18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми
Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 № 3739-VI торгівля людьми це – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
За оціночними даними представництва Міжнародної організації з міграції в Україні за час незалежності 230 тис. українців постраждали від торгівлі людьми. Українці потрапляють в тенета цього злочину не лише в Україні, але й у Росії, Польщі, інших країнах Європи, Туреччині, США, країнах Центральної Азії та Близького Сходу.
На сьогодні існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу тощо.
Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги постраждалим.
Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.
Та попри все, проблема торгівлі людьми не може бути розв’язана на рівні однієї країни: нові виклики та загрози вимагають консолідації – як зусиль інституцій на державному рівні та міжнародної спільноти, так і зусиль кожного з нас.
Консультацію з питань протидії торгівлі людьми можна отримати, звернувшись до:
– департаменту соціальної політики облдержадміністрації за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Л. Курсаба, 2 (кабінет № 32), та за телефонами: (0342) 53-51-15, 53-51-14;
– благодійного фонду «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» за телефоном (0342) 75-30-61.
Також консультацію із вищезазначеного питання можна отримати зателефонувавши на національну безкоштовну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0(800)-505-501(зі стаціонарних телефонів) та «527» (для абонентів Київстар, Vodafone UA, Life).
0 Коментарі