Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Ботулізм та його профілактика

За останні роки значний розвиток одержало домашнє консервування завдяки меншій собівартості. Консервування продуктів у домашніх умовах дає можливість зберегти і використати дари підсобних садів і городів, м’ясо домашніх тварин і птиць, рибу, гриби і лісові ягоди. Поряд з позитивними сторонами консервування значно збільшується ризик харчових токсикоінфекцій, і, в першу чергу, ботулізму.

За останні роки значний розвиток одержало домашнє консервування завдяки меншій собівартості. Консервування продуктів у домашніх умовах дає можливість зберегти і використати дари підсобних садів і городів, м’ясо домашніх тварин і птиць, рибу, гриби і лісові ягоди. Поряд з позитивними сторонами консервування значно збільшується ризик харчових токсикоінфекцій, і, в першу чергу, ботулізму.

Ботулізм– це гостре тяжке захворювання із групи харчових отруєнь, яке характеризується симптомами інтоксикації і ураженням центральної нервової системи та призводить до паралічу дихальних м’язів. У випадках несвоєчасного звернення за медичною допомогою та самолікуваннямможе виникнути смерть.
Місцем постійного перебування збудника є ґрунт, звідки клостридії ботулізму потрапляють у воду, овочі, гриби, а далі в шлунок людини, тварин, птахівта риби. Захворювання викликає не збудник, а його токсини. За всіх оптимальних умов швидкість токсиноутворення є досить високоюістановить12— 24 год. Тобто, за відносно короткий проміжок часу в харчовому продукті може утворитися один з найбільш сильнодіючих природних токсинів. Особливістю збудника хвороби є  те, що в одній і  тій же банці консервів токсин накопичується гніздами. Тому одні люди, споживши консервовані продукти з однієї і тієї ж  банки, хворіють, а  інші — ні.
Інкубаційний період хвороби триває від 2 годин до 7 діб (в середньому 24 години). Початок хвороби, як правило, гострий. Через 3—4 години від початку хвороби з'являються неврологічні симптоми: сухість в роті, ослаблення зору, «сітка» або «туман» перед очима. У хворих з'являються порушення ковтання і мови. В деяких хворих відсутня реакція зіниць на світло. Внаслідок парезу м'язів ротової порожнини та  горлавиникає утруднення ковтання. Розлад і зупинка дихання (асфіксія, як наслідок ураження дихального центру та параліча діафрагми) є однією з провідних причин смерті. За відсутності специфічного лікування хворі гинуть.
            Найбільша частина групових спалахів ботулізму, які реєструвалися протягом останніх років,  була викликана неправильно консервованою в домашніх умовах рибою,  ковбасою, м’ясом і овочевими консервами. Тому, не рекомендується готувати вдома консерви із м’яса, риби та овочів з малою кислотністю (зелений горошок, квасоля, цвітна капуста), так як  вдомашніх умовах неможливо досягти їх знезараження без спеціального обладнання.
 В плодово-ягідних і кислих овочевих консервах (з томатом, оцтом) наявна підвищена кислотність, яка попереджує розмноження збудника ботулізмута утворення ним токсину. 
Суворе дотримання елементарних правил при виготовленні консервів гарантує уникнути від захворювання. Необхідно добре мити банки для консервації, ретельно їх пропарювати. Консервовані  в домашніх умовах м'ясні, рибні, грибні і овочеві заготовки і продукти повинні бути виготовлені з дотриманням всіх правил стерилізації.
Необхідно пам'ятати, що консерви з піддутими кришками (бомбажем) не можна вживати в їжу, їх необхідно знищити. Безумовно, не можна споживати і консерви з іншими ознаками недоброякісності (запах, колір, інше).

Запам’ятайте!
1.Для консервування потрібно використовувати лише доброякісну сировину (овочі, ягоди та фрукти, рибу, м’ясо);
2.ретельно мити продукти у проточній воді, очистити від залишків грунту;
3.ретельно очищати посуд, що використовується для консервування;
4.використовувати рекомендовані за рецептурою концентрації солі, цукру і кислоти, вони перешкоджають накопиченню токсину;
5.м’ясо та рибу в домашніх умовах можна консервувати в герметично закритих банках тільки із застосуванням автоклава, дотримуючись необхідної температури та часу автоклавування;
6.не рекомендується консервувати гриби та інші продукти, які важко відчистити від піску;
7.зберігати домашні консерви в холоді або прохолодному місці; 
8.остерігатися купувати домашні консерви, а також м’ясні та рибні продукти, виготовлені в домашніх умовах, «з рук» на вулицях та  ринках;
9.не купуватив магазині консервовані продукти з роздутою кришкою.
І, найголовніше, завжди слід пам’ятати, що в домашніх умовах будь-які продукти — овочі, фрукти, ягоди, гриби не можуть бути гарантовано очищені від забруднення. Жоден із  рецептів консервування не запобігає від  проростання спор ботулінічного мікроба.
Кип’ятіння консервованих продуктів перед їжею– основний спосіб профілактики ботулізму. При виявленні ознак недоброякісності  продукту, краще його не  вживати взагалі та  вберегти своє здоров'я та  життя близьких.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *