Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Безоплатна правова допомога в Україні

 Розширено коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.


5 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про Вищу раду правосуддя», цим документом, зокрема, внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Метою зазначених законодавчих новел є посилення соціальних гарантій шляхом розширення кола осіб, які мають право на гарантовану державою безоплатну вторинну правову допомогу.
Насамперед, йдеться про внутрішньо переміщених осіб та осіб, які до сьогодні лише претендували на отримання такого статусу. Таким чином скористатися кваліфікованою правовою допомогою тепер зможуть близько 1700 000 людей – саме така сьогодні є приблизна кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб.
Така ж соціальна гарантія встановлена для осіб, які претендують на отримання статусу учасника бойових дій. Крім того, безоплатна вторинна правова допомога ветеранам війни, у тому числі учасникам бойових дій (на сьогодні їх близько 275 000 осіб), іншим особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надаватиметься не лише з питань їх соціального захисту, як це було до прийняття зазначених змін, а з будь-яких інших питань.
Також суттєво змінилися підходи до визначення рівня малозабезпеченості, що є критерієм для отримання безоплатної вторинної правової допомоги не менше 10 000 000 осіб:
– по-перше, особа матиме таке право, якщо її дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів;
– по-друге, враховуватиметься середньомісячний дохід особи, яка звертається за допомогою, а не середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було дотепер.
Внесені зміни враховують об’єктивну потребу у забезпеченні доступу до безоплатної правової допомоги особам, які мають дохід, що дорівнює прожитковому мінімуму або навіть більше, проте є недостатнім для самостійної оплати правових послуг. Крім того, прийняті зміни зроблять особу незалежною від доходів інших членів сім’ї у питанні звернення за безоплатною правовою допомогою. Насамперед, це уможливить звернення за такою допомогою осіб, законні інтереси та права яких порушуються в сім’ї.
Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу можна через мережу центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та їх структурні підрозділи – бюро правової допомоги.
Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати безпосередньо у відділі «Надвірнянське бюро правової допомоги» за адресою: м. Надвірна, вул. Грушевського,18.
Телефон  2-80-51.                          

Хто має право на адвокатаза рахунок держави?

1.Особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України “Про прожитковий мінімум” для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. (працездатні особи – 3200 грн., непрацездатні особи – 2494 грн.)
Необхідні документи:довідка про доходи за останні 6 місяців (довідка про перебування на обліку в центрі зайнятості та проведені виплати, довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи – для фізичних осіб-підприємців та самозайнятих осіб).
2. Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (не більше 2494 грн.).  Інші доходи осіб визнаних в установленому порядку інвалідами, не враховуються.
Необхідні документи: пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про встановлення інвалідності; довідка про розмір пенсії або довідка про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії за останні 6-місяців.
3. Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї,діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Необхідні документи: документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі); реєстраційний номер облікової картки платника податків дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, безпритульної дитини, дитини, яка може стати або стала жертвою насильства в сім’ї  (за наявності);рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; заява або повідомлення про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення, складені в довільній формі – у разі звернення до місцевого центру законних представників дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї; спеціальна картка обліку факту вчинення насильства в сім’ї (за наявності);
4. Внутрішньо переміщені особи.
Необхідні документи: довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановленого зразка.
5. Громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб, з питань, пов’язаних з отриманням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, до моменту отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Необхідні документи: письмова відмова органу соціального захисту про взяття на облік.
6. Особи, на яких поширюється дія Закону України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”.
Необхіднідокументи: довідка про звернення за захистом в Україні; рішення про задоволення/ відхилення/залишення без розгляду скарги на рішення органу міграційної служби про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (у разі наявності).
7. Ветерани війнита особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Необхідні документи: посвідчення встановленого зразка.
8. Особи, які перебувають під юрисдикцією України і звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до моменту прийняття рішення про надання такого статусу”.
Необхідні документи: довідка про безпосередню участь в АТО.
9.Особи, які мають особливі заслуги (особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями “За відвагу”, а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, особи, які мають звання «Мати-героїня», матері, які народили п’ятеро і більше дітей і виховали їх до 6-річного віку) та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною (Герої Соціалістичної Праці, Герої України та повні кавалери ордена Трудової Слави), стосовно питань, пов’язаних з їх соціальним захистом. Ветерани праці та діти війни, не є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу.
Необхідні документи: посвідчення встановленого зразка.
10.Особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань, стосовно питань, пов’язаних з їх соціальним захистом.  Необхідні документи: посвідчення жертви нацистських переслідувань, встановленого зразка.
11. Особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Необхідні документи: ухвала суду про відкриття провадження у справі про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною.
12.Особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Необхідні документи:паспорт або інший документ, що посвідчує особу суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу; реєстраційний номер облікової картки платника податків суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі) – у разі наявності; копія ухвали суду про відкриття провадження у справі.
13.Особи, реабілітовані відповідно до законодавства України, стосовно питань пов’язаних з реабілітацією.
Необхідні документи: посвідчення про право на пільги реабілітованих.

Для подання звернення обов’язково пред‘явити:паспорт або інший документ, що посвідчує особу /законного представника особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків особи/ законного представника особи.

Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати безпосередньо у відділі «Надвірнянське бюро правової допомоги» за адресою: м. Надвірна, вул. Грушевського,18.
Телефон  2-80-51.     мобільний телефон 8050-71-91-048

З нового року Уряд підвищив зарплати різним групам працівників, а також інші виплати населенню
З нового року Уряд підвищив заробітні плати для працівників бюджетної сфери, державного управління,  підвищив розмір пенсій та стипендій.
Зокрема, зарплати вчителів цьогоріч зростуть на 50%, а лікарів – до 30%.
Нагадаємо, що з 1 січня 2017 року перший тарифний розряд єдиної тарифної сітки, який є основою для нарахування заробітної плати у бюджетній сфері, дорівнює 1 тис. 600 грн, а мінімальна заробітна платастановитиме 3 тис. 200 грн. – вона зросла на 100%.
Суттєво у поточному році зростуть стипендії студентів. Зокрема, мінімальна звичайна стипендія зросте на 33,4%, а мінімальна стипендія на окремі спеціальності (педагогічні, природничо-математичні, природничі, математичні, інженерні) ВНЗ ІІІ-ІV р.а.– на 54,3%, а стипендія відмінників на ці спеціальності буде підвищена до 102%.
Також у цьому році двічі будуть перераховані пенсії, причому їхнє зростання буде випереджати прогнозовану інфляцію. Це означає, що розміри зарплат, пенсій і соціальної допомоги в 2017 році зростатимуть швидше, ніж ціни.
Крім того, посадові оклади державних службовців та інших категорій працівників державних органів зростуть в середньому на 15%, а  мінімальний розмір посадового окладу з 1 січня 2017 року становитиме 2000 гривень відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідне рішення Уряд ухвалив з метою впорядкування у 2017 році згідно з діючим законодавством умов та розмірів оплати праці працівників державних органів (державних службовців, працівників патронатної служби, працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування).
Також даним урядовим актом упорядковано віднесення посад державної служби до відповідних груп оплати праці.

Надвірнянське бюро правової допомоги
Івано-Франківського місцевого центру
з надання БВПД

Додатки