29 вересня – Всесвітній день серця
Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 2000 року. З 2011-го року – фіксована дата – 29-те вересня. Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.
Щороку від серцево-судинних захворювань вмирають майже 17,9 млн. осіб.
В Україні серцево судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей, а в Івано-Франківській області 70% .За даними Світового банку, кожен третій українець у віці від 18 до 65 має підвищений кров’яний тиск, що збільшує ризики серцево-судинних захворювань. Зростає захворюваність на гіпертонію серед молодих чоловіків – на неї страждає кожен п’ятий українець у віці від 18 до 24. Це змінює вікову та гендерну структуру українського населення і має серйозні економічні та соціальні наслідки.
Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань – це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамії, тютюнопаління і стреси.
Здорове харчування має увійти у спосіб життя. У цьому випадку і серце буде здоровим, і фігура в порядку. Необхідно виключити з раціону шкідливі продукти, віддавши перевагу стравам на пару, приготованим у духовці, на грилі або мультиварці.
Овочі, фрукти і ягоди краще всього вживати у свіжому вигляді або піддавати мінімальній термічній обробці. Гарбуз нормалізує артеріальний тиск, часник знижує тонус судин, а гранат покращує стан їх стінок.
Щоб кров’яний тиск був у нормі, вживайте менше солі – додавайте її менше солі під час приготування їжі і не досолюйте страви за столом. Вживайте цільнозерновий хліб, каші з цільного зерна, багато овочів та фруктів.
Намагайтесь уникати стресів, які негативно впливають на роботу серця. Адреналін, який виробляється при стресі, провокує підвищення тиску, а це зношує серце.
Безумовно, у сучасному світі не можна повністю відсторонитися від стресу, але можна змінити своє ставлення до ситуацій і обставин. Треба частіше бувати на природі – це дуже заспокоює.
Куріння і алкоголь несумісні зі здоров’ям серця. Так, наприклад, нікотин спазмує судини, що провокує підвищення тиску. Етанол в алкоголі підсилює згортання крові і збільшує ризик утворення тромбів. Якщо не можете відмовитись від них зовсім, зменшить вживання до мінімуму.
Рух-це життя! Він сприяє насиченню клітини і тканини киснем, підсилює кровообіг, зміцнює серцевий м’яз. Ранок бажано починати зі звичайної зарядки. Для здоров’я серця найбільш корисними будуть аеробні заняття: біг, плавання, їзда на велосипеді, лижні прогулянки, стрибки на скакалці і т.д.
Навіть якщо не турбує серце, важливо проходити регулярні профілактичні обстеження у сімейного лікаря 1-2 рази на рік. Будьте здорові!
0 Коментарі