Від стратегії до дії: нові пріоритети проектів ДФРР для громад
Державний Фонд регіонального розвитку цьогоріч змінив умови подання проектів. Чому і якими будуть пріоритети надалі поінформував радник з питань регіонального розвитку Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Ігор Мельничук представників ОТГ в рамках ІІІ операційного семінару «Від стратегії до дії», який відбувся у Нижньовербізькій ОТГ.
Говорячи про нові підходи до фінансування проектів з Державного фонду регіонального розвитку, Ігор Мельничук презентував моніторинг реалізації проектів ДФРР за 2015-2017 роки, який здійснила група радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою» на основі даних зібраних 21 регіональним центром розвитку місцевого самоврядування. За підсумковими даними моніторингу лише 6% з реалізованих проектів покривають своєю дією весь регіон і дуже багато проектів спрямовані на вирішення проблеми однієї громади чи навіть її частини. Основна маса проектів ДФРР, наголошується у моніторингу, спрямовувались на пріоритети загальної середньої освіти, газо-, водо-, тепло забезпечення, дорожньо-транспортну інфраструктуру. Більшість сфер діяльності, які мають прямий вплив на підвищення конкурентоспроможності регіональної економіки, на жаль, залишились поза увагою проектів ДФРР. Всі проекти були спрямовані на досягнення лише 17% із загального числа завдань регіональних стратегій розвитку. 35% проектів ДФРР, поданих на виконання регіональних стратегій розвитку були подані без технічних завдань.
Тож на підставі даних моніторингу, були розроблені рекомендації та удосконалені вимоги щодо проектів ДФРР. В результаті, у постанову Кабміну, що регламентує розподіл коштів ДФРР, були внесені зміни. І з 2018 року проекти мають бути на суму мінімум 1 млн. грн. (якщо це закупівля обладнання) і мінімум 5 мільйонів гривень (якщо у проекті є елементи будівництва). Ці зміни покликані зробити проекти масштабнішими і справді розвитковими, а також унеможливити подання на фінансування точкових проектів, які вирішують малі локальні проблеми. Адже проекти розвитку за змістом мають бути спрямовані на зменшення бюджетних видатків або збільшення доходів місцевого бюджету, створювати робочі місця або залучати інвестиції приватного капіталу.
«Інвестиція державних коштів має бути передумовою для залучення приватних коштів. Якщо ми говоримо про проекти розвитку, то з ДФРР можна фінансувати такі об’єкти, які могли б у майбутньому залучати приватні інвестиції на розвиток конкретної території. Наприклад, якщо мова йде про створення індустріальної зони, то за рахунок коштів ДФРР можна фінансувати будівництво комунікацій, доріг і подібних базових речей. Тоді як приватний інвестор має вкладати у виробничі потужності», – резюмував радник з питань регіонального розвитку ІФ ЦРМС Ігор Мельничук.
Окрім того він наголосив, що для отримання фінансування з ДФРР громадам варто враховувати пріоритети регіональних Стратегій розвитку за сферами та чітко виписувати індикатори, за якими можна оцінити ефект від реалізації проекту та досягнення цілей проекту.
Нагадаємо, в 2018 році ОТГ Івано-Франківської області залучили кошти ДФРР на дев’ять проектів.
0 Коментарі