У профільному Міністерстві обговорили питання удосконалення медичної допомоги при туберкульозі
УМіністерстві охорони здоров’я України за участі фахівців Центру громадського здоров’я України, керівників департаментів охорони здоров’я та регіональних фтизіопульмонологічних центрів відбулася нарада з питань удосконалення медичної допомоги при туберкульозі. Участь у її роботі взяв в.о. директора департаменту охорони здоров’я ОДА Володимир Дзьомбак,- повідомили в профільному департаменті.
Зазначалося, що впровадження ефективних програм профілактики, широкомасштабна вакцинація та розвинена система раннього виявлення туберкульозу можуть значно знизити рівень захворюваності серед населення. Важливо постійно підтримувати ці заходи для забезпечення громадського здоров’я та запобігання поширенню цієї хвороби. Враховуючи ризик збільшення випадків туберкульозу в умовах війни, посилення профілактики цього захворювання в Україні стає надзвичайно важливим.
Варто зазначити, що нарада стала кроком у правильному напрямку для розробки та впровадження ефективних стратегій боротьби з цією хворобою в умовах конфлікту. Важливо продовжувати спільні зусилля для забезпечення належного контролю туберкульозу та захисту громадського здоров’я.
Серед стратегічних та оперативних цілей подолання туберкульозу на національному рівні учасники наради обговорили удосконалення системи епіднагляду, організації та надання протитуберкульозної допомоги в областях — на районних рівнях та в громадах, забезпечення ефективного виявлення нових випадків та недопущення формування резистентних форм туберкульозу та розширення інноваційних програм лікування мультирезистентного туберкульозу.
Наразі Україна входить до країн високого пріоритету ВООЗ як країна з високим тягарем лікарсько-стійкого туберкульозу і посідає 4 місце за темпами поширення цього захворювання у Європейському регіоні ВООЗ. За даними Центру громадського здоров’я, у 2023 році в нашій країні зареєстрували 19 851 випадок активного туберкульозу, з яких 639 — серед дітей до 14 років, 196 — серед підлітків віком 15-17 років. На Прикарпатті ж за минулий рік зареєстрували 493 вперше виявлених випадків та 92 рецидиви туберкульозу, серед яких: у дітей віком 0-14 років – 10 випадків; у підлітків віком 15-17 років – 1 випадок.
Попри пандемію COVID-19 та повномасштабне вторгнення Україна досягла прогресу у лікуванні захворювання завдяки впровадженню низки сучасних підходів для подолання туберкульозу. На безоплатній основі для пацієнтів доступні інноваційні методи діагностики, короткі режими лікування, пріоритезація амбулаторної моделі лікування з можливістю для пацієнтів продовжувати наповнене життя без ізоляції, людино орієнтований підхід та боротьба зі стигмою та дискримінацією пацієнтів.
Зокрема, недавно КНП “Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр” перший в Україні отримав комплект штучного інтелекту для автоматичного аналізу рентгенівських знімків грудної клітки. А перед тим закладу передали портативний рентгенапарат, який дає можливість отримувати до 100 високоякісних зображень з повним зарядом апарату, в умовах відсутності мережевого живлення. Також в області є 10 молекулярно-генетичних систем Gene Xpert, які дозволяють діагностувати туберкульоз всього за дві години.
0 Коментарі