На семінарі у Вигоді лісівники обговорили впровадження нових методів класифікації та обліку лісопродукції
У Вигодському лісгоспі відбувся виїзний семінар-нарада на тему: «Впровадження нових методів класифікації та обліку лісопродукції за допомогою гармонізованих європейських стандартів». У ньому взяли участь начальник управління, заступники та начальники відділів управління, керівники, головні лісничі та головні інженери підвідомчих підприємств Івано-Франківського ОУЛМГ.
Лісівники відвідали нижній склад ДП «Вигодське лісове господарство», де оглянули та обговорили розмірноякісні характеристики лісоматеріалів, роботу проміжних складів, а також проаналізували матеріали інвентаразації залишків лісопродукції на початок року.
Про правила класифікації та аналіз методів визначення об’ємів лісопродукції згідно з діючими новими стандартами якості деревини детально розповів провідний інженер Вигодського лісгоспу Ярослав Луцький.
«Ці стандарти тісно пов’язані з європейськими термінологічними стандартами, – зазначив Руслан Осташук. – Для України їх застосування є необхідною умовою підтримки та розвитку експорту круглих лісоматеріалів до країн Європи. Впровадження європейської методології стандартизації і принципів торгівлі лісоматеріалами також ефективне й для українського ринку. Тому до кінця року ми повинні ретельно вивчити нові стандарти та почати впроваджувати їх на наших підприємствах».
Нагадаємо, якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) в Україні розподілялася на три сорти (І, ІІ, ІІІ) та мала декілька сортиментів за їх призначенням, то з 2019 року – розподіляється на чотири класи якості (A, B, C, D для хвойних та твердолистяних порід та за трьома класами якості – А, В, С для м’яколистяних порід), в основі якого показники розміру та якості колод.
До класу якості А належать лісоматеріали найвищої якості, які переважно походять з нижньої частини колоди, із чистою деревиною або з незначними вадами, які не обмежують її використання.
До класу якості В належать лісоматеріали середнього класу якості, без особливих вимог до чистої деревини та сучками із середніми розмірами для кожної породи.
Клас С включає лісоматеріали нижче середньої якості з вадами, які не суттєво знижують природні властивості деревини.
До класу якості D належать лісоматеріали, що не відповідають вимогам попередніх класів, але з яких ще може бути отримано пиломатеріали для подальшого використання.
Всі інші лісоматеріали круглі повинні класифікуватися або як деревина дров’яна для промислового використання довжиною 2-4 м (виробництва трісок технологічних чи паливного призначення, розколювання на паливну деревину тощо), або як дров’яна деревина для непромислового використання, довжиною до 2 м (може бути реалізована виключно приватним особам – громадянам України).
На перехідному етапі лісогосподарські підприємства користуються коригуючою формою-таблицею для класифікації лісоматеріалів. Вона наближена до реальної класифікації за якістю лісоматеріалів різних порід деревини, що представлені на ринку деревинної сировини України.
Проте важливо пам’ятати, що повного 100 % співпадіння між класом якості та сортом конкретного сортименту не буде. Так, залежно від сукупності вад, сорти якості можуть розподілятись між класами А, В, С та D. Наприклад, частково 1-й сорт пиловника може відповідати класу якості А, частково – В.
Під час практичного встановлення кореляцій між системами сортування з’ясувалося, що до класу А можна віднести близько 70% сортиментів 1-го сорту якості, а до класу В – 30 %. Сортименти теперішнього 2-го сорту, за попередніми даними, на 85% можна віднести до класу В, решту – до класу С. Теперішній 3-тій сорт ймовірно теж поділиться на два класи – близько 30 % сортиментів за новими стандартами – це клас якості D, відповідно 70 % С. А дров’яна деревина для технологічних потреб на 70% належить до нового класу D.
Повний перехід лісогосподарських підприємств на європейську систему стандартизації можливий лише після повного вивчення та освоєння лісівниками принципів нової класифікації.
0 Коментарі