Паліативна допомога на Прикарпатті – одна з найкращих в Україні
За рекомендацією Колабораційного центру ВООЗ з навчання та досліджень 25 листопада КНП «Івано-Франківський обласний клінічний центр паліативної допомоги Івано-Франківської обласної ради» спільно з Івано-Франківським національним медичним університетом та Академією паліативної допомоги при хоспісі Йоганнес (м. Мюнстер, Німеччина) в рамках тристороннього проекту «Розширення можливостей в паліативній та хоспісній допомозі» розпочали навчання.
З початком роботи дисциплінарного курсу привітали присутніх заступник голови облдержадміністрації Віталій Федорів, заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА Володимир Чемний, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики Манолій Піцуряк, перший проректор ІФНМУ Анна Ерстенюк та заступник начальника управління охорони здоров’я МВК Алла Вацеба.
«Паліатив – показник гуманності виваженості громад суспільства перед тими людьми, які мають невиліковні хвороби. У нашій області паліативна допомога є однією з найкращих в Україні, – відзначив Віталій Федорів. – На даний час нараховується 110 ліжок для паліативних хворих. Це надзвичайно мало відносно тієї потреби, яка є зараз. Тому в області затверджена і діє «Програма для підтримки паліативної допомоги». Посадовець також додав, що вже є ряд напрацювань щодо приміщення паліативної служби.
На сьогодні в області є стаціонарне відділення паліативної допомоги, яке розраховане на 34 ліжка, дитяче хоспісне відділення, що в Надвірні – 15 ліжок. Виїзна консультативна бригада обслуговує в місяць 150- 160 хворих, а за рік – близько 800 потребуючих.
Протягом цього міждисциплінарного курсу, який триватиме п’ять днів, німецькі колеги доктор Пайрет Паал, доктор Андреас Штелі та доктор медичних наук Йоганнес Бюкі будуть ділитися своїм досвідом з викладачами, лікарями, медичними сестрами, психологами, соціальними працівниками та капеланами Прикарпаття. Окрім того, будуть презентувати проект ВООЗ з впровадження та надання паліативної допомоги в східноєвропейських країнах, де вона тільки починає розвиватися.
Як зазначила перший проректор ІФНМУ Анна Ерстенюк, насамперед за мету керівництвом медичного університету ставилося навчання викладачів, які займаються з цих дисциплін – паліативна та хоспісна медицина і реабілітація. Впродовж тижня вони будуть мати можливість пройти такий курс з нашими закордонними партнерами, які можуть розказати, як працює ця система в них.
«Таке навчання – цікаве поєднання різного бачення та ментальності і, в той же момент, однакові підходи у лікуванні, коли людина потребує цієї спеціалізованої допомоги, – сказала завідувач виїзним консультативним відділенням Людмила-Оксана Андріїшин. – На сьогодні в системі хоспісу Франківщини лікар і медична сестра працюють у співвідношенні 1:3. За час своєї зміни вони опікуються шістьма хворими. Така кількість медичного персоналу для надання паліативної допомоги є недостатньою не тільки в Україні, але і цілому світі. З квітня ми переходимо на нові умови фінансування через Національну службу здоров’я України. Це означає те, що кожен медичний заклад повинен укласти договір з ними і в подальшому фінансуватиметься виключно медична послуга. Паліативну допомогу не можна так розділяти, адже підхід в наданні такої медичної опіки є всебічний».
Головний лікар КНП «Івано-Франківський обласний клінічний центр паліативної допомоги Івано-Франківської обласної ради» Ірина Слугоцька також наголошує на великому значенні цього навчання для практикуючої паліативної допомоги. За її словами, потреба надання паліативної допомоги у світі росте, тому потрібно бути готовому до цих викликів – виховати якісних надавачів спеціалізованого догляду та опіки.
Організатори переконані, що цей курс допоможе присутнім краще зрозуміти філософію паліативної допомоги, яка описує багатовимірність людського існування, оцінювати адаптовану до ситуації та лікування складних симптомів у пацієнта, виробити професійну та комунікативну компетентність поводження з деменційними людьми, родичами паліативних хворих та скорботними, а також розпізнавати та знімати стрес на роботі і сприяти захисним факторам.
Наприкінці курсу учасники отримають міжнародний сертифікат від PMU WHO CC.
0 Коментарі