Чи варто чекати нової редакції закону про місцеве самоврядування: на Івано-Франківщині відбувся відкритий діалог про децентралізацію
Проект нової редакції закону про місцеве самоврядування, що розробляв Мінрегіон спільно з експертами в межах чинної Конституції, вже готовий. Але як окремий законопроект він реєструватися не буде. Ці зміни ляжуть в основу ініційованого Президентом Муніципального кодексу, який узгоджуватиметься з майбутніми змінами до Конституції в частині децентралізації.
Про це сказав заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час відкритого діалогу щодо становлення територіальних громад Івано-Франківської області в контексті реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, який відбувся у селі Космач на Івано-Франківщині.
«Усі ж поточні питання, неузгодженості і неточності, які зараз заважають ефективно працювати органам місцевого самоврядування, ми зібрали в один пакет змін до податкового та бюджетного законодавства, змін, що стосуватимуться освітніх, соціальних та інших послуг, і найближчим часом зареєструємо відповідний законопроект», – повідомив В’ячеслав Негода.
Він також нагадав, що на другому читанні в Парламенті знаходить законопроект №4298 про місцеві державні адміністрації, що впорядковує діяльність МДА, які мають бути партнерами для органів місцевого самоврядування, а не начальниками чи контролерами.
«Зараз законодавство і Конституція дозволяють МДА не лише забезпечувати законність на територіях, а й контролювати ефективність виконання громадами делегованих повноважень. При цьому чітких процедур нагляду і контролю немає. Ми ж усі зацікавлені у тому, щоб у доцільність рішень громад не втручався ніхто. А от перевіряти ці рішення на законність держава таки має і для цього ми разом повинні створити чіткий, справедливий і зрозумілий для усіх механізм, який і закладений у законопроекті №4298. В подальшому, після змін до Конституції, ми передбачаємо створення інституту префектів, який, наголошу, допомагатиме громадам не порушувати закон, а не «кошмаритиме» їх, як подекуди говорять», – зазначив В’ячеслав Негода.
Заступник міністра також розповів про портал спроможності громад, який дасть можливість бачити проблеми в громадах, швидко реагувати на них, знаходити причини і допомагати громадам.
Партнер відкритих діалогів, які розпочало міністерство в регіонах, – Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Учасники заходів обговорюють питання індикаторів визначення спроможності територіальних громад; шляхи зміцнення їх фінансової спроможності; ефективність управління ресурсами громад у контексті законодавчих новел (презентація); якісні публічні послуги для населення та інші.
0 Коментарі