Як регулюються трудові права під час карантину
До відділу Бюро часто звертаються громадяни за роз’ясненням трудових прав під час карантину.
Чи має право працівник на заробітну плату під час карантину?
За загальним правилом, ситуацію, що склалася варто кваліфікувати як простій. За ч.3 ст.113 Кодексу законів про працю за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.
Отже, за законом роботодавець має зберегти за працівником його середній заробіток на період ситуації, що склалася.
Роботодавець зобов’язує йти у відпустку “за власний рахунок”. Чи законними є його дії?
Під час карантину Ви не зобов’язані йти у відпустку без збереження заробітної плати – це Ваше право, а не обов`язок.
Також звертаємо увагу на те, що згідно з п.3-1 ч.1 ст.25 Закону України “Про відпустки” мати, батько, баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території можуть отримати відпустку без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку.
За проголосованим 17.03.2020 законопроектом № 3219 щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) на період карантину також знімається обмеження щодо 15 днів відпустки без збереження зарплати.
Чи можу я працювати вдома?
У зв`язку з карантином багато організацій переходять на дистанційний режим роботи. Чинним законодавством не врегульовано в повній мірі питання віддаленої роботи. Втім, за проголосованим 17.03.2020 законопроектом № 3219 щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку.
Але згідно з наведеною нормою – це лише право, а не обов’язок роботодавця. В будь-якому випадку – вимагайте офіційного документа про встановлення дистанційного режиму роботи із збереженням Вашої заробітної плати, аби не опинитися в подальшому в неприємній ситуації звільнення “за прогул” через відсутність на робочому місці.
Чи можуть батьки піти у відпустку із збереженням заробітної плати у зв’язку з закриттям шкіл та дитячих садочків?
На період карантину працівники можуть скористатися своїм правом на відпустку, що гарантовано статтею 2 Закону України “Про відпустки”, яким визначено, що право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. При цьому, в даному випадку мова може йти про кілька видів відпусток. Для догляду за дитиною можна взяти частину щорічної відпустки, якщо вона ще не використана в цьому році або ж взяти додаткову щорічну відпустку по догляду за дитиною, що передбачена статтею 19 вказаного Закону (загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів)”.
Як отримати правову допомогу дистанційно:
зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0800-213-103
написати на електронну пошту відділу Бюро nadvirnianske@legalaid.if.ua
скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua
За більш детальною інформацією Ви можете звернутись до відділу «Надвірнянське бюро правової допомоги» за тел.: 2-80-51; 050-71-91-048.
Надвірнянське бюро правової допомоги
Івано-Франківського місцевого центру
з надання БВПД
0 Коментарі