Міністр економічного розвитку і торгівлі України закликав негайно усунути бар’єри на шляху приватизації
«Держкомпанії сьогодні – це ахіллесова п’ята української економіки, клондайк для збагачення обраних і поле битви політичних кланів. Держава на ранній стадії розвитку, зі слабкими інститутами та урядом, який часто змінюється, не була і, апріорі, не може бути ефективним власником державних активів. Не можна відкладати приватизацію», – наголосив Міністр.
«Ті ключові підприємства, які залишаться в державній власності, треба ізолювати від політичного впливу. Міністерства повинні формувати політику, а не керувати компаніями. Тому створимо державну управляючу холдингову компанію», – додав Айварас Абромавичус.
Учора Верховна Рада України вкотре не змогла проголосувати за урядовий законопроект № 2319а. Норми законопроекту скасовують обов’язковий продаж через біржу 5%-10% акцій держпідприємств груп «В» та «Г» перед приватизацією, дозволяє Уряду залучати радників до приватизації, та забороняє участь у приватизації фізичним та юридичним особам держави-агресора.
Мінекономрозвитку неодноразово наголошувало, що чинний порядок приватизації застарів, несе ризики і потребує змін. По-перше, норма про обов’язковий продаж через біржу міноритарного пакету акцій великих держкомпаній, яка вводилась як інструмент оцінки вартості всього пакету, фактично, не працює через низьку ліквідність на українському фондовому ринку. Стратегічні іноземні інвестори, яких Уряд хоче бачити серед учасників приватизації, незацікавлені в міноритарних пакетах акцій. Водночас подрібнений пакет акцій може зацікавити місцевих гравців, котрі, в свою чергу, можуть бути зацікавлені в гальмуванні, або зупиненні процесу приватизації. Законопроект № 2319а скасовує обов’язковий продаж через біржу цих 5%-10% акцій перед приватизацією великих держпідприємств.
По-друге, законопроект розширює коло держпідприємств, до приватизації яких Уряд може залучати радників, а також дозволяє оплачувати їхні послуги за рахунок не тільки державного бюджету, але й інших джерел, наприклад, технічної допомоги від міжнародних організацій. Залучення радників дозволяє провести повну підготовку об'єкта до приватизації з урахуванням існуючої практики, міжнародних стандартів. Це дозволяє презентувати його широкому колу потенційних покупців в Україні та за її межами. Участь радників зі світовою репутацією у процесі приватизації також підвищить довіру іноземних інвесторів до приватизації.
По-третє, законопроект забороняє допускати до приватизації у якості покупців фізичних та юридичних осіб із держави-агресора, або держави, проти якої задіяні санкції.
На думку Міністра, приватизацію потрібно негайно розблокувати, щоб зробити рішучий крок у боротьбі з корупцією.
0 Коментарі