Бізнес і громада: запорука сталого розвитку
Про ОТГ як території для інвестування, які за кілька років вже показують економічне зростання, та кращі практики співпраці бізнесу і громади йшлося в рамках семінару «Бізнес і громада: запорука сталого розвитку», організованого Івано-Франківським центром розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» на базі Ямницької ОТГ.
«Об’єднані територіальні громади на Прикарпатті сьогодні справді стали не лише територіями, де послуги максимально наближені до мешканців, але й територіями економічного розвитку, де формується соціально відповідальний бізнес», – таку думку висловив радник з питань регіонального розвитку Івано-Франківського ЦРМС Ігор Мельничук.
На потенційно зростаючих кластерах Прикарпаття в контексті нової економіки на основі досліджень Стенфордського університету акцентував увагу присутніх голів громад експерт з регрозвитку.
«Враховуючи місцеві ресурси і традиційні спеціалізації, на перетині кількох галузей з врахуванням глобальних перспектив дослідження виокремило п’ять напрямків розвитку, серед яких їжа та екофермерство, дизайн і креатині індустрії, кіноіндустрія, чиста енергетика, деревообробка, ІТ та інформаційні технології», – зазначив Ігор Мельничук.
На його переконання, кластери є фундаментальними блоками сучасної економіки. Для посилення конкурентних позицій Прикарпаття та місцевих громад слід використовувати нестандартні підходи та методи залучення людського, фінансового капіталу та ресурсів. Це можливо прискорити через налагодження нових зв’язків між громадою та бізнесом. Хоча в природі певні економічні кластери виникають самі, їх розвиток і формування можна прискорити. Адже завдяки децентралізації ОТГ переосмислюють свої просторові та економічні можливості. Виходячи з цього, вони працюють над розвитком нових галузей, які дають найбільший приріст та відновлення критично необхідної інфраструктури.
У рамках семінару голови прикарпатських ОТГ мали можливість відвідати виробничі потужності ПРаТ «Івано-Франківськцемент» на території Ямницької ОТГ. Це підприємство, як розповів голова громади Роман Крутий, є одним з прикладів соціально відповідального бізнесу, що співпрацює з громадою для покращення комфорту мешканців.
Водночас на прикладі цього підприємства, вважає радник з питань децентралізації Івано-Франківського ЦРМС Максим Чопей, можна продемонструвати можливості місцевого замовлення.
«Найбільшим запитом від громад в плані твердої інфраструктури сьогодні є відновлення доріг. А місцеві замовлення на відновлення дорожнього покриття є можливістю для місцевого бізнесу. Зокрема, на ПРаТ «Івано-Франківськцемент» уже впроваджують нові технології будівництва і ремонту доріг за допомогою бетону. Як показує практика, термін експлуатації такого дорожнього покриття є майже у два рази довшим, ніж асфальтних», – говорить Максим Чопей.
Будівельна галузь на Прикарпатті є одним з локомотивів регіональної економіки і зношена дорожня інфраструктура створює попит на її відновлення і стимулює регіональний економічний розвиток.
«Саме завдяки використанню місцевих ресурсів для виробництва, місцевої робочої сили та потужностей, матеріалів під місцеве замовлення можна повернути від 10 до 30% у місцевий бюджет у вигляді податків», – зазначив радник з питань регіонального розвитку Івано-Франківського ЦРМС Ігор Мельничук.
0 Коментарі