Надвірнянщина розвиває міждержавні та міжрегіональні зв’язки
На виконання завдань та доручень Президента України щодо розвитку міжрегіональних та міждержавних зв’язків голова районної державної адміністрації Юрій Касіянчук дав представникам ТРК «Надвірна» актуальне інтерв’ю на тему міжнародної та міжрегіональної співпраці нашого району. Про економічні стосунки підприємств та підприємців району з зарубіжними партнерами розповів начальник управління економічного розвитку та торгівлі райдержадміністрації Василь Уніят.
Протягом попередніх років райдержадміністрацією та районною радою заключено наступні угоди із територіальними одиницями республіка Польша:
– рамкова угода про співробітництво між Прудніцьким повітом Республіки Польща і Надвірнянським районом – Україна від 04.06.2011 року;
– угода про співпрацю між Надвірнянським районом і Острудським повітом (Вірмено-Мазурське воєводство) Республіки Польща від 11.11.2012 року.
– угода про співпрацю між Надвірнянським районом і м. Крнов, Чеська Республіка, 27.10.2011 року.
– Селищем Делятин заключний договір про співпрацю з гміною Істебна від 12.12.2011 року.
– Надвірнянською міською радою заключна угода з містом побратимом Пруднік від 17.06.2000 року
Тісна співпраця між громадами послужила налагодженню контактів між містами Пруднік – Надвірна. У 2000 р. був підписаний Договір про співпрацю. Завдяки договору вже впродовж багатьох років відбувається обмін делегаціями депутатів, підприємців, митців та народних майстрів під час проведення виставки народної творчості та ремесел (червень) та торгово- промислової виставки «Інтеррегіон» (вересень) у Прудніку та святкування Дня міста Надвірна. Найчисельнішим та найефективнішим є обмін дітьми та молоддю Польща – Україна.
Із 2003 року до співпраці долучилась німецька сторона.
Діти з Надвірної разом з польськими та німецькими однолітками беруть участь у реалізації Програми «Kinderonegrenze», яку розробив професор Інституту соціальної педагогіки Кьольнського університету Ханс-Йозеф Бухкремер. 2003р., 2004р., 2006р. – міжнародні табори в Мощанці та Покшивні (гміна Пруднік), 2007р. -в Надвірні.
У травні 2012 року у Надвірнянській ЗОШ І-ІІІст. № 3 відбулася конференція «Європа: культура і традиції», з нагоди 10 – річчя підписання договору про співпрацю між партнерськими школами та 40 – літнього ювілею школи. Планується участь у проекті «Різдво в Надвірні», де візьмуть участь учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІст.№3 та Гімназії №1 Прудніка ім. кардинала Стефана Вишинського.
Міжнародна співпраця дає знання про ЄС, здружує дітей, вчить толерантності, формує повагу до інших народів, їх історії та культури. У дітей з’являється реальна мотивація, щодо необхідності вивчення іноземних мов.
У 2007р. Договір про співпрацю також підписаний між Пасічнянською ЗОШ І-ІІІ ступенів.
У серпні 2013 року група учнів Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату на запрошення спілки шкіл річкового пароплавства імені Героїв Вестерплятте Республіки Польща здійснили шестиденний візит до цієї країни.
8 грудня 2012 року адміністрацією Надвірнянського ліцею укладено рамкову угоду про співпрацю з Прудніцькою школою-ліцеєм №1 ім. Адама Міцкевича (Республіка Польща).
По попередній домовленості делегацію Прудніцького ліцею ми будемо приймати весною 2014 р. Вагомий внесок в підтримку добросусідських відносин вносять мистецькі колективи району.
Протягом багатьох років за кордоном район прославляли народний ансамбль «Аркан», народний ансамбль «Черлені Пацьорки», народний аматорський ансамбль танцю «Горянка», народний ансамбль «Скарбниця» Гвіздського сільського БК, оркестр народної музики «Козакові струни» районного БК та інші колективи.
В рамках співпраці Делятинської селищної ради із гміною Істебна у 2012 році організовано поїздку групи дітей (зразковий танцювальний колектив) селиша Делятин в Польщу. Надвірнянський район зацікавлений в розвитку співробітництва із республікою Польща.
Підприємства району готові поставляти в республіку Польща продукцію деревообробної промисловості: погонажні вироби, фальш-брус, меблі з деревини, тощо.
Також район зацікавлений у залученні коштів міжнародної технічної допомоги у розвиток інфраструктури, зокрема у житлово-комунальне господарство, дорожню інфраструктуру, енергозбереження, тощо.
Станом на 01.10.2013 року сальдо прямихіноземних інвестицій 10,0 млн.дол.США і зменшилось з початку поку на 2,3 млн.дол. США. Частка прямих іноземних інвестицій в загально обласному обсязі складає 1,9 %і відповідає 7 місцю серед територіальних одиниць області.
Інвесторами району є партнери з 10 країн світу, основні з них: Великобританія, Італія, Швейцарія, Німеччина, Бельгія, Польша, Кіпр, на які припадає близько 95 % іноземного капіталу у районі.
Іноземні інвестори виявили довіру для вкладання своїх коштів у підприємства переробної промисловості (38,3%), з них найбільше у розвиток підприємств із дерево оброблення деревини та виробництво виробів з деревини.
В розвиток лісової промисловості вкладено 59,2 відс. від загальної суми інвестицій.
Найбільшими підприємствами куди залучались іноземні інвестиції є ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", ПАТ "СЕРІН ЛІС", ТОВ "Серін БУД", ТОВ "ЕКО-БІО-ТОП".
Обсяги експорту товарів суб’єктами зовнішньо-економічної діяльності за 9 місяців 2013 року склали 13761,5 тис.дол.США, імпорту–24673,7 тис.дол.США. У порівнянні з відповідним періодом минулого року обсяги експорту знизились на 7,1 %, імпорту – на 7,7 %.
Питома вага району в загальних обсягах експорту області становить 4,1%, імпорту – 6,3%. Партнерами у зовнішній торгівлі товарами були нерезиденти із 42 країн світу.
Найбільшу питому вагу у структурі експорту займає деревина і вироби із деревини – (75,4 відс.), полімерні матеріали (20,6%), продукти нафтопереробки (1,8%),
В структурі імпорту найбільшу питому вагу займає папір (76,2 відс.) та продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості (19,7 відс).
0 Коментарі