19 травня – Міжнародний день боротьби з гепатитами
Акції, які проводять до Міжнародного дня боротьби з гепатитами покликані підвищити обізнаність світової спільноти про проблему розповсюдження вірусних гепатитів.
Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому під ребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею і свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі, діареєю, болем в животі, знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Можливі й позапечінкові прояви гепатиту, такі як артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно, вузликовий періартеріїт, фіброзуючийальвеоліт, гломерулонефрит, периферична нейропатія та ін. Крім того, це захворювання іноді має й безсимптомний перебіг або слабко виражену симптоматику, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання.
Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції, джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм. Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, статевим та хірургічним шляхами, під час пологів і переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).
Для того, щоб уникнути шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів потрібно дотримуватися санітарно-гігієнічні заходів, а саме в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, не пити воду з відкритих джерел. Під час отримання медичної допомоги та косметологічних процедур необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у персоналу. З метою профілактики передачі інфекції статевим шляхом слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.
Проте, єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В, бажано протягом 24 год після народження. Щоправда, проти гепатиту С вакцини, на жаль, не існує.
Варто зазначити, що вірусний гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках і споживанні продуктів та напоїв спільно з інфікованою особою.
До категорій підвищеного ризику зараження і захворювання на вірусні гепатити належить медичний персонал лікуально-профілактичних закладів, а особливо медичні працівники гемодіалізного, гематологічного, лабораторного, реанімаційного, хірургічного, стоматологічного, гінекологічного відділень.
Як свідчить статистика ВООЗ, у світі понад 140 мільйонів людей інфіковані вірусом гепатиту С. Власне за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлені вірусами гепатитів В і С. Згідно з прогнозами експертів, у наступні 20-30 років світовою загрозою для здоров’я буде не ВІЛ/СНІД, як вважалось раніше, а віруси гепатиту, передусім гепатиту С.
Україна належить до держав із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С (інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1170000 осіб). Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, показник інфікування вірусом гепатиту С серед деяких з них (медичні працівники, хворі на онкологічні та нефрологічні захворювання, що потребують гемодіалізу, ВІЛ-інфіковані) досягає 40-60 %, що значно перевищує середні показники у світі.
Що стосується Івано-Франківської області, то поширеність цього захворювання, в тому числі і в дітей становить:
- Вірусний гепатит А – на 100 тис. населення – 6,05%; в т.ч. дітей – 8,32%.
- Вірусний гепатит В – на 100 тис. населення – 0,43%.
Для того, щоб скоріше подолати вірусні гепатити, ВООЗ розробила Глобальну Стратегію сектору охорони здоров’я по вірусному гепатиту на 2016–2021 роки – «На шляху до ліквідації вірусних гепатитів».
Лікарі застерігають, якщо ви запідозрили у себе симптоми гепатиту або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, обов’язково зверніться до сімейного лікаря, який призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога). У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням. Адже тільки медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз та призначати адекватне лікування.
0 Коментарі