Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Чи потрібно проводити пробу Манту?

Туберкулінодіагностика (проба Манту, туберкулінова проба, сонечко, skin-test) – дозволяє виявити туберкульоз ще на стадії інфікування. Це такий специфічний діагностичний тест, за допомогою якого можна визначити напруженість імунітету до збудника туберкульозу, оцінюючи реакцію організму на спеціальний препарат – туберкулін.

Туберкулін за своїм складом є з’єднанням, який не містить живих або убитих мікобактерій туберкульозу, а тільки продукти їх життєдіяльності, елементи мікробної клітини і частина середовища, на якій росли мікобактерії туберкульозу, тобто проба Манту не має ніякого відношення до вакцинації.

Від проби Манту за  100 років її використання ніхто не захворів та не помер.

Туберкулін вводять внутрішкірно на внутрішній поверхні середньої третини передпліччя у дозі 0,1 мл де міститься 2 ТО.  На місці  введення туберкуліну виникає відповідна алергічна реакція (позитивна туберкулінова проба) у щеплених проти туберкульозу (поствакцинальна реакція) та в інфікованих мікобактеріями туберкульозу (інфекційна реакція). В обох випадках в організмі обстежуваного знаходяться туберкульозні палички. Тільки в першому випадку вони внесені з вакциною БЦЖ і підтримують імунітет проти туберкульозу, а в іншому потрапили в організм з навколишнього середовища і в певних умовах можуть викликати захворювання.

Місце в ділянці проведення проби Манту спеціального догляду не потребує! Проте, його не потрібно розчухувати та мочити водою.

Під час масових обстежень пробу Манту застосовують:

  • Для раннього виявлення початкових і локальних форм туберкульозу в дітей. З цією метою проводять спостереження за динамікою післявакцинальної алергії і виявлення первинного інфікування (віражу туберкулінових реакцій), а також визначення гіперегрічних реакцій у давно інфікованих туберкульозом осіб;
  • Для визначення інфікованості дитячого населення;
  • Для своєчасного виявлення груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз.

Масове проведення проби Манту дітям здійснюється щорічно, починаючи з 1-гороку життя.  Рекомендується проведення проби в один і той же час року (оптимально восени), по черзі в праву і ліву руку (в парні роки права рука, в непарні – ліва). Облік реакції здійснюється через 72 години.

Проба Манту проводиться до профілактичних щеплень. Якщо здійснене якесь щеплення, то проба Манту проводиться не раніше, ніж через 1 місяць після неї.

Після зараження мікобактеріями туберкульозу проба Манту у осіб, що мають поствакцинальную алергію, збільшується на 6 мм і більше, у осіб з негативними реакціями вперше стає позитивною. Стан після зараження мікобактеріями туберкульозу називають первинним туберкульозним інфікуванням.

Віраж туберкулінової проби – це перехід негативної реакції Манту в позитивну або збільшення діаметра папули в порівнянні з результатом попередньої проби на 6 і більше мм.

У яких випадках необхідно звернутися до фтизіатра:

– позитивна туберкулінова проба з’явилася вперше після попередніх негативних;

– наросла на 6 мм і більше протягом одного року або поступово протягом декількох років;

– вперше з’явився інфільтрат розміром 17 мм і більше (гіперергічна проба).

У цих випадках необхідно обстеження дітей і підлітків в умовах протитуберкульозного диспансеру з метою виключення захворювання на туберкульоз (огляд фтизіатра, загальні аналізи крові і сечі, рентгенографія органів грудної порожнини) з подальшим проведенням превентивного лікування протитуберкульозними препаратами. Часто позитивна реакція на пробу буває всього лише показником того, що дитина  знаходилася в контакті з інфікованим. Тому не варто робити поспішних висновків і впадати в паніку,  а потрібно обстежити контактних по місцю проживання дитини.

Протипоказання до проведення туберкулінодіагностики: шкірні захворювання; гострі інфекційні захворювання; хронічні захворювання в період загострення; алергічні стани, ревматизм, бронхіальна астма в період загострення; карантин в дитячому колективі.

Щорічне проведення і правильна оцінка туберкулінових проб сприяють ранньому виявленню первинної туберкульозної інфекції і в значній мірі допомагають своєчасному розпізнаванню випадку туберкульозу.

Отже, пробу Манту проводити необхідно!!! Щоб вберегти здоров’я своїх дітей!!!

 

 

 

Лікар епідеміолог

ДУ «Івано-Франківський  ОЛЦ МОЗ України»

Надвірнянська міськрайонна філія                                                Оксана Глуханюк

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *