Де шукати психологічну допомогу людям з інвалідністю
Соціальні послуги може отримати будь-який громадянин України, який опинився в складних життєвих обставинах. Вони можуть бути зумовлені інвалідністю, похилим віком, бездомністю, безробіттям, домашнім насильством та іншими причинами, переліченими в Законі про соціальні послуги. За психологічною (та будь-якою іншою) допомогою може звертатися як сама людина з інвалідністю, так і члени її родини або інші представники.
Зазвичай людина сама вирішує, яких послуг потребує. З цим також можуть допомогти психологи центрів соціальних служб або реабілітаційних центрів. Якщо ви не впевнені, чи вже час звернутися до спеціаліста по допомогу, варто прислухатися до свого самопочуття. Дайте собі чесну відповідь, чи хоча б одне з цих тверджень стосується вас:
- Ви системно почуваєтеся погано або пригнічено, але не впевнені, що треба звертатися до психолога та про що з ним говорити.
- У вас є проблеми зі сном, ви подовгу не можете заснути або привести графік до норми.
- Ви спостерігаєте порушення харчування без медичних причин.
- Вас постійно переслідує відчуття втоми та апатії.
- Ви хронічно не бажаєте контактувати з людьми і не можете їм довіряти.
- Ви опинилися в скрутних умовах та відчуваєте, що не вистачає сил з ними впоратися.
- Ви нещодавно пережили гострий стресовий або травматичний досвід, надзвичайну ситуацію.
Якщо принаймні одне твердження ви можете застосувати до себе, швидше за все, вам потрібна допомога. Цього не треба лякатися. Навіть якщо це «помилкова тривога», психолог допоможе визначити це вже під час першої консультації, і ви просто не будете продовжувати.
Де шукати допомогу
Спочатку треба визначитися, де ви хочете отримати послугу. Це можуть бути:
- Центр соціальних служб;
- Реабілітаційний центр;
- ГО, приватна, релігійна, або інша організація, яка займається вашою проблемою.
Центри соцслужб та реабілітаційні центри мають представництва по всій країні. Але конкретний список організацій залежить від регіону та громади. Якщо ви не впевнені, які центри представлені у вашому регіоні, пошукайте такі списки на сайті місцевої держадміністрації. Також певні організації проводять консультації онлайн. Наприклад, Українська спілка психотерапевтів викладає на своєму сайті розклади Zoom-консультацій за посиланням.
До того ж варто шукати недержавні фонди та громадські обʼєднання (ГО). Деякі з них займаються конкретним напрямом допомоги людям з інвалідністю або тим, хто опинився в складних обставинах. Наприклад, «Бачити серцем» створює проєкти для соціалізації людей з інвалідністю. А «Розкажи мені» спеціалізується на безплатній психологічній допомозі для всіх, хто її потребує. Деякі організації працюють з конкретним медичним діагнозом. Проаналізуйте свою проблему та спробуйте знайти відповідну організацію.
На яку саме допомогу можна розраховувати
У Законі про соціальні послуги затверджено список базових послуг, які може отримати особа з інвалідністю (або інший отримувач). Ось деякі з них:
- догляд вдома;
- соціальна адаптація та супровід;
- надання притулку;
- консультування (сюди входить і психологічна допомога);
- представництво інтересів та посередництво;
- фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, порушення зору;
- переклад жестовою мовою;
- догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних;
- супровід під час інклюзивного навчання.
У законі також визначені стандарти, за якими ці послуги мають надаватися. Організація також має укласти з отримувачем послуга договір та розробити індивідуальний план допомоги.
Що потрібно, аби отримати допомогу
Після того, як вибрали орган або організацію, де хочете отримати допомогу, подайте заяву на отримання послуг. Якщо це соцслужба, то заяву подають або особисто, або через представника у найближчому ЦНАПі (знайти його можна за посиланням). Також заяву можна відправити листом або електронною поштою. Повний список необхідних документів залежить від особистих обставин отримувача — його можна знайти на порталі Дія.
Після подання заяви, процедура така:
- Управління соцзахисту розглядає документи.
- Представник соціальної служби оцінює індивідуальні потреби заявника або членів його родини.
- На основі попередніх кроків соцслужба вирішує, які послуги надавати.
- Якщо рішення схвальне, представник пропонує одну або декілька реабілітаційних установ, які можуть надавати соціальні послуги.
- Після вибору установи із заявником укладають договір та затверджують індивідуальний план реабілітації.
Ці послуги безоплатні
Це залежить від індивідуальних потреб. Якщо дохід людини менший за два прожиткових мінімуми, вона може претендувати на будь-які соціальні послуги безоплатно. У законі також передбачені групи людей, які мають отримувати безоплатні соціальні послуги незалежно від рівня доходу. До них належать:
- особи, які постраждали від торгівлі людьми;
- особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі;
- діти з інвалідністю, особи з інвалідністю I групи;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
0 Коментарі