Історична година “Книга, що пройшла через століття”
Цоьго року минає 435 років з часу виходу з друку Острозької “Біблії” – головної праці першодрукаря Івана Федорова (Федоровича).
Цоьго року минає 435 років з часу виходу з друку Острозької “Біблії” – головної праці першодрукаря Івана Федорова (Федоровича).
Нещодавно в читальній залі центральної районної бібліотеки пройшла історична година “Книга, що пройшла через століття”. Завідувач відділу обслуговування користувачів Надія Мартинюк розповіла про значення видання Острозької Біблії, котре засвідчило високу мовну культуру в Україні в кінці 16 ст. Присутні преглянули відеопрезентацію “Острозька Біблія” та ознайомилися з тематичною книжковою виставкою “Острозька Біблія – скарб української науки та культури”.
Остозька Біблія – це перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковно-словянською мовою, здійснене в Острозі за кошти князя Острозького і підготовлене групою вчених при Острозькій Академії. Біблія була надрукована на 628 сторінках, її прикрашали численні заставки, кінцівки та ініціали. Острозька Біблія містить, окрім канонічного біблійного тексту, передмову від імені Костянтина Острозького, ще одну передмову й два вірші ректора Острозької академії Герасима Смотрицького та коротку післямову Івана Федоровича.Тираж видання на книжці не зазначений, однак фахівці вважають, що Острозька Біблія була надрукована у безпрецедентно великій, як на свій час, кількості примірників: 1500–2000. На сьогодні відомо більше 250 збережених примірників пам’ятки. У Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського зберігається 18 примірників Острозької Біблії.
Науковці зауважують, що Острозька Біблія відіграла важливу роль у боротьбі проти наступу католицької церкви на православ’я, адже видавець зібрав церковно-слов’янські та грецькі списки з церков та монастирів усього православного Сходу. Це видання – вінець всієї культурної праці на Волині за XVI ст., видавничий подвиг І. Федорова і діячів Острозької Академії.
0 Коментарі