Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Надвірнянська об’єднана ДПІ інформує

Затверджено перелік пільгових благодійних товарів та послуг

Затверджено перелік пільгових благодійних товарів та послуг

Надвірнянська об»єднана ДПІ звертає увагу, що з 1 березня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №112, яка затвердила перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб.

До переліку увійшли різноманітні продукти харчування, одяг, взуття, канцтовари, будівельні матеріали, вугілля та деревина, тканини, ковдри та постільні речі, засоби гігієни, посуд та т.і. Серед послуг – до тих, що звільняються від ПДФО віднесено  послуги стаціонарного телефонного та мобільного зв'язку, забезпечення доступу до Інтернету проводовими мережами, юридичні дорадчі та представницькі щодо судових процедур у сфері цивільного права.

 

 

З 11 березня діють нові форми розрахункових документів

У зв‘язку з набранням чинності  11 березня 2016 року наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів…»  оновлено форми таких розрахункових документів:

фіскального касового чека на товари та послуги (форма № ФКЧ-1);

фіскального касового чека видачі коштів (форма № ФКЧ-2);

розрахункової квитанції (форма № РК-1);

спрощеної розрахункової квитанції (форма № РК-2).

Окрім того, запроваджено новий розрахунковий документ – фіскальний касовий чек за приймання та переказ готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (форма № ФКЧ-3).

 

 

При переобладнанні автомобіля на використання біопалива – отримайте податкову знижку

Фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива), відповідно до п.п.166.3.7 ПКУ має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку.

При цьому, процедура переобладнання транспортних засобів, зокрема, для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива, встановлена Порядком переобладнання транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.10 №607, відповідно до якої після переобладнання транспортного засобу в індивідуальному порядку власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження (заяві про проведення оцінювання). За результатами такого оцінювання видається сертифікат відповідності для переобладнаних автобусів та акт технічної експертизи або сертифікат відповідності для інших транспортних засобів, що переобладнані.

Отже, фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

 

 

Змінено пропорції розподілу ЄСВ

Кабінет Міністрів України постановою від 18.02.2016 року №85 змінив пропорції розподілу єдиного соціального внеску.

Зокрема, ЄСВ, який нараховують підприємства на заробітну плату найманих працівників, розподіляється на:

– загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття – 7,1767% (раніше – 3,1997%);

– загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 7,726% (раніше – 4,6243%);

– загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, – 6,5397% (раніше – 3,886%);

– загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи) – 78,5576% (раніше – 88,29%).

Нагадаємо, з 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким, зокрема, знижено ставку єдиного соціального внеску для підприємств до 22 відсотків та скасовано утримання ЄСВ з найманих працівників.

 

 

Оподаткування доходів у формі заробітної плати

Згідно з п.п. 164.2.1 ст. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) включаються до загального місячного  (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 ПКУ).

Однак, слід зауважити, що з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України  та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині скасування утримання єдиного внеску з найманих працівників.

Крім того, Законом № 909 до ПКУ внесено зміни в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 % зокрема, для доходів у вигляді заробітної плати (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

Враховуючи викладене, оскільки Законом № 909 з 01 січня 2016 року скасовано утримання єдиного внеску з заробітної плати найманих працівників, то під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначається як нарахована заробітна плата зменшена на суми страхових внесків, а також на суму податкової соціальної пільги за  її наявності, передбачених п. 164.6 ст. 164 ПКУ, але без зменшення на суму єдиного внеску. При цьому, доходи у вигляді заробітної плати оподатковуються за ставкою 18%.

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 103 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс»  офіційного веб-порталу ДФС України. 

 

 

Прийнято методику визначення середньоринкової вартості автомобілів

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 затверджено Методику визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх оподаткування. Відповідно до цієї методики Міністерство економічного розвитку розраховує середньо ринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає до ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та сереньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на сьогодні це понад 1 мільйон 34 тисячі гривень.

Крім того, у новій редакції затверджено додатки до Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2013 року №403, у яких визначаються коефіцієнти коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням: строку експлуатації (додаток 1) та різниці між фактичним та нормативним середньорічним пробігом транспортних засобів (додаток 2). Відтепер такі коефіцієнти не залежать від країни – виробника транспортного засобу.

На сайті Мінекономрозвитку за адресою www.me.gov.ua можна отримати інформацію про середньо ринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про його марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об’єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

 

 

Розміри податкової соціальної пільги для працівників з дітьми

Податкова соціальна пільга – це можливість платника податків зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати.

Нагадуємо, що згідно з п. 1 розділу XIX Податкового кодексу України  з 1 січня 2016 року податкова соціальна пільга (далі – ПСП) повинна була дорівнювати 100% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року ( тобто 1378,00 грн.).

Однак, згідно із ст. 29 Закону України № 909 розмір ПСП в 2016 році буде дорівнювати 50%, а не повному розміру прожиткового мінімуму.

Податкова соціальна пільга може застосовуватися тільки до розміру заробітної плати, яка дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому на 1 січня звітного року та помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Таким чином, у 2016 році  такий розмір доходу, який дає право застосовувати  ПСП,  становить 1930 грн  (1378 грн × 1,4). 

Тож, якщо нарахована зарплата  працівника дорівнює або менше 1930 грн, то до такого доходу може бути застосована ПСП у розмірі 689 грн (50% від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленому законом на 1 січня звітного податкового року).

При цьому застосовуватися ПСП може тільки до суми нарахованої зарплати, отриманої від одного роботодавця. Підставою для початку застосування ПСП буде написана заява працівника.

Працівник, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років має право на ПСП у розмірі 100% суми ПСП у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПКУ). Наприклад, розмір ПСП застосовується до зарплати працівника – батька (матері) двох дітей, якщо її розмір протягом 2016 року буде дорівнюватися 3860 грн на місяць або буде менше цього значення. Сума граничного розміру зарплати для застосування ПСП в цьому випадку визначається, як добуток граничного розміру зарплати для застосування ПСП та відповідної кількості дітей працівника (3860 грн = 1930 грн х 2).

При застосуванні такого виду ПСП потрібно пам’ятати, що вона може надаватися тільки одному із батьків дітей. Тож працівник (працівниця) при написанні заяви щодо застосування такої ПСП має зазначити інформацію, що його дружина (чоловік) при одержанні ПСП за місцем роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей.

Отримав іноземні доходи – подай декларацію

З 1 січня 2016 року громадяни декларують доходи, отримані у звітному році за формою декларації про майновий стан і доходи, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015р. № 859.

Сума іноземних доходів  включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію та сплатити з одержаних доходів податок на доходи та військовий збір.

За підсумками 2015 року сума іноземного доходу  оподатковується податком  за ставкою 15%. Якщо загальна сума отриманих  у звітному  місяці доходів,  перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2015 році – 12180 грн.), ставка податку становить 20%. Військовий збір  розраховується фізичними особами  самостійно  за ставкою  1,5% об’єкта оподаткування.

У податковій декларації про  майновий стан і доходи громадяни відображають  суму  отриманого доходу за звітний рік, суму сплаченого протягом   року податку, та визначають  податкове  зобов'язання з податку на доходи та військового збору.

Нагадаємо, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Це можливо за умови, що таке зменшення передбачено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України. Суму зменшення платник визначає за зазначеними підставами у річній податковій декларації. Для отримання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов’язаний одержати довідку про суму сплаченого податку, яка видається державним органом країни, де отримується дохід, уповноваженим справляти цей податок. Довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні. В такому випадку сплачені суми зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні.

Декларація подається громадянами до податкових інспекцій за місцем реєстрації до 1 травня п.р. Сума податку на доходи та військового збору,  зазначена  у   податковій декларації за минулий 2015 рік, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня 2016 року.

 

 

Репетиторські послуги повинні бути задекларовані

Майбутні абітурієнти ще тільки реєструються, а завбачливі батьки вже активно шукають якнайкращих фахівців-педагогів для своїх дітей, щоб гідно підготувати їх до випробувань на знання. Репетиторство на сьогодні та сфера, яка важко контролюється державою і залишається тільки сподіватися на сумлінність суб’єктів, які надають подібні послуги. Це стосується і якості знань, і безпосередньо їх громадянської позиції. Адже, більшість репетиторів доходи від такого різновиду викладацької діяльності не декларують.  Незадекларовані доходи або так звані «доходи у конвертах» – це, перш за все, соціальна незахищеність самих репетиторів та втрати бюджету, який так гостро їх потребує, адже за цим стоїть соціальна підтримка малозабезпечених верств населення, своєчасність у виплаті пенсій та стипендій, фінансування державних програм.

Надвірнянська об»єднана ДПІ запрошує громадян задекларувати свої доходи, отримані у минулому році. Відзвітувати можна, не покидаючи житло або офіс, тобто в електронному вигляді.  Звіт можна надати і в паперовому вигляді. Для того, щоб надіслати декларацію через Інтернет, необхідно лише отримати електронний ключ в Акредитованому центрі сертифікації ключів м.Івано-Франківська.

Щодо паперового варіанту звітування  необхідно особисто відвідати Центр обслуговування платників при Надвірнянській  ОДПІ й подати декларацію.

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *