Про ситуацію із захворюванням на кір
В обласній клінічній інфекційній лікарні від початку року на сьогодні стаціонарне лікуванні пройшли 109 хворих ( 15 –дорослих, 96 – дітей, з них 15 дітей з ускладненим менінгітом та менінгоенцефалітом). Померлих немає.
Ситуацію, що складася, інфекціоністи пов’язують з неналежною вакцинацією дітей.Медики нагадують, що першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після впливу вірусу і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через кілька днів з'являється висип, зазвичай на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по тілу і, в кінцевому підсумку, з'являється на руках і ногах. Вона тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висипання виступає через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
У разі типового перебігу кору розрізняють чотири періоди: інкубаційний, продромальний, період висипань і зворотного розвитку висипу.
Інкубаційний період зазвичай триває 10–14 днів, іноді може подовжуватися до 21. У разі поєднання кору з іншими інфекційними захворюваннями інкубаційний період може подовжуватися на кілька днів. Це може відбуватися і в разі введення після зараження протикорового імуноглобуліну (термін карантину для дітей, яким проводили серопрофілактику, становить 28 днів). Протягом інкубаційного періоду клінічні прояви хвороби відсутні, і лише в деяких випадках наприкінці цього періоду можливе незначне підвищення температури тіла і поява слабко виражених катаральних проявів з боку ВДШ (нежить, кашель). Хоча це може бути й ознакою початкового (катарального) періоду хвороби.
Продромальний (катаральний) період триває 3–5 днів (у 80% хворих), проте може затягуватися до 8 днів, і характеризується підвищеною температурою тіла, погіршенням загального стану з катаральними проявами переважно з боку видимих слизових оболонок і ВДШ.
Температура тіла в період продрому буває різною, причому частіше відбувається її значне підвищення в 1-й день, а наприкінці періоду вона знижується до субфебрильних цифр. Температурна крива може мати й субфебрильний характер без початкового значного підйому, або, піднявшись у 1-й день, вона може триматися на високих цифрах з іще більшим підйомом у період висипань. Найчастіше (у 84% хворих) спостерігають неправильний тип температурної кривої. У більшості випадків тривалість гарячки становить 4–8 днів, іноді – 12.
Загальні прояви хвороби не є специфічними. Синдром інтоксикації при кору проявляється головним болем, втратою апетиту, загальною слабістю. Якщо в наступні дні продромального періоду температура тіла знижується, то може спостерігатися тимчасове поліпшення загального стану хворого за одночасного посилення катаральних симптомів. У дорослих іноді виникає блювання (6% хворих) і діарея (18% хворих), причому частіше на початку періоду висипань. Іноді (5% хворих) розвиваються носові кровотечі.
Катаральні прояви з боку слизових оболонок носової порожнини, очей, гортані, трахеї, бронхів виражені незначно і можуть виникати вже наприкінці інкубаційного періоду. Протягом продромального періоду вони посилюються і в стадії висипань досягають максимальної інтенсивності. Через ці прояви обличчя хворого набуває характерного вигляду: стає одутлим, повіки, особливо нижні, припухають, очі червоніють. З’являються світлобоязнь, сльозотеча, а також нежить, чхання, сухий короткий кашель, який іноді переходить в хриплий, гавкаючий (голос при цьому стає сиплим).
Період висипань, який змінює продромальний період, триває 3–4 дні, іноді – до 2 днів (5% випадків), і характеризується високою температурою тіла, подальшим погіршенням загального стану хворого, посиленням катаральних проявів, появою, розквітом і зникненням висипу. Нині відомо, що поява типового макулопапульозного висипу при кору є маркером ефекторної фази вірус-специфічної імунної відповіді і виведення вірусу кору із крові та тканин.
Катаральний синдром (кашель, нежить, світлобоязнь тощо) значно посилюється в 1-й день висипань, практично не змінюється до 3-го, потім починає зникати. При цьому з’являється вологий кашель, зменшуються прояви катарального синдрому. Аускультативно часто вислуховується невелика кількість вологих хрипів. Іноді спостерігають послаблення випорожнень. У цей період ознаки альвеоліту виявляють більше ніж в 1/4 пацієнтів.
З боку інших органів і систем при типових формах кору, що мають неускладнений перебіг, значних змін не спостерігають. Лімфатичний апарат помірно гіперплазований, печінка і селезінка не збільшені, на висоті гарячки можливе деяке зменшення кількості сечі, іноді виявляють альбумінурію. Серцево-судинна система при кору страждає мало. Межі серцевої тупості не змінюються, тони залишаються чистими, пульс лише помірно частішає відповідно до підвищення температури тіла, залишається ритмічним і задовільного наповнення. З боку нервової системи значних змін також не виявляють.
Спеціалісти не рекомендують при захворюванні на кір лікуватись самостійно, а звертатись за допомогою до лікаря.
0 Коментарі