Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Кращі практики ОТГ: мости своїми силами, електронний щоденник та якісна медицина для сіл

Кожна громада унікальна по-своєму і, впроваджуючи реформу децентралізації, освітню, медичну та інші секторальні реформи, знаходить свої рішення та виробляє практики варті поширення.
«Будь-яка реформа починається з пілотних проєктів. Від їх успіху залежить багато у впровадженні новацій і створенні практик, які поступово стають нормою. Івано-Франківський центр розвитку місцевого самоврядування такі кращі практики поширює, щоб прогресивні рішення були доступними для якомога більшої кількості ОТГ. Сьогодні з нами люди, які роблять зміни і готові поділитись своїм досвідом», – зазначив директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.

15 серпня в Івано-Франківському центрі розвитку місцевого, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», в рамках «Презентації кращих практик та проєктів прикарпатських ОТГ» три громади розповіли про свої цікаві напрацювання.

Будують і ремонтують інфраструктуру усі ОТГ. Активним цей процес є завдяки коштам інфраструктурної субвенції. А у Ланчинській громаді, наприклад, до цього процесу прямо залучені зацікавлені мешканці. Тут своїми силами за два роки збудували два мости через річку Прут, які вирішили проблему доступності.

«Вирішити всі проблеми, які накопичувались роками, одразу неможливо. Коштів завжди бракуватиме. Але якщо це потрібно людям і з ними говорити, то вони також долучаються до спільної роботи», – говорить голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович.

Він же додає, що минулого року у Ланчині фактично збудували 12 метровий міст через річку Слобушницю, який відрізав частину селища і люди змушені були робити багатокілометровий об’їзд, щоб дістатись до центру селища. Громада закупила матеріали та організувала технічний нагляд, експертизу, а люди власноруч долучились до будівництва. Зекономили при цьому кількасот тисяч гривень. Мільйонний проєкт, за словами Володимира Поповича, обійшовся громаді у 87 тисяч гривень.

А вже цього року тут перебудували старий дерев’яний пішохідний підвісний міст довжиною майже у 100 метрів через річку Прут в іншому районі селища. Люди закупили матеріал для укріплення, а комунальне підприємство виконало усі роботи. В результаті – мешканці понад 400 будинків у кілька разів швидше можуть дістатись центру селища.

Тлумацька ОТГ презентувала кращу практику впровадження медичної реформи. Створений у 2017 році з нуля Центр первинної медичної допомоги за два роки показав таку якість надання послуг, що залучив на обслуговування 8 сіл, які не входять у громаду, і не закрив жодного сільського ФАПу.

«Зараз наш центр обслуговує 19400 пацієнтів за укладеними деклараціями, з них трохи більше 10% – з-за меж громади. 18 лікарів мають достатнє навантаження, і в середньому заробітну плату близько 15600 грн. Завдяки співпраці з НСЗУ ми отримали досить великі кошти. Лише за 2019 рік – це 5,9 мільйона гривень. Тож закуповуємо необхідне обладнання та медикаменти. Вже маємо свій автомобіль Але все це завдяки командній роботі», – розповідає керівник Тлумацького центру ПМД Оксана Мельник.

У планах, за її словами, закупка ще одного автомобіля, розширення денного стаціонару та створення відкритої рецепції, впровадження телемедицини.

А представниця Рожнівської громади Валентина Розвадовська презентувала цікаву освітню практику – впровадження «Електронного щоденника» у Хімчинському ліцеї.

«До цієї думки нас підштовхнула необхідність якось комунікувати з батьками наших учнів, великий відсоток яких багато часу не бачить своїх дітей, відповідно не контролює їх успішність, – зазначила директорка Хімчинського ліцею Валентина Розвадовська, – Ми спробували запровадити електронний щоденник у двох класах в якості експерименту. Батькам і дітям сподобалось. Минулого року ще у чотирьох. А з 1 вересня цього року – система запрацює в усіх класах Хімчинського ліцею».

Для цього поступово закупили в усі класи по одному ноутбуку, щоб вчитель міг виставити оцінки одразу після уроку. Він, до речі, використовується і для роботи з проектором на уроках. А сама програма для ведення щоденника і журналу, за словами Валентини Розвадовської, у мінімальному обсязі є безкоштовною.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *