Музей історії Надвірнянщини відзначає 25-річчя
“Щирі вітання працівникам Музею, науковим співробітникам, громадським діячам, волонтерам нашого краю, держави та світу – усім, хто шанує та береже історію Надвірнянщини!” – привітав Музей та його працівників голова Надвірнянської районної державної адміністрації Володимир Пасько.
Музей створений Надвірнянським осередком Історико-просвітницького товариства «Меморіал» імені Василя Стуса у 1995 році з метою відтворення історичної правди про героїчну боротьбу українського народу за свою незалежність у 40-50 роках XX століття на території краю. Експозиція музею розміщена у 12 залах двоповерхового приміщення та в підвалі.
Саме цей будинок обраний під музей не випадково: за німецьких окупантів тут розміщувалося Гестапо, а в період з 1944 по 1956 роки — НКВС-КДБ. Власне тому однією з найбільш драматичних і вражаючих експозицій Музею історії Надвірнянщини є експозиція у підвалі будинку. Це кілька кімнат, на стінах яких чудом збереглися послання ув’язнених та кров жертв радянського режиму.
Окреме місце в експозиції музею займає культурно-мистецька спадщина одного з яскравих представників української діаспори (Англія), співака-бандуриста зі світовим ім’ям (виступав у США, Канаді, Австралії, Німеччині, Італії, Нідерландах, Бельгії, Австрії, Швеції та ін.), уродженця і почесного громадянина (з 1993 року) м. Надвірна — Володимира Луціва. Це досить об’ємне зібрання книг, (багато з яких свого часу видавалися лише за кордоном), записів української та світової музики, мистецьких творів Михайла Мороза, Якова Гніздовського, Опанаса Заливахи, Володимира Патика, Петра Мегика, Романа Сельського, Григорія Крука та ін., ряду цінних архівних документів тощо. Свою спадщину, яка щороку поповнюється новими надбаннями, маестро перевіз з Лондона і подарував рідному місту у 2001 р. З подарованого утворено три зали, де розмістився Культурно-мистецький фонд ім. В. Луціва (утворений 2002 року). Діяльність Фонду спрямована на виявлення та фінансову підтримку у навчанні талановитих дітей Надвірнянщини, щоб у майбутньому вони поповнили еліту української нації.
Музей активно співпрацює із закладами освіти краю, проводячи тематичні уроки, виховні години та інші культурно-просвітницькі заходи. Тут зібрано чимало спогадів очевидців та безпосередніх учасників визвольних змагань 40-50-х рр. XX століття, на основі яких створено книгу «Надвірнянщина: хресна дорога народного болю». Музей регулярно проводить тематичні виставки, присвячені важливим історичним та мистецьким подіям як краю зокрема, так і України загалом.
Музей увійшов до переліку об’єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами.
0 Коментарі