Як на Прикарпатті виконують державні програму «Дитяча онкологія»
Міжнародний день дітей, хворих на рак, відзначається з 2003 року щорічно 15 лютого. Вже близько 40 країн світу під патронатом Міжнародного товариства дитячих онкологів і за ініціативою Міжнародної конфедерації організацій батьків дітей, хворих на рак (ICCCPO) беруть участь для підтримки дітей з онкозахворюванням.
При своєчасній діагностиці і адекватному лікуванні, за твердженням медиків, у світі, зокрема, й в Україні, досягають 65% випадків повного одужання дітей з онкологічними захворюваннями. Така ж ситуація й на Прикарпатті.
На сьогоднішній день з злоякісними пухлинами в Івано-Франківській області на обліку перебуває 109 дітей. Тільки за минулий рік зареєстрували 17 випадків вперше виявлених злоякісних утворень. Серед онкопатологій у дітей найпоширеніші пухлини головного мозку і, на жаль, саме ця захворюваність найтяжче піддається лікуванню. Друге місце посідають пухлини кісток, третє – нирок.
Як зазначає експерт з дитячої онкології департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Юрій Томащук, онкопатологія може бути вродженою або набутою. Її він ще називає «генетичною поломкою» – це коли організм сам не розрізняє атипових (злоякісних) клітин.
Що стосується факторів ризику, то серед основних, дитячий онколог відзначає шкідливі викиди в повітря, наслідки аварії Чорнобильської АЕС, часте користування «мікрохвильовками», Wi-Fi роутерами, гаджетами, а також погані звички, ну й, звісно, не якісне харчування.
«Щодо алгоритму лікування, то ця схема у нас, в онкогематологічному відділенні обласної дитячої клінічної лікарні, вже відпрацьована роками – каже експерт, ми діємо згідно відповідних протоколів і в більшості випадків досягаємо хороших результатів. Єдине, чого не робимо – це операції при пухлинах головного мозку. Такі хворі, зазвичай, скеровуються в столичні клініки. Ми часто співпрацюємо з колегами з Києва і з закордону, ділимось досвідом та різними новинками у лікуванні та діагностуванні онкологічних пухлин у дітей» – запевняє Юрій Томащук.
Завдяки державній програмі «Дитяча онкологія» і різним обласним програмам, лікування онкохворих дітей здійснюється безкоштовно. Також багато допомагають волонтери та благодійні фонди.
На жаль, навіть досвідченому лікарю іноді буває важко виявити онкологічне захворювання у дитини, адже дуже часто ця патологія «маскується» під загальне захворювання. Онкологія може не мати больового синдрому, принаймні, на початкових стадіях. Проте, експерт з дитячої онкології департаменту охорони здоров’я перелічує які симптоми все ж повинні насторожити батьків. А саме, часте підвищення температури, яке нічим не коригується, часті діареї, незрозумілі болі, апатія, в’ялість, блідість шкіри.
Щоб уникнути онкологічного захворювання, або, хоча б, виявити його на ранньому етапі, коли лікування більш ефективне, та менш витратне, дитячий онколог наполегливо рекомендує приводити дітей на профілактичні огляди. Крім того, потрібно уникати шкідливих звичок, привчати дітей до здорового способу життя, тривалого та здорового сну, слідкувати за харчуванням, в жодному разі не дозволяти дітям споживання чіпсів, кокаколи, обмежити споживання цукру та продуктів, які містять трансжири. Перед тим, як щось купити дитині звернути увагу на склад продукту.
Саме тому батькам необхідно бути дуже уважними до стану здоров’я та самопочуття своїх дітей. Пам’ятайте – чим раніше буде встановлено діагноз, тим сприятливіший прогноз щодо лікування.
0 Коментарі