Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

До всесвітного дня боротьби з туберкульозом

Туберкульоз (ТБ) – це інфекційне захворювання, що поширюється повітрям при вдиханні дрібних частинок, які виділяє інфікована людина при кашлі або чханні.
Інфекція, в основному, вражає легені. Але також може вразити будь-який інший орган або систему організму, зокрема залози шлунково-кишкового тракту, кістки та нервову систему.

Туберкульоз (ТБ) – це інфекційне захворювання, що поширюється повітрям при вдиханні дрібних частинок, які виділяє інфікована людина при кашлі або чханні.
Інфекція, в основному, вражає легені. Але також може вразити будь-який інший орган або систему організму, зокрема залози шлунково-кишкового тракту, кістки та нервову систему.
Туберкульоз – це серйозне захворювання, але його можна вилікувати за допомогою правильно підібраного курсу протитуберкульозних препаратів.
Симптоми туберкульозу
    До типових симптомів туберкульозу належать:
– постійний кашель, що триває понад три тижні, зазвичай з мокротинням та, можливо, з домішками крові у мокротинні;
– втрата ваги;
– нічна пітливість;
– лихоманка;
– втома, слабкість;
– втрата апетиту;
– набряк шийних лімфовузлів.
Якщо у Вас є кашель, що триває понад три тижні, або мокротиння з домішками крові, необхідно звернутися до свого лікаря.
Що викликає туберкульоз?
ТБ – це бактеріальна інфекція.
ТБ, який вражає легені (туберкульоз легень), є найбільш заразною формою захворювання. Інфекція, як правило, поширюється тільки після тривалого контакту з хворим, у якого є бактеріовиділення.
У більшості здорових людей жодних симптомів захворювання не спостерігається завдяки тому, що природний захист організму від інфекції та хвороби (імунна система) вбиває бактерії.
Іноді імунна система не може знищити бактерії, але може запобігти їх поширенню в організмі.
У разі, якщо немає ніяких симптомів захворювання, але бактерії залишаються в організмі, спостерігається латентна форма захворювання. Людей з латентною формою туберкульозної інфекції не вважають хворими на туберкульоз, і вони не заразні для інших.
Якщо імунна система не може боротися з інфекцією або людина вже інфікована, туберкульоз може вразити будь-які органи та системи організму, але найчастіше – легені. Симптоми розвиватимуться протягом декількох тижнів або місяців. Таке захворювання називається активним туберкульозом.
Латентний туберкульоз може перейти в активну форму ТБ на пізнішому етапі, особливо при послабленій імунній системі.
Лікування туберкульозу
 
При відповідному лікуванні, туберкульоз майже завжди можна вилікувати. Необхідно пройти курс лікування протитуберкульозними препаратами, як правило, протягом шести місяців.
При лікуванні використовують різні протитуберкульозні препарати, тому що деякі форми туберкульозу стійкі до певних протитуберкульозних препаратів.
Якщо пацієнт має форму туберкульозу з множинною лікарською стійкістю, необхідно застосовувати лікування шістьма або більше препаратами.
Якщо у пацієнта діагностували туберкульоз легень, він може бути заразними протягом двох-трьох тижнів від початку курсу лікування.
Зазвичай протягом цього часу пацієнт не повинен бути ізольованим. Але дуже важливо прийняти основні запобіжні заходи, щоб зупинити поширення інфекції серед рідних та друзів.
Необхідно:
– не ходити на роботу, не відвідувати школу або інститут, доки спеціалісти, що проводять лікування туберкульозу, не дозволять пацієнту повернутись до виконання своїх обов’язків;
– завжди прикривати рот при кашлі, чханні або під час сміху;
– ретельно утилізовувати будь-які використані серветки у запечатаному пластиковому пакеті;
– регулярно провітрювати приміщення, відкривати вікна, щоб забезпечити приплив свіжого повітря до тих місць, де хворий проводить свій час;
– не спати в одній кімнаті з іншими членами сім’ї.
 
Якщо Ви перебуваєте в тісному контакті з хворим на туберкульоз, потрібно зробити відповідні дослідження, щоб дізнатись чи Ви також інфіковані. Дослідження можуть включати рентген грудної клітки, аналізи крові та пробу Манту.
Вакцинація проти туберкульозу
Вакцина БЦЖ забезпечує захист від туберкульозу і рекомендується для немовлят, дітей та дорослих у віці до 35 років, які мають ризик захворювання на туберкульоз.
Вакцину БЦЖ не використовують, зазвичай, для людей старше 35 років, оскільки немає жодних доказів того, що вона працює в цій віковій групі.
До груп ризику належать:
– діти, які живуть у районах з високим рівнем захворюваності на ТБ;
– люди, що мають близьких членів родини з країн з високим рівнем ТБ;
– люди, що збираються жити та працювати з місцевими жителями протягом понад трьох місяців у районах з високим рівнем захворюваності на ТБ;
Якщо Ви – медичний працівник і мали контакт з хворими на ТБ або з клінічними зразками від хворих пацієнтів, Вам також необхідно зробити щеплення від туберкульозу, незалежно від віку, якщо:
– Ви не були раніше вакциновані (у Вас немає шраму від БЦЖ або відповідної документації про вакцинацію);
– результати проби Манту або інтерферон гамма реліз аналізу (ІГРА) крові – негативні.
Країни з високим рівнем захворюваності на ТБ
До континентів та країн з високим рівнем захворюваності на ТБ належать:
– Африка – зокрема, країни Африки на південь від Сахари і Західна Африка;
– Південно-Східна Азія – в тому числі Індія, Пакистан, Індонезія та Бангладеш;
– Росія;
– Китай;
– Південна Америка;
– країни західної частини Тихого океану – в тому числі В'єтнам, Камбоджа та Філіппіни.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) підготувала карту світу із зазначенням країн з високим рівнем захворюваності.
 

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *