Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Історико – культорологічна інформація

Музей історії Надвірнянщини створений історико-просвітницьким товариством “Меморіал” у 1995 році з метою відтворення історичної правди про героїчну боротьбу українського народу за свою незалежність у 40-50 роках ХХ століття на території Надвірнянщини.

Музей історії Надвірнянщини створений історико-просвітницьким товариством “Меморіал” у 1995 році з метою відтворення історичної правди про героїчну боротьбу українського народу за свою незалежність у 40-50 роках ХХ століття на території Надвірнянщини.

На території району виявлено місця давніх поселень, промислів, торгівлі а також сліди перебування козаків та опришків, що і відображено в його експозиціях.

Експозиція музею розміщена в 14 залах двоповерхового приміщення та в підвалі. Адже з часу свого існування і аж до 60-х років ХХ ст. ця будівля була каральною установою поневолювачів нашого краю:

–         1939-1941 – НКВД;

–         1941-1944 – гестапо;

–         1944-1965 – КДБ.

Тут збереглися в підвалах кров і написи тих оборонців рідної землі, які

ще в 40-50-их роках хотіли бачити свою Україну незалежною, свій синьо-жовтий прапор і свій герб – тризуб. За це їх жорстоко переслідував комуністичний режим, чинив звірячі тортури, гноїв по тюрмах і засланнях. Народ відчайдушно чинив спротив, а його кращі сини й дочки поклали своє молоде життя. І ось цю трагічну сторінку нашої історії музей розкриває на численних фактах, світлинах, документах, експонатах, спогадах самих учасників, друкованих матеріалах КДБ.

         Музей пропонує такі експозиції:

1.     Боротьба проти поневолювачів нашого краю до ХХ ст.

2.     І Світова війна, УСС, УНР, ЗУНР, політична палітра краю.

3.     радянська влада в Західній Україні, більшовицький терор 1939-1941 років.

4.     Німецька окупація краю. Створення УПА.

5.     Боротьба УПА проти фашистського та більшовицького режимів.

6.     Процес становлення української державності. Кінець 80-х початок 90-х років ХХ ст.

7.     Народознавча світлиця.

8.     Історія ремесел і промислів Надвірнянщини.

9.     Славні краяни.

10.Три зали займає культурно-мистецький Фонд  ім. Володимира Луціва, співака-бандуриста зі світовим ім’ям, громадянина Великої Британії, уродженця Надвірної.

 

Його безцінні книги і епістолярна спадщина є невичерпним джерелом

для митців, науковців, письменників, бо ще ніким не скаламучені першовитоки спілкування з найвидатнішими композиторами, театралами, співаками, танцюристами, критиками, художниками, графіками, скульпторами як то: Григорієм Круком, Михайлом Морозом, Яковом Гніздовським та багатьма іншими, можуть послужити для написання наукових праць, розвідок, досліджень тощо.

Ласкаво запрошуємо до нас в музей.