Владислав ШОСТАК: «Цього року очікуємо на вітчизняні зразки високоточної зброї»
Роками українську армію тримали на голодному технічному пайку. Все, що могли зберегти і підтримати в належному стані, військові техпідрозділів робили власноруч. І лише цього року на потреби армії держава надала кошти, з них на переозброєння − 14 мільярдів гривень. Це вимога часу, адже у нас на озброєнні досі були зразки третього покоління, а країна-агресор уже оснащена четвертим поколінням. Яка техніка та зброя надійде нашим військовим у перспективі? Про це розмовляємо з т. в. о. заступника начальника Озброєння ЗСУ полковником Владиславом ШОСТАКОМ.
− Владиславе Григоровичу, чим українські військові нині обороняються?
− Коли ми зіткнулися із країною-агресором, виявилося, що 50—60% військової техніки потребували ремонту. Від тривалого простоювання прогнили бензобаки, патрубки системи охолодження, радіатори, зруйнувалися гумотехнічні вироби (сальники, ущільнювачі), вийшли з ладу електроніка, дроти тощо. Були й певні проблеми з навичками техфахівців, бо ж розраховували, що техніку ремонтуватимуть на заводах.
Проте часові обмеження змусили шукати інші шляхи. Техніку терміново відновили власними силами. На поле бою відправлено 20 тисяч одиниць. До речі, важливо, щоб екіпажі машин формувалися з професіоналів і патріотів, тоді техніка служитиме довше. Хоч траплялося, що навмисно виводили майно з ладу.
Ситуація на сході показала, що треба виробляти власні новітні зразки техніки і зброї. Є вітчизняні розробки, є що запозичити чи попервах закупити в іноземних розробників.
− Тобто оновлення оснащення розпочато з початком наступу агресора?
− З минулого року закуповуємо сучасну стрілецьку зброю − снайперські, штурмові гвинтівки, а також тепловізори, прилади нічного бачення, сучасні цифрові із захищеним зв’язком радіостанції, спеціальні прилади спостереження і розвідки для спецпідрозділів. Розпочали закуповувати нові бронетранспортери та автотягачі для транспортування артсистем, боєприпасів, бронетехніки, зокрема санітарних бронетранспортерів.
Ще необхідні безпілотні комплекси. Їх торік не встигли закупити, бо замовлення зробили всередині року, а процес їх виробництва тривалий. Нині є пропозиції від наших «кулібіних» щодо розробки безпілотників. Їх платформи хороші, а ось найцінніше у безпілотнику − начиння, зокрема потрібні потужніші відеокамери для бойових умов. Є хороші іноземні, але вони надто дорогі. Намагаємося розв’язати цю проблему.
Нові зразки зброї випробовують на базі державних науково-випробувальних центрів. Пропонують зразки і волонтери. Кілька з них уже можна виробляти серійно.
Є питання використання бюджетних коштів на закупівлю зразків зброї чи техніки, які не прийнято на озброєння. Але тут потрібно пройти відповідні процедури і лише потім налагоджувати масове виробництво.
− Чи вдалося нашій промисловості оперативно налагодити виробництво потрібного спорядження і техніки?
− Торік не вистачало елементарного: акумуляторів, шин тощо. Але нині є їх запас. У 2015 році продовжимо закуповувати нові БТР-4, БТР-3, міномети, протитанкові комплекси, сучасну стрілецьку зброю, модернізовані літаки і вертольоти тощо. Очікуємо створення і серійного виробництва новітнього озброєння. Артсистеми за стандартами НАТО на шасі КрАЗ пропонує одна з вітчизняних фірм. Вона пропонує випробувати снайперську гвинтівку великого калібру та боєприпаси до артсистем, гармат, якими оснащені БТР-4, БТР-3, БМП. Слабина в наявних у військах артустановках − стволи. У них є певний ресурс зносостійкості. А їх, як інші комплектуючі, нам постачала Росія. Однак нині вже знайдено альтернативних постачальників стволів зі Словаччини.
Цього року очікуємо на вітчизняні зразки високоточної зброї, зокрема керовані міни. Ними можна стріляти з мінометів з високою вірогідністю влучання в ціль. А також на комплекс управління артпідрозділами − модернізований «Град», його розробляє та серійно випускає львівський завод.
Закуповувати нове озброєння і боєприпаси до артсистем почнемо днями, 9 лютого уряд затвердив Державне оборонне замовлення (ДОЗ) на 2015 рік.
Паралельно працюємо з експортерами з держконцерну «Укроборонпромом». Уже доправили на заводи техніку на ремонт. Нам конче потрібно понад 120 відремонтованих БМП для відправлення на схід.
Модернізованими бойовими і десантно-транспортними вертольотами забезпечать військових льотчиків. Одна з переваг машини — оснащення її нічним приладами та прицілом із тепловізором. А це дає змогу воювати і вночі, застосовувати високоточну ракету виробництва КБ «Луч».
Торік на вертольоти і літаки типу Ан-26, Су-25 почали встановлювати станції захисту від ракет переносних ракетних комплексів.
Можливості наших підприємств поки що недостатні, щоб відразу почати випускати нову техніку. За роки так званої демілітаризації втрачено фахівців і виробничі потужності. Більшість заводів виконувала ремонтні роботи, а не виробничі. Нині ж «Укроборонпром» узявся за виробництво нового перспективного озброєння і комплектуючих до нього. Нові та модернізовані танки, бронетранспортери вже виробляють заводи в Харкові, які зуміли швидко відреагувати на потреби армії. Запорізький завод «Іскра» виробляє радіолокаційні станції тощо.
Обставини змусили всіх в країні подивитися на армію іншими очима. Збройні сили також не забарилися підтвердити своє призначення і потенціал.
«Урядового кур’єра»
0 Коментарі