хрипи, проте не завжди. А під час комп’ютерної томографії виявляється вогнища запалення у легенях, як правило, дрібних за розміром.

Діагностують цю хворобу за допомогою рентгену і комп’ютерної томографії, пульсоксиметрії, аналізу крові та мокротиння.

Пневмонія може поширюватися кількома способами. Віруси та бактерії, які зазвичай є в носі або горлі, можуть потрапити до легень та викликати у них запальний процес. Вони також можуть поширюватися за допомогою повітряних крапель від кашлю або чхання. Отже, пацієнти з пневмонією є потенційно небезпечними для оточуючих.

В групі ризику захворіти на пневмонію є особи з хронічними інфекційними процесами, з хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинної, бронхолегеневої системи, онкохворі, пацієнти із цукровим діабетом, літні люди, хворі з порушенням імунітету, насамперед ВІЛ-інфіковані, люди, які працюють у громадських місцях та контактують з великою кількістю осіб, тощо.

Факторами, які можуть сприяти розвитку пневмонії, також є паління, зловживання алкоголем та наркотиками, забруднення повітря у приміщенні, де пацієнти проживають, скупченість в місцях проживання (будинки престарілих, інтернати, гуртожитки).

Симптоми пневмонії, на які варто звертати увагу: кашель, утруднене дихання, висока температура тіла (39°), прискорене дихання, втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітки розширюється при вдиханні), свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

Профілактика пневмонії:

  • щеплення: планова вакцинація визнана найбільш ефективним методом профілактики пневмонії;
  • зміцнення імунітету;
  • достатнє та збалансоване харчування;
  • здоровий спосіб життя;
  • регулярна фізична активність на свіжому повітрі;
  • дотримання правил особистої гігієни.

Якщо у вас наявні симптоми, які нагадують пневмонію, треба негайно звернутися до лікаря. Самолікування призводить до запізнення діагностики захворювання та розвитку загрозливих станів для життя. Своєчасне діагностування пневмонії є запорукою ефективного лікування цього загрозливого захворювання.

Бажаємо вам міцного здоров’я!

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *