Мінприроди ініціювало проведення операції «Першоцвіт»
Кожного року у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, у тому числі занесених до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення.
Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин, як підсніжник складчастий, білоцвіт весняний, цикламен Кузнєцова, шафран Гейфелів, шафран кримський, шафран весняний та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяції їх окремих видів.
Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, Мінприроди щороку ініціює проведення операції «Першоцвіт», метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники територіальних органів Національної поліції та лісової охорони, громадські організації, засоби масової інформації тощо.
За порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України або порушення вимог щодо їх охорони тягне за собою адміністративну відповідальність, зокрема:
Стаття 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу – тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої. Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, – тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.
Стаття 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) тварин і рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Окрім того, постановою Кабінету міністрів України від 7 листопада 2012 року № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» визначено розмір шкоди за незаконне добуванням рослин занесених до Червоної книги України, а саме:
підсніжник білосніжний – 62 грн;
білоцвіт весняний – 62 грн;
шафран Гейфелів – 62 грн;
рябчик шаховий – 49 грн;
сон великий – 49 грн.
0 Коментарі