Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Day: Січень 10, 2025

Майже 300 роботодавців Прикарпаття отримали компенсацію витрат за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб в 2024 році


В минулому році на Івано-Франківщині 299 роботодавців отримали компенсації витрат за працевлаштування 403 внутрішньо переміщених осіб.

Загалом, від початку дії програми отримання роботодавцями компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні відповідно до Постанови КМУ від 20.03.2022 № 331 (зі змінами) https://is.gd/GFI0vj 852 роботодавці з Івано-Франківщини вже скористалися такою можливістю та отримали компенсацію за працевлаштування 1348 внутрішньо переміщених осіб.

Нагадуємо, що загальна тривалість надання компенсації витрат роботодавцю за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб становить три місяці та 6 місяців у разі працевлаштування внутрішньо переміщених осіб з числа осіб з інвалідністю. Розмір компенсації залежить від розміру мінімальної зарплати.

Все про компенсацію витрат роботодавцю на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на сайті Державного центру зайнятості https://is.gd/LZZz91.

Консультацію з питань працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та отримання компенсації можна отримати на офіційному телеграм-акаунті Івано-Франківської обласної служби зайнятості https://t.me/DCZ_IF, а також за номером телефону гарячої лінії – 066-655-40-33.

Контактні телефони та адреса підрозділів обласної служби зайнятості за посиланням https://is.gd/u0nOYN).

В ОВА відбулася комісія із права на користування пільгами з оподаткування підприємствам, які засновані громадськими організаціями людей з інвалідністю


Під керівництвом заступниці голови обласної державної адміністрації Людмили Сірко відбулося засідання комісії з питань діяльності підприємств та організацій області, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, при Івано-Франківській обласній державній адміністрації.

Під час засідання йшлося про законодавчі аспекти щодо надання пільг з оподаткування підприємствам громадських організацій людей з інвалідністю. Зокрема, було розглянуто звернення Івано-Франківського учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих стосовно надання дозволу на права користування пільгами з оподаткування. Мовилося про відповідність цього підприємства визначеним законодавством критеріям для отримання цього дозволу.

«Важливо надавати максимальне сприяння діяльності підприємствам, які засновані громадськими організаціями людей з інвалідністю. І саме така державна підтримка підприємств, які працевлаштовують людей з інвалідністю через пільги в оподаткуванні, – це дієвий спосіб соціальної підтримки людей з інвалідністю та конкурентоспроможність таких підприємств на ринку. Важливо, що в умовах війни це підприємство займається пошиттям одягу для військових. Також дає можливості працевлаштувати людей з інвалідністю», – зазначила Людмила Сірко.

В рамках  розгляду цього питання комісією було вирішено рекомендувати надати дозвіл на право користування пільгами з оподаткування Івано-Франківському учбово-виробничому підприємству Українського товариства глухих, з подальшим прийняттям відповідного розпорядження ОВА.

Світлана Онищук: Підтримка людей вразливих категорій населення – одне з пріоритетних завдань на сьогодні


Протягом 2024 року

– надавалась допомога внутрішньо переміщеним людям:

  • на сьогодні на обліку перебувають близько 112 тисяч ВПО
  • функціонують 58 місць тимчасового проживання, у яких мешкають понад 2000 внутрішньо переміщених людей
  • створено 38 Рад з питань ВПО як дорадчі органи
  • розроблено комплексну програму підтримки внутрішньо переміщених людей Івано-Франківської області на 2025-2027 роки;

– здійснювались виплати державних допомог. За 2024-ий – на загальну суму понад 3,4 млрд грн:

  • соціальні допомоги в області отримують понад 90 тис. людей
  • соціальні стипендії з державного бюджету – для 1896 студентів, загальна їхня сума – 30,6 млн гривень;

– підтримка родин:

  • 1406 сімей отримали пакунки малюка, вартість одного становить 7689 гривень
  • ще для понад 6600 родин – виплачено грошову компенсацію його вартості на загальну суму більше ніж 51 млн гривень
  • в області призначено тимчасову допомогу «Дитина не одна». Таких виплат здійснено загалом на понад 562 тисячі гривень
  • у межах програми «Зимова підтримка», ініційованої Президентом України Володимиром Зеленським, запроваджено виплату «Тепла зима». У її межах родини отримують одноразову грошову допомогу для придбання дитячого зимового одягу та взуття в розмірі 6 500 грн на кожну дитину.

Допомога передбачена, зокрема, для дітей з малозабезпечених сімей, з родин внутрішньо переміщених. Загалом передбачено понад 148 млн грн для 12741 отримувача;

– виплати одноразових допомог з обласного бюджету:

  • з нагоди 100-річчя – 50 мешканцям краю виплачено загалом 500 тис. грн
  • для сімей, де народилась трійня, – 2 родинам – 150 тис. грн
  • допомога на лікування – понад 1600 людям виплачено загалом 5,9 млн грн
  • на ліквідацію наслідків стихійних явищ – 62 заявникам виплачено 719 тис.грн;
  • на ліквідацію наслідків збройної агресії – 34 людини отримали допомоги на загальну суму 491 тис. грн;

– соціальна підтримка ветеранів ОУН-УПА

2024 року з обласного бюджету профінансовано 2,3 млн грн для здійснення додаткових виплат для 60 ветеранів ОУН-УПА.

До фінансування готові

Відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та завдяки злагодженій співпраці департаменту фінансів облдержадміністрації з головними розпорядниками коштів обласного бюджету, департамент фінансів облдержадміністрації сформував, затвердив та надав Головному управлінню Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області розпис доходів та видатків обласного бюджету на 2025 рік.

Це дасть можливість вчасно виплатити заробітну плату працівникам бюджетної сфери, забезпечити своєчасні розрахунки за спожиті теплоенергоносії, фінансувати заходи програми мобілізаційної та оборонної роботи в області, регіональної цільової програми надання шефської допомоги військовим частинам Збройних Сил України, здійснювати соціальні виплати населенню та забезпечити фінансування інших заходів по забезпеченню життєдіяльності бюджетних установ, що утримуються з обласного бюджету.

Дякуємо нашим захисникам та захисницям, завдяки яким можемо підсилювати обороноздатність нашої країни.

Часткове автозаповнення чернетки декларації наразі працює лише для декларування за 2021-2023 роки за умови раніше сформованої довідки «Дані для декларації»


Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) з 11.10.2024 на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (далі – Реєстр декларацій) запровадило можливість часткового автоматизованого перенесення окремої інформації з державних реєстрів та баз даних до форми декларації.

Водночас повідомляємо, що у зв’язку із масштабною кібератакою на реєстри, держателем яких є Міністерство юстиції України, та до яких Національне агентство має автоматизований доступ, декларанти наразі не можуть сформувати довідку «Дані для декларації».

Враховуючи зазначене, НАЗК тимчасово призупинило роботу функції «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій до відновлення роботи реєстрів Міністерства юстиції України та обміну їхніх даних з іншими реєстрами.

При цьому зазначаємо, якщо ви сформували довідки «Дані для декларації» за 2021 та 2022 роки після 11.10.2024 або маєте сформовану довідку за 2023 рік (незалежно від дати формування), то можете скористатися функцією «Автозаповнення» чернетки декларації для заповнення декларацій за ці періоди. Як скористатись функцією «Автозаповнення» покроково – у відеоінструкції.

Про відновлення роботи функції «Дані для декларації», а також технічну можливість скористатися частковим автоматизованим заповненням чернетки декларації Національне агентство повідомить додатково.

Разом з тим, нагадуємо, що в Реєстрі декларацій доступна функція «Створити нову декларацію на основі цієї», тобто надається можливість декларанту створити чернетку декларації на основі декларації, поданої за певний звітний період. Тому чернетку щорічної декларації за 2024 рік можна частково автозаповнити шляхом перенесення даних із декларації, поданої за 2023 рік, актуалізувавши та доповнивши даними станом на 31 грудня 2024 року.

МОЗ спільно з громадськими організаціями розпочали довгоочікувану реформу МСЕК


Це дозволить впровадити цілу низку змін, головні з яких три.

По-перше, змінюється підхід: замість статусів чи ярликів ми говоримо про потреби людини. Головний не діагноз і не хвороба, а те, як допомогти кожній людині максимально повноцінно функціонувати – жити і працювати.

По-друге, саме оцінювання повсякденного функціонування будуть проводити не бюрократи, а лікарі-практики у лікарнях.

І, по-третє, систему буде повністю цифровізовано, вона стане зручною для людей, ефективною і прозорою, з інтеграцією з іншими сферами. При цьому всі ті статуси, довідки, пенсії, які вже призначено людям, залишаються дійсними.

Нововведення, що запроваджуються:

1. Новий процес оцінювання повсякденного функціонування 

Він замінює медико-соціальну експертизу для дорослих та проводитиметься експертними командами з використанням електронної системи.

Направити на оцінювання зможе лікуючий лікар або голова ВЛК.

Експертні команди створюються на базі закладів охорони здоровʼя, визначених військовими адміністраціями за погодженням з МОЗ. Загалом це майже 300 кластерних і надкластерних лікарень, а також інші визначені лікарні там, де основних не вистачає. Лікарні краще оснащені та зручніші для пацієнтів, до них легше дістатися, можна зробити потрібні дослідження на місці.

Створено 1348 експертних команд, в яких працюватимуть понад 4300 лікарів, що втричі більше порівняно з попередньою системою МСЕК. Команди формуються з лікарів-практиків, спеціальності яких потрібні для розгляду справи.

Оцінювання повсякденного функціонування може здійснюватись очно, заочно, з використанням засобів телемедицини та за місцем перебування чи лікування людини.

Уповноважений представник пацієнта зможе бути присутнім на оцінюванні – наприклад, лікар, який зможе «перекладати з пташиної мови» пацієнту.

Законодавство також визначає і процедури оскарження та моніторингу рішень.

2. Деперсоналізація процесів

Систему буде цифровізовано, що зробить її зручною та прозорою, мінімізує корупційні ризики.

Склад експертних команд формуватиметься автоматичним способом індивідуально під кожен випадок та з урахуванням потрібного профілю лікаря. Особисті дані лікарів та пацієнтів залишаються прихованими до моменту оцінювання.

3. Державна типова програма реабілітації (ДТП) та індивідуальна програма реабілітації (ІПР) осіб з інвалідністю

Індивідуальна програма реабілітації (ІПР) складатиметься з кількох частин, кожна з яких буде охоплювати окремий аспект життєдіяльності людини, зокрема медичний, соціальний, освітній та сферу зайнятості. За результатами оцінювання в медичній сфері експертні команди формуватимуть «медичну» частину ІПР, яка передбачатиме, зокрема, потребу в допоміжних засобах реабілітації та медичних виробах, а також зазначатимуть, чи є потреба в послугах чи реабілітації в інших сферах. Конкретний перелік послуг, заходів та реабілітації в інших сферах життєдіяльності буде визначатися в рамках подальшого оцінювання фахівцями в цих сферах.

ІПР як і раніше є обов’язковою для виконання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, реабілітаційними закладами, підприємствами, установами, організаціями, в яких навчається, працює або перебуває особа з інвалідністю.

ДТП для повнолітніх залишається, але відтепер без обмеження, що її може розробляти виключно Міністерство соціальної політики.

4. Оновлені правила оскарження рішень

Розгляд оскаржень та перевірку обґрунтованості рішень проводитимуть експертні команди Центру оцінювання функціонального стану особи, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни.

Людина може самостійно оскаржувати рішення експертної команди через свого лікуючого лікаря, який направив на оцінювання, в електронній системі або через паперове звернення до центру.

5. Фундамент для впровадження МКФ у різних сферах

Закон закладає фундамент для подальшого впровадження оцінювання функціонування людини з урахуванням біопсихосоціальної моделі і в інших сферах: освітній, соціальній, сфері зайнятості, сфері фізичної культури та спорту, фіксацію результатів такого оцінювання, що відображають потреби людини, з використанням Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, не скасовуючи статуси «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю».

6. Збереження чинності старих документів МСЕК

Усі довідки та документи, видані МСЕК до 01.01.2025, залишаються чинними та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у законах України «Про військовий обов’язок та військову службу» і «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь термін дії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.

7. Передача справ від МСЕК

Визначено обовʼязок для МСЕК забезпечити передачу визначеним закладам охорони здоровʼя всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів.

8. Розгляд справ

Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця поточного року, будуть розглянуті експертними командами. При цьому людину обовʼязково повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання.

Водночас для людей, в яких строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року і які не змогли його своєчасно його пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01.07.2025.

Для людей, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду.

9. Види документів

Доповнюються види документів, на підставі яких може підтверджуватись інвалідність, а також запроваджуються особливості встановлення інвалідності для певних категорій діючих або колишніх військовослужбовців.

Зокрема, з 01.010.2025 для підтвердження встановленої інвалідності, ступеню втрати професійної працездатності та визначення потреби в реабілітаційних заходах можуть використовуватись не лише документи, видані медико-соціальними комісіями, але й витяги, інші документи, видані експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Отримати консультацію можна щоденно за такими номерами:

  • 0 800 505 201 — загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
  • 0 800 60 20 19 — спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.

 

На «Рамштайні» Президент закликав партнерів долучатися до створення арсеналу дронів, зміцнювати українську ППО та посилювати санкції проти РФ


За 11 днів для Європи та всього світу починається нова глава, і це час, коли треба діяти ще активніше, покладатися одне на одного та разом досягати результатів. Про це Президент Володимир Зеленський заявив під час виступу на засіданні Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн», у якому взяли участь представники 49 країн-партнерів.

Глава держави наголосив, що цього року Україна хоче встановити рекорд за кількістю та якістю дронів, які виробляє сама та отримує від партнерів. Адже це саме те озброєння, яке вже змінило характер війни.

«Українці мають найбільший в Європі досвід використання дронів, і ми також маємо найбільший в Європі потенціал для їх виробництва. Тож, по-перше, прошу інвестувати більше в цю українську силу, адже після війни вона стане і вашою силою. По-друге, інвестуйте в талановитих людей у ваших країнах, які можуть допомогти посилити нас усіх у сфері безпілотників», – зазначив Президент.

Окремо Володимир Зеленський закликав партнерів виконати всі домовленості щодо постачання пакетів допомоги на фронт та обіцяних на останньому саміті НАТО систем протиповітряної оборони.

«Ви бачили, що сталося вчора в нашому місті Запоріжжі – від російських бомб загинуло 13 людей, 112 зазнали поранень. Це був лише один день, лише один напад, один авіаудар. Ми маємо зупинити російський терор. І ви можете це зробити», – наголосив він.

Глава держави зауважив, що з більшістю представлених на «Рамштайні» країн Україна вже має двосторонню взаємодію у сфері безпеки, закріплену у 27 угодах, та запросив до співпраці інших.

Президент також закликав усіх партнерів України, особливо США та ЄС, посилити санкції проти російської енергетики та зупинити тіньовий флот.

«Військовий бюджет Росії на 2025 рік перевищує торішній на 25 %. Якщо ми хочемо зупинити вбивства, ми маємо перекрити Путіну грошові потоки. Путін почне думати про мир лише тоді, коли його найближче оточення скаже йому, що в нього закінчилися гроші», – наголосив Володимир Зеленський.