КІР, актуальність проблеми
В 2017-18 роках Україну сколихнув спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Кількість хворих на кір у Європі у 2018 році сягнула понад 82 тисячі людей – це найбільший показник десятиліття, йдеться у звіті Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) для Європейського регіону. За інформацією Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України в 2018 році на кір в нашій країні захворіла 54 481 людина – 20 204 дорослих і 34 277 дітей. Сумарна кількість хворих на кір в країні вища, ніж у решті країн Європейського регіону разом узятих .
У Європі у 2018 році від кору загинуло 72 людини, з них 16 – в Україні.
ВООЗ вважає, що причиною такого спалаху в Україні є низький рівень вакцинації.
Кір – гостра висококонтагіозна інфекційна хвороба, що спричиняється вірусом кору, передається повітряно-краплинним шляхом, характеризується двоххвильовою гарячкою, катаральним запаленням слизових оболонок дихальних шляхів, очей, а з новим підвищенням температури тіла – етапним виникненням на тілі характерної плямисто-папульозної висипки, що залишає пігментацію.
Вірус кору надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні, кашлі або розмові хворого.
При контакті із хворим 9 із 10 нещеплених людей захворіють.
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Головною причиною є низький рівень імунізації, тобто охоплення щепленнями.
На кір можуть захворіти як діти, так і дорослі. Інкубаційний період кору зазвичай становить від 6 до 21 днів. Після цього розвивається виражена симптоматика, але перші прояви кору є неспецифічними, вони притаманні будь-якому застудному захворюванню:
• висока температура;
• головний біль;
• нежить;
• сухий кашель;
• збільшення лімфовузлів;
• запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення);
• може виникати пронос та блювота.
На 4-5 день хвороби з’являється червоний плямистий висип, який починається з голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Симптоми кору люди часто сприймають за грип чи ГРВІ, звичайну застуду, Але потрібно пам’ятати, що людина, яка хворіє на кір, є заразною ще до появи висипу та до 4 діб після його появи.
Найнебезпечнішим є розвиток ускладнень, серед яких найчастіші:
• пневмонія;
• запалення середнього вуха;
• енцефаліт.
Єдиний надійний спосіб запобігти кору – вакцинація. 2 дози вакцини формують імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Першу дозу вакцини проти кору, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина отримує в 12 місяців, другу — в 6 років.
Ризики відмови від вакцинації
Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.
Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.
З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.
Аналіз захворюваності кором в Надвірнянському районі
В Івано-Франківській області в 2018 році зареєстровано 4 121 випадок кору, в тому числі серед дітей – 2 625 випадків. По кількості зареєстрованих випадків даного захворювання Івано-Франківська область займає 2-ге місце серед областей України, після Львівської .
В Надвірнянському районі Івано-Франківської області за 2018 рік зареєстровано 761 випадок кору. Інтенсивний показник захворюваності становить 660,8 на 100 тисяч населення. 606 випадків зареєстровано серед дітей віком до 17 років або 79,6 % від загальної кількості захворілих. На жаль, один випадок кору серед дорослих закінчився летально.
Серед захворілих на кір – 65,8 % невакциновані, 15,4 % – отримали одне щеплення, 18,8 % – отримали два щеплення.
Отже, більшість захворілих складають діти, які не отримали щеплення взагалі або отримали щеплення в недостатній дозі.
Захист від кору потрібний, якщо:
• Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
• Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
• Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
• Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
• Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
• Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитині необхідно визначити напруженість імунітету, шляхом визначення титру антитіл. І в подальшому, при відсутності антитіл IgG, також потрібно вакцинувати.
• Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору
Колективний імунітет потрібен нам усім.
Якщо дитина контактувала з хворим на кір
У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.
Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцинація необхідна.
Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.
Кір може призвести до інвалідності та смерті, тому дуже важливо не займатись самолікуванням і звернутись до лікаря при появі перших симптомів.
Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.
Завідувач дезінфекційним відділенням Г.Катаман
0 Коментарі