Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Міністерство юстиції разом із партнерами з ПРООН та Королівства Данія презентували систему електронного декларування



Запровадження в Україні сучасної системи електронного декларування статків, доходів та витрат чиновників забезпечить українців дієвим механізмом контролю за державними чиновниками. Про це сьогодні під час панельної дискусії, в ході якої було презентовано електронну систему декларування, повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

«Система електронного декларування – це той інструмент, який дасть можливість українському суспільству мати дієвий контроль за державними чиновниками. Ця система дасть можливість кожному платнику податків знати, на що витрачаються державні кошти», – зазначив очільник Мін’юсту.

https://minjust.gov.ua/ua/news/48148   

За його словами, нині Україна має реальний шанс збудувати одну з найефективніших систем запобігання та боротьби з корупцією.

«Ми взяли найкращі практики наших партнерів, і ці найкращі практики ми реалізовуємо в життя вже зараз, – додав він.

Міністр юстиції також наголосив, що боротьба з корупцією передбачає не лише каральні засоби, а й ліквідацію корупційного поля.

«У нас полем для корупції завжди була бюрократія, зарегульованість, а також безвідповідальність і безконтрольність чиновника. Запровадивши нову систему, ми, фактично, прибираємо момент пов’язаний із безвідповідальністю і відсутністю контролю за чиновником», – зауважив Павло Петренко.

На його переконання, коли інформація про доходи і реальний стан життя будь-якого державного службовця перейде у публічний простір, багато чиновників, які хочуть жити по-іншому і не бути під публічним контролем, просто підуть з державної служби. Що також є позитивом даного підходу.

Перший заступник Міністра юстиції Наталія Севостьянова зі свого боку зауважила, що шлях до запровадження системи електронного декларування був дуже непростим. Навколо цього процесу було багато міфів та тиску з боку тих, хто виступав проти запропонованих змін.

«Сьогодні ми отримали перемогу – Парламент підтримав зміни до законодавства, тож система електронного декларування запрацює вже у цьому році. Щойно конкурсна комісія завершить обрання ще 2 членів НАЗК, вони зможуть затвердити форму декларації і почати відлік для подачі електронних декларацій», – наголосила вона.

За її словами, наразі паперові декларації заповнюються від руки і зберігаються у відділах кадрів органів. Лише в деяких органах ці дані оприлюднюються на веб-сайтах і то лише стосовно окремих керівників. При цьому готівка, незавершене будівництво чи активи, де чиновник є бенефіціарним власником не декларуються.

«Нова декларація виглядатиме інакше. Вона ширша за обсягом, вона подається через онлайн форму. Самі ж декларації зберігаються в єдиному реєстрі, який є відкритим і дає можливість проводити моніторинг процесу. Окрім того, нова система розширює положення щодо декларування, які стосуються готівки, незавершеного будівництва і, найголовніше, компаній, де чиновник є бенефіціаром», – повідомила перший заступник Міністра юстиції.

Окрім того вона звернула увагу на те, що декларації перевіряються ДФС вручну, а санкцій за порушення правил  декларування фактично немає.

«Усі типи перевірок за новою системою включають моніторинг стилю життя, який проводитиме НАЗК. Дана система буде інтегрована з реєстрами, вказуючи працівнику НАЗК про те, що чиновник забув щось вказати. Разом з тим, зміни передбачають як адміністративну, так і кримінальну відповідальність через порушення законодавства у сфері декларування», – заявила Наталія Севостьянова.

Директор Програми розвитку ООН в Україні Янтомас Хімстра подякував Уряду за політичну волю і прийняття закону, який дав можливість запустити систему електронного декларування вже цього року.

«Декларування – це дуже гарний інструмент контролю. Адже, коли декларації стають відкритими, і хтось нічого не декларує, це викликає підозри. І тоді треба питати такого чиновника, де ваше майно? Це потужний інструмент, який примусить відкрити свої статки 1 млн службовців», – сказав він.

При цьому він зазначив, що не варто сподіватися на легке запровадження запропонованих змін. Це складна і клопітка робота, яка має пройти багато непростих етапів на своєму шляху.

«Якщо все йде гладко, це означає ,що ви нічого важливого не робите. Але коли прийняття законодавства про декларування активів забирає стільки сил, повірте мені, мова йде про справді серйозну роботу», – заявив Янтомас Хімстра.

Посол Королівства Данія в Україні Крістіан Донс Крістінсен у свою чергу зазначив, що система електронного декларування сприятиме прозорості і доброчесності державного сектора.

«Це важливий крок для боротьби з корупцією в Україні. Будь-яка боротьба з корупцією має спиратися на орган, який би сприяв довірі українців до держави. Посилення прозорості й доброчесності державного сектору є ключовим інструментом для відновлення цієї довіри», – зауважив Посол.

Під час презентації системи електронного декларування, розробленої за сприяння ПРООН та Королівства Данія, було показано роботу сайту та особистого кабінету чиновника, до якого можна зайти за допомогою ЕЦП або BankID.

https://minjust.gov.ua/ua/news/48148

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *