Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Зміцнюємо міжнаціональну злагоду і порозуміння


 На виконання завдань Президента України щодо зміцнення міжнаціональної злагоди і порозуміння Надвірнянський район продовжує тісну співпрацю з сусідами за кордоном та підтримує тісні зв’язки з вихідцями з наших теренів, які зараз проживають за кордоном.



 На виконання завдань Президента України щодо зміцнення міжнаціональної злагоди і порозуміння Надвірнянський район продовжує тісну співпрацю з сусідами за кордоном та підтримує тісні зв’язки з вихідцями з наших теренів, які зараз проживають за кордоном.

 На територію Опольського воєводства, а саме, м.Ополє, м.Пруднік після II світової війни проживають вислані Радянською владою багато корінних надвірнянців.
Після проголошення незалежності України жителі м. Надвірна Л. Коритан, В. Антонович, П. Левицький поновили знайомства зі своїми родичами в Польші та запросили їх відвідати наше місто. У1991р. до Надвірної приїхала перша група відвідувачів з Ополя та Прудніка, коріння яких походить з Надвірної та околиць. За сприяння Адама Кархера, голови відділу Надвірна Товариства Польща – Україна в Ополю, такі візити продовжувались і відбуваються впродовж багатьох років.
У 1994р. А.Кархером до Надвірнянського костелу була привезена копія образу Богородиці, яку, рятуючи від знищення, у 1945р. до Лєгніци вивіз ксьондз Лончинський.
Під час чергової поїздки до Надвірної у 1997р. відбулася домовленість про візит українських дітей до Польщі. У серпні 1998р. перша група (12) дітей з Надвірної перебувала в м.Ополє та Мощанці. Такий візит став можливим завдяки діяльності Товариства прихильників Львова і південно-східних земель, відділ Надвірна, А.Кархеру, Ванди Якимко з польської сторони та Вікторії Антонович, Романа Садрука з Надвірнянщини.

Тісна співпраця між громадами послужила налагодженню контактів між містами Пруднік – Надвірна.
У 2000 р. міським головою Надвірної Михайлом Капаком та Бургомістром м.Пруднік Зеноном Ковальчиком був підписаний Договір про співпрацю. Завдяки договору вже впродовж багатьох років відбувається обмін делегаціями депутатів, підприємців, митців та народних майстрів під час проведення виставки народної творчості та ремесел (червень) та торгово- промислової виставки «Інтеррегіон» (вересень) у Прудніку та святкування Дня міста Надвірна. Найчисельнішим та найефективнішим є обмін дітьми та молоддю Польща – Україна. (Завдяки укладеному договору більше 250 дітей з Надвірної та району мали можливість відвідати Польщу).
У 2003 та 2004 роках відбувалися візити польських дітей до Надвірної.
Впродовж багатьох років, завдяки старанням п.Ванди Якимко та Валентина Стеця у Прудніку відбуваються акції по збору подарунків для дітей-сиріт Надвірнянського Будинку Дитини до Дня Святого Миколая та перед Великоднем.
На даний час міжнародні зв’язки між Надвірнянським районом та адміністративними одиницями країн Європи значно розширилися.
Від нашого району в Європі побували учні Надвірнянських ЗОШ № 1 і № 3, фізико-математичного ліцею, учні шкіл смт. Делятин, Пасічнянської ЗОШ І-ІІІ ст., Надвірнянського військово-спортивного ліцею та інших навчальних закладів.  
В березні 2002 року був підписаний договір про співпрацю між Надвірнянською ЗОШ І-ІІ Іст. №3 та Гімназією №1 ім. Ст. Вишинського м.Пруднік.
В квітні 2003р. учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІст.№3, учасники танцювального колективу «Горянка» виступали на фестивалі «Європа Культур» під час проведення Європейських днів у Прудніку. Українська делегація мала можливість спостерігати за процесом вступу Польщі до ЄЄ, бути свідком всенародного референдуму.
З 2006 по 2008 рік за підтримки  Державного центру культури в Варшаві
 реалізувалася Програма Польсько-Українського обміну молоддю.

Мета таких зустрічей є: обмін досвідом у навчанні та вихованні молоді, пізнання історії та культур двох сусідніх народів, знайомство з розвитком спорту, учнівського самоврядування та дозвілля, вивчення мов.
•                                      Листопад 2006 р.(Пруднік) – травень 2007р.(Надвірна) – реалізації проекту «Діти без кордонів» : дебати на тему: «Євро-2012 в Польщі й Україні, так чи ні»;
•                                      травень 2008р. реалізація проекту «Демократія без кордонів» (Пруднік);
•                                      травень-червень 2008р. – реалізація проекту «Інтеграція без кордонів» (Надвірна)
    У травні 2009 р. учні школи – учасники танцювального колективу «Горянка» взяли участь у Міжнародному фестивалі молоді «Євротракт – 2009 Стація Пруднік» (Пруднік).
З 2003 року до співпраці долучилась німецька сторона.
Діти з Надвірної разом з польськими та німецькими однолітками беруть участь у реалізації Програми «Kinderonegrenze», яку розробив професор Інституту соціальної педагогіки Кьольнського університету Ханс-Йозеф Бухкремер. 2003р., 2004р., 2006р. – міжнародні табори в Мощанці та Покшивні (гміна Пруднік), 2007р. -в Надвірні.
         Реалізація програми «Kinderonegrenze»:
·        Польща, вересень 2009 р.;
·        Німеччина, вересень 2010 р.;
·        Україна (Надвірна), вересень 2011 р.;
·        Польща, серпень 2012 р.;
·        Польща, березень 2014 р.
У травні 2012 року у  Надвірнянській ЗОШ І-ІІІст. №3 відбулася конференція «Європа: культура і традиції», з нагоди 10 – річчя підписання договору про співпрацю між партнерськими школами та 40 – літнього ювілею школи.  У конференції взяли участь представники польської делегації: Бургомістр м. Пруднік Францішек Фейдих, директор публічної Гімназії  №1  Прудніка ім. кардинала Стефана Вишинського  Людмила Лісовська, постійний дипломат у польсько-українських стосунках і громадський діяч Ванда Якімко, педагог вокалу Аліція Глувка представники влади міста Надвірна та району. На завершення зустрічі всі присутні взяли участь у посадці на території школи кардинальського бука, привезеного з околиць Прудніка.
У січні 2014 року планується спільне колядування. Участь у проекті «Різдво в Надвірні» візьмуть участь учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІст.№3 та Гімназії  №1  Прудніка ім. кардинала Стефана Вишинського.
Міжнародна співпраця дає знання про ЄС, здружує дітей, вчить толерантності, формує повагу до інших народів, їх історії та культури. У дітей з’являється  реальна  мотивація, щодо необхідності вивчення іноземних мов.
У 2007р. Договір про співпрацю був підписаний між Пасічнянською ЗОШ І-ІІІ ступенів
За цей час відбулася реалізація наступних проектів:
•                                      «Добре сусідство», жовтень 2007р. (Пруднік)
•                                      «Що чувати, сусіди?», травень 2008р. (Пасічна – Надвірна);
•                                      «Так далеко – так близько», травень 2009р. (Пруднік)
З 2003 року до співпраці підключилась німецька сторона.
     У серпні 2013 року група учнів Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату на запрошення спілки шкіл річкового пароплавства імені Героїв Вестерплятте Республіки Польща здійснили шестиденний візит до цієї країни. Вони побували у Кракові де пройшли старим "Королівським шляхом", побачили архітектурний ансамбль "Вавель", відвідали один із найстаріших у Європі університет – Ягеллонський, здійснили поїздку в місто Освенцим. Багато вражень і позитивних емоцій залишилось у ліцеїстів від перебування у курортному містечку Закопане. Ліцеїсти не тільки милувались красою польських Татр, а й взяли участь у ХІІ фестивалі ведмедя меду та бортників у селі Поронін. За успішний виступ у фестивальній концертній програмі, виконання українських та польських пісень колектив ліцею отримав подарунки та подяку від організаторів фестивалю.
Під час візиту відбулась зустріч з віце-консулом Генерального Консульства України у місті Кракові Тамілою Шутак, віце-старостою Татранського повіту Анджеєм Скупенєм, учнями Спілки шкіл річкового пароплавства імені Героїв Вестерплятте з міста Кендзежин-Козьле Опольського воєводства. Під час зустрічі були обговорені питання подальшої співпраці, обміну учнівськими делегаціями.
       8 грудня 2012 року адміністрацією Надвірнянського ліцею укладено рамкову угоду про співпрацю з Прудніцькою школою-ліцеєм №1 ім. Адама Міцкевича (Республіка Польща).
В результаті даної угоди делегація учнів  ліцею відвідали місто Пруднік і перебували, зокрема, в Прудніцькій школі-ліцеї. Всі учні за час перебування проживали в надзвичайно гостинних польських сім’ях, де учні мали можливість вивчати польську мову, знайшли для себе польських друзів, з якими підтримують зв’язки в даний час.
Вчителями Прудніцького ліцею було проведено цикл спільних уроків  з математики та фізики. 
Після уроків учні відвідували культурні та історичні пам’ятки міста Пруднік, особливо цікавою була автобусна екскурсія в парк Юрського періоду, де учні мали можливість довідатись, що відбувалося на нашій планеті в доісторичну епоху Мезозойської ери.
        Під час перебування в Прудніку проводились спільні спортивні змагання, ігри, конкурси.
  Учні мали можливість познайомитися з виробами народних ремесл Польщі та Чехії на традиційному щорічному міжнародному ярмарку, що проходив в цей час в м. Пруднік.
         В даний час учнями, дирекцією Надвірнянського ліцею підтримуються зв’язки через інтернет, скайп із своїми польськими друзями. По попередній домовленості делегацію Прудніцького ліцею ми будемо приймати весною 2014 року.
          Вагомий внесок в підтримку добросусідських відносин вносять мистецькі колективи району. Протягом багатьох років за кордоном район прославляли народний ансамбль «Аркан», народний ансамбль «Черлені Пацьорки», народний аматорський ансамбль танцю  «Горянка», народний ансамбль «Скарбниця» Гвіздського сільського БК, оркестр народної музики «Козакові струни»  районного БК та інші колективи.
Народний ансамбль «Черлені Пацьорки» 14-15 січня взяв участь у ХІХ  Міжнародному фестивалі української коляди в Румунії (м. Сігет).
з 07 по 12 червня 2012 р. народний аматорський ансамбль танцю  «Горянка» РБК брав участь у ХV-ій виставці народних умільців  та мистецького  ремесла  прикордонної зони  в м. Пруднік (Польща);
з 15 по 17 червня 2012 р.  “Горянка”  – учасник ХІІІ  Міжнародного дитячого фестивалю “Сонце-радість-краса” в м.Несембр (Болгарія) – ІІ місце;
          У 2013 році народний ансамбль «Черлені Пацьорки» Делятинського НД 12-14 січня взяв участь у ХХ  Міжнародному фестивалі  колядок та зимових обрядів українців Румунії (Марамуреський повіт м. Сігет).
Учасники народного ансамблю «Скарбниця» Гвіздського СБК взяли участь в міжнародному фестивалі мистецьких колективів в Польщі.
З 19 по 23 червня 2013 року народний аматорський ансамбль танцю «Горянка» та зразковий ансамбль танцю «Горяночка» Надвірнянського РБК брали участь у фестивалі «Адріатика фольк-фест 2013» в м.Кріквініца (Хорватія).
З 18 по 27 серпня оркестр народної музики «Козакові струни» РБК на запрошення генерального консула України в м. Краків (Польща) взяв участь у відзначенні 22-ї річниці незалежності України в Кракові та Краківському воєводстві.
Проводилась робота щодо реалізації міжнародного українсько-польського проекту розвитку туристичної велосипедної  інфраструктури на території району «Велосипедом по Україні», в рамках якого в районі буде прознаковано велосипедні туристичні маршрути, створено концепцію розвитку велосипедного туризму Надвірнянщини та видано електронну карту веломаршрутів.
Протягом лютого-березня ряд майстрів народної творчості району з Чорного Потоку, Делятина, Фитькова, Надвірної взяли участь у проекті «Мистецька палітра Прикарпаття» (за фінансової підтримки посольства Фінляндії в Україні), в результаті якого район включено до туристичного маршруту «Мистецьке коло Прикарпаття» та видано альбом-довідник з картою маршруту.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *