Особам, що подорожують (вірус Зіка)
Державна санітарно-епідеміологічна служба України повідомляємо, що за даними з офіційного сайту Всесвітньої організації охорони здоров’я, у зв’язку із поширенням хвороби, викликаної вірусом Зіка у Латинській Америці й країнах Карибського басейну, відповідно до положення Міжнародних медико-санітарних правил 01 лютого 2016 року відбулася перша нарада Комітету з надзвичайних ситуацій ВООЗ. За результатами наради було констатовано, що ситуація, що склалась в Бразилії та Французькій Полінезії в 2014 році, є надзвичайною ситуацією в галузі громадського здоров’я, що має міжнародне значення.
Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід надавати рекомендації щодо потенційних ризиків та заходів з профілактики укусів комарами. Інформаційні матеріали з офіційного сайту ВООЗ для проведення санітарно-просвітньої роботи серед населення щодо профілактики хвороби, викликаної вірусом Зіка додається (на 6арк.).
Основні факти
Збудник хвороби, викликаної вірусом Зіка — це вірус, переносниками якого є комарі роду Aedes.
У людей із хворобою, викликаної вірусом Зіка, звичайно спостерігається лихоманка, висип на шкірі (экзантема) і конъюнктивит. Ці симптоми звичайно зберігаються протягом 2-7 днів.
У цей час специфічного лікування й вакцини не існує.
Найбільш ефективний спосіб профілактики — захист від укусів комарів.
Відомо, що вірус циркулює в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні.
Вступ
Вірус Зіка — вірус, що поширюється комарами, був уперше виявлений у макак резус в Уганді в 1947 році в рамках роботи мережі моніторингу за лісовою формою жовтої лихоманки. Потім, в 1952 році вірус був виявлений у людей в Уганді й в Об'єднаній Республіці Танзанія. Спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, зареєстровані в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні.
Рід: флавивирусы .
Переносник: комарі роду Aedes (звичайно кусають ранком, ближче до вечора й увечері).
Резервуар: невідомий.
Ознаки й симптоми
Інкубаційний період (час із моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка, точно не відомий, але, імовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як лихоманка Денге: це підвищена температура, висип на шкірі, кон’юнктивіт, біль у м'язах і суглобах, нездужання й головний біль. Ці симптоми звичайно слабко виражені й зберігаються протягом 2-7 днів.
Під час великих спалахів у Французькій Полінезії в 2013 р. і в Бразилії в 2015 національні органи охорони здоров'я повідомляли про можливі неврологічні і аутоімунні ускладнення хвороби, викликаної вірусом Зіка. Нещодавно місцеві органи охорони здоров'я Бразилії відзначили ріст числа випадків розвитку хвороби, викликаної вірусом Зіка, як у загальній популяції, так і серед дітей, що народилися з мікроенцефалією на північному сході країни. Органи, що займаються вивченням спалахів захворювання, повідомляють про ріст числа фактів, що підтверджують зв'язок між інфікуванням вірусом Зіка й мікроенцефалією. Проте, для кращого розуміння зв'язку між розвитком мікроенцефалії в дітей і інфікуванням вірусом Зіка необхідні подальші дослідження. Крім цього, вивчаються й інші можливі причини.
Передача інфекції
Вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів роду Aedes, в основному виду Aedes aegypti, що живуть у тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками лихоманки Денге, Чикунгуньи й жовтої гарячки.
Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острова Яп і Французької Полінезії відповідно), а також в 2015 році з Америки (Бразилія й Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж в 13 країнах Північної й Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидке поширення.
Діагностика
Для діагностики хвороби, викликаної вірусом Зіка, застосовують метод ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) і виділення вірусу зі зразків крові. Серологічна діагностика може бути утруднена, оскільки даний вірус здатний до перехресної реакції з іншими флавивірусами, такими як вірус лихоманки Денге, вірус Західного Нила й вірус жовтої гарячки.
Профілактика
Наявність комарів-переносників і місць їх розмноження вказує на значний ризик інфікування вірусом Зіка. Профілактика й контроль захворюваності базуються на скороченні чисельності комарів шляхом усунення їх джерела (знищення й перетворення місць розмноження) і зниженні ймовірності контакту людей з комарами.
Для цього можна використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері й вікна, а також протимоскітний полог для сну. Крім цього, важливо позбуватися можливих місць розмноження комарів, для чого слід спорожняти, очищати або накривати ємності, у яких може накопичуватися вода: відра, квіткові горщики, автомобільні шини.
Необхідно приділяти особливої увагу й надавати допомогу тим, хто не в змозі забезпечити собі належний захист, зокрема, дітям, хворим і людям похилого віку.
Під час спалахів хвороби органи охорони здоров'я повинні надавати вказівки по розпиленню інсектицидів. Для обробки великих водойм можна також застосовувати ларвіциди — інсектициди, рекомендовані схемою ВООЗ по оцінці пестицидів.
Туристи повинні дотримувати основних зазначених вище заходів безпеки для захисту від укусів комарів.
Лікування
Хвороба, викликана вірусом Зіка, зазвичай протікає легко й не вимагає специфічного лікування. Люди, інфіковані вірусом Зіка, повинні багато відпочивати, пити багато рідини й приймати звичайні препарати для усунення болю й лихоманки. При збільшенні симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою й рекомендаціями. На даний час вакцини від цієї хвороби не існує.
Питання та відповіді про вірус Зіка :
Де розповсюджений вірус Зіка?
Вірус Зіка розповсюджений у тропічних районах з великими популяціями комарів. Відомо, що він циркулює в Африці, Америці, Південній Азії й Західній частини Тихого океану.
Вірус Зіка був відкритий в 1947 році, але протягом багатьох років виявлялися тільки окремі випадки захворювання людей в Африці й Південній Азії. В 2007 році в західній частині Тихого океану відбувся перший документально зареєстрований спалах хвороби, викликаної вірусом Зіка. З 2013 року спалахи й випадки захворювання реєструються в Західній частині Тихого океану, Америці й Африці. З урахуванням того факту, що в результаті урбанізації й глобалізації стає все більше місць, що сприятливі для життя й розмноження комарів, потенційно можливі великі епідемії хвороби, викликаної вірусом Зіка, у містах у глобальних масштабах.
Як люди заражаються вірусом Зіка?
Людям вірус Зіка передається при укусах інфікованих комарів Aedes — того ж типу комарів, який поширює Денге, Чикунгунью й жовту лихоманку.
Як розмножуються комарі Aedes?
Кусаються тільки самки комара; вони практикують переривчасте харчування й можуть кусати кількох людей. Самці, що повністю наситилася, необхідно відпочити 3 доби, після чого вона відкладає яйця. Яйця можуть виживати до одного року без води. При наявності води, достатньо навіть невеликої кількості стоячої води, яйця розвиваються в личинки, а потім у дорослих особі. Комарі інфікуються вірусом від людей.
Де можуть виживати комарі Aedes?
Передавати вірус Зіка можуть 2 типу комарів Aedes. У більшості випадків вірус Зіка поширюється комаром Aedes aegypti у тропічних і субтропічних регіонах. Комар Aedes aegypti не виживає при більш низьких температурах. Комар Aedes albopictus теж може передавати вірус. Цей комар може перебувати в стані сплячки й виживати в регіонах з більш низькими температурами.
Чи можуть комарі Aedes переміщатися з одних країн або регіонів в інші?
Комарі Aedes літають на відстань, максимум, 400 метрів. Але люди можуть ненавмисно перевозити їх з одного місця в інше (наприклад, у багажнику машини, на рослинах). Якщо комарі виживуть в умовах нового температурного клімату, вони теоретично здатні до репродукції на новому місці й інтродукції вірусу Зіка в нових районах.
Які симптоми хвороби, викликаної вірусом Зіка?
Звичайно вірус Зіка викликає стан легкого ступеню важкості із симптомами, що з'являються через кілька днів після укусу інфікованим комаром. У більшості людей хвороба, викликана вірусом Зіка, супроводжується незначним підвищенням температури й висипом. Інколи може розвиватися конъюнктивит, біль у м'язах і суглобах, загальна слабкість. Через 2-7 днів симптоми зазвичай минають.
Якими можуть бути потенційні ускладнення хвороби, викликаної вірусом Зіка?
До 2007 року великих спалахів хвороби, викликаної вірусом Зіка, не реєструвалося, тому наразі про ускладнення цієї хвороби відомо небагато.
Під час першого спалаху хвороби в 2013-2014 роках у Французькій Полінезії, який відбувся в той же час, що й спалах Денге, національні органи охорони здоров'я реєстрували нетиповий ріст числа випадків синдрому Гийєна-Барре. Ведуться ретроспективні дослідження цих наслідків, у тому числі потенційної причетності вірусу Зіка й інших можливих факторів. Аналогічний ріст числа випадків синдрому Гийєна-Барре спостерігався також у 2015 році під час першого спалаху хвороби, викликаної вірусом Зіка, у Бразилії.
В 2015 році місцеві органи охорони здоров'я в Бразилії відмітили також ріст числа дітей, народжених з мікроцефалією, що збіглося за часом зі спалахом хвороби, викликаної вірусом Зіка. На теперішній час органи й установи охорони здоров'я досліджують потенційний зв'язок між мікроцефалією й вірусом Зіка, крім інших можливих причин. Однак для кращого розуміння будь-яких можливих зв'язків необхідні додаткові наукові дослідження.
Синдром Гийєна-Барре — це стан, при якому імунна система людини атакує частину своєї нервової системи. Стан може бути викликаний рядом вірусів і відбуватися в будь-якому віці. Що саме приводить до розвитку цього синдрому невідомо. Основні симптоми включають м'язову слабкість і відчуття поколювання в руках і ногах. При ураженні дихальних м'язів можуть розвитися важкі ускладнення, при яких необхідна госпіталізація. Більшість людей, уражених синдромом Гийєна-Барре, видужують, проте іноді спостерігаються такі наслідки, як слабість.
Чи повинні вагітні жінки остерігатися вірусу Зіка?
Наразі органи охорони здоров'я досліджують потенційний зв'язок між вірусом Зіка у вагітних жінок і мікроцефалією у народжених ними дітей. До появи додаткових даних вагітні жінки й жінки, що планують вагітність, повинні проявляти особливу обачність для захисту від укусів комарів.
Якщо ви вагітні й підозрюєте в себе хворобу, викликану вірусом Зіка, звертайтесь до свого лікаря, щоб знаходитись під ретельним контролем під час вагітності.
Що таке мікроцефалія?
Мікроцефалія — це стан, при якому дитина народжується з розмірами голови нижче норми. До цього приводить патологічний розвиток мозку плода або дитини в грудному віці. Діти з мікроцефалією часто мають проблеми з розвитком мозку під час їх росту.
Мікроцефалія може бути спричинена рядом екологічних і генетичних факторів, таких як синдром Дауна; вплив наркотиків, алкоголю або інших токсичних речовин на плід; а також, корева інфекція під час вагітності.
Як лікується хвороба, викликана вірусом Зіка?
Симптоми хвороби, викликаної вірусом Зіка, можна лікувати за допомогою звичайних знеболюючих і жарознижуючих ліків, спокою, споживання великої кількості рідини. При погіршенні симптомів необхідно звертатися за медичною допомогою. На даний час ліків від самої хвороби або вакцин проти неї не існує.
Як діагностується хвороба, викликана вірусом Зіка?
Для більшості людей, у яких діагностується хвороба, викликана вірусом Зіка, діагноз заснований на клінічних симптомах і відомостях епіданамнезу (наприклад, про укуси комарів або поїздки у райони з відомою циркуляцією вірусу Зіка). Діагноз може бути підтверджений у лабораторії шляхом тестування крові.
Що можна зробити для свого захисту?
Найкращим захистом від вірусу Зіка є попередження укусів комарів. Це також захистить людей від інших хвороб, що передаються комарами, таких як Денге, Чикунгунья й жовта лихоманка.
Для цього необхідно використовувати репеленти; носити одяг (переважно світлий), що максимально закриває тіло; використовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері й вікна; і спати під москітними сітками. Важливо також спорожняти, мити й закривати ємності, у яких може накопичуватися навіть невелика кількість води, такі як відра, квіткові горщики й шини, з метою знищення можливих місць розмноження комарів.
Чи є необхідність уникати поїздок у райони, де циркулює вірус Зіка?
Особи, що подорожують, повинні одержувати інформацію про вірус Зіка й інші хвороби, які передаються комарами, у відповідних випадках консультуватися з місцевими органами охорони здоров'я або туризму.
Для захисту від вірусу Зіка й інших хвороб, які передаються комарами, необхідно уникати укусів комарів. Вагітним або жінкам, які планують вагітність, необхідно виконувати ці рекомендації, а у випадках поїздок у райони, де є спалах хвороби, викликаної вірусом Зіка, вони можуть також проконсультуватися в місцевих органах охорони здоров'я.
На основі наявних даних ВООЗ не рекомендує вводити будь-які обмеження на поїздки або торгівлю у зв'язку із хворобою, викликаної вірусом Зіка. У якості запобіжних заходів уряду певних країн на основі оцінок наявних даних і місцевих факторів ризику можуть надаватися рекомендації в галузі громадського здоров’я й поїздок для населення.
Чи може Ель-Ниньо впливати на вірус Зіка?
Комар Aedes aegypti розмножується в стоячій воді. Сильна посуха, повені, заливні дощі й підвищення температури є відомими наслідками Ель-Ниньо, потепління в центрально-східній тропічній зоні Тихого океану. У зв'язку з розширенням місць, сприятливих для розмноження, можна очікувати зростання чисельності комарів. Необхідно вживати заходів для запобігання й зменшення впливу Ель-Ниньо на здоров'я, зокрема шляхом зменшення популяцій комарів, що поширюють вірус Зіка. ВООЗ і партнери докладають спільних зусиль для надання допомоги Міністерствам охорони здоров'я з метою
підвищення готовності й реагування у зв'язку з Ель-Ниньо;
посилення заходів щодо боротьби з популяціями комарів, таких як знищення основних місць розмноження комарів, поширення ларвіцидів (інсектицидів, спеціально призначених для знищення личинок комара Aedes) для обробки стоячої води в місцях, які не можуть бути оброблені іншим способом ( шляхом миття, спорожнювання, накривання) і т.п.;
посилення епіднагляду за переносниками (наприклад, за кількістю місць розмноження в районі, питомою вагою знищених місць) і моніторингу впливу заходів щодо боротьби з популяціями комарів.
Окремі родини також можуть допомагати в зменшенні популяцій комарів. Ємності, що містять навіть незначну кількість чистої води, такі як відра, квіткові горщики або старі шини, необхідно спорожняти, мити або закривати для того, щоб комарі не могли використовувати їх для розмноження ( у тому числі під час сильної посухи).
Що залишається незрозумілим відносно вірусу Зіка?
Основні невирішені питання на рахунок хвороби, викликаної вірусом Зіка, включають:
Епідеміологічні особливості вірусу, наприклад, його інкубаційний період, роль, яку комарі відіграють у передачі вірусу і його географічному поширенні.
Потенційні медичні заходи (включаючи лікування й вакцини), які можуть бути розроблені.
Як вірус Зіка взаємодіє з іншими арбовирусами (вірусами, які передаються комарами, кліщами й іншими членистоногими), такими як вірус Денге?
Розробка більш специфічних лабораторних діагностичних тестів для виявлення вірусу Зіка, які дозволять зменшити число випадків невірно встановленого діагнозу у зв'язку із присутністю в зразках вірусів Денге або інших вірусів.
Які заходи ухвалює ВООЗ?
ВООЗ працює із країнами, щоб:
Визначити пріоритетні наукові дослідження в галузі хвороби, викликаної вірусом Зіка, шляхом скликання експертів і партнерів.
Посилити епіднагляд за вірусом Зіка й потенційними ускладненнями.
Посилити потенціал щодо надання інформації про ризик, з метою сприяння країнам у виконанні їх зобов'язань відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил.
Забезпечити спеціальну підготовку в області клінічного ведення, діагностики й боротьби з переносниками, у тому числі за допомогою ряду центрів, що співпрацюють з ВООЗ.
Посилити потенціал лабораторій для виявлення вірусу.
Підтримувати органи охорони здоров'я в здійсненні стратегій боротьби з переносниками, орієнтованих на зменшення популяцій комарів Aedes, таких як надання ларвіцидів для обробки стоячої води в місцях, які не можуть бути оброблені іншим способом, тобто шляхом миття, спорожнювання, накривання.
Підготувати рекомендації відносно клінічної допомоги й наступного спостереження за людьми, інфікованими вірусом Зіка, у співпраці з експертами й іншими організаціями охорони здоров'я.
Начальник управління Л.В.Клим’юк
Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід надавати рекомендації щодо потенційних ризиків та заходів з профілактики укусів комарами. Інформаційні матеріали з офіційного сайту ВООЗ для проведення санітарно-просвітньої роботи серед населення щодо профілактики хвороби, викликаної вірусом Зіка додається (на 6арк.).
У людей із хворобою, викликаної вірусом Зіка, звичайно спостерігається лихоманка, висип на шкірі (экзантема) і конъюнктивит. Ці симптоми звичайно зберігаються протягом 2-7 днів.
У цей час специфічного лікування й вакцини не існує.
Найбільш ефективний спосіб профілактики — захист від укусів комарів.
Відомо, що вірус циркулює в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні.
Вступ
Вірус Зіка — вірус, що поширюється комарами, був уперше виявлений у макак резус в Уганді в 1947 році в рамках роботи мережі моніторингу за лісовою формою жовтої лихоманки. Потім, в 1952 році вірус був виявлений у людей в Уганді й в Об'єднаній Республіці Танзанія. Спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, зареєстровані в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні.
Рід: флавивирусы .
Переносник: комарі роду Aedes (звичайно кусають ранком, ближче до вечора й увечері).
Резервуар: невідомий.
Під час великих спалахів у Французькій Полінезії в 2013 р. і в Бразилії в 2015 національні органи охорони здоров'я повідомляли про можливі неврологічні і аутоімунні ускладнення хвороби, викликаної вірусом Зіка. Нещодавно місцеві органи охорони здоров'я Бразилії відзначили ріст числа випадків розвитку хвороби, викликаної вірусом Зіка, як у загальній популяції, так і серед дітей, що народилися з мікроенцефалією на північному сході країни. Органи, що займаються вивченням спалахів захворювання, повідомляють про ріст числа фактів, що підтверджують зв'язок між інфікуванням вірусом Зіка й мікроенцефалією. Проте, для кращого розуміння зв'язку між розвитком мікроенцефалії в дітей і інфікуванням вірусом Зіка необхідні подальші дослідження. Крім цього, вивчаються й інші можливі причини.
Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острова Яп і Французької Полінезії відповідно), а також в 2015 році з Америки (Бразилія й Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж в 13 країнах Північної й Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидке поширення.
Для цього можна використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері й вікна, а також протимоскітний полог для сну. Крім цього, важливо позбуватися можливих місць розмноження комарів, для чого слід спорожняти, очищати або накривати ємності, у яких може накопичуватися вода: відра, квіткові горщики, автомобільні шини.
Необхідно приділяти особливої увагу й надавати допомогу тим, хто не в змозі забезпечити собі належний захист, зокрема, дітям, хворим і людям похилого віку.
Під час спалахів хвороби органи охорони здоров'я повинні надавати вказівки по розпиленню інсектицидів. Для обробки великих водойм можна також застосовувати ларвіциди — інсектициди, рекомендовані схемою ВООЗ по оцінці пестицидів.
Туристи повинні дотримувати основних зазначених вище заходів безпеки для захисту від укусів комарів.
Вірус Зіка був відкритий в 1947 році, але протягом багатьох років виявлялися тільки окремі випадки захворювання людей в Африці й Південній Азії. В 2007 році в західній частині Тихого океану відбувся перший документально зареєстрований спалах хвороби, викликаної вірусом Зіка. З 2013 року спалахи й випадки захворювання реєструються в Західній частині Тихого океану, Америці й Африці. З урахуванням того факту, що в результаті урбанізації й глобалізації стає все більше місць, що сприятливі для життя й розмноження комарів, потенційно можливі великі епідемії хвороби, викликаної вірусом Зіка, у містах у глобальних масштабах.
Під час першого спалаху хвороби в 2013-2014 роках у Французькій Полінезії, який відбувся в той же час, що й спалах Денге, національні органи охорони здоров'я реєстрували нетиповий ріст числа випадків синдрому Гийєна-Барре. Ведуться ретроспективні дослідження цих наслідків, у тому числі потенційної причетності вірусу Зіка й інших можливих факторів. Аналогічний ріст числа випадків синдрому Гийєна-Барре спостерігався також у 2015 році під час першого спалаху хвороби, викликаної вірусом Зіка, у Бразилії.
В 2015 році місцеві органи охорони здоров'я в Бразилії відмітили також ріст числа дітей, народжених з мікроцефалією, що збіглося за часом зі спалахом хвороби, викликаної вірусом Зіка. На теперішній час органи й установи охорони здоров'я досліджують потенційний зв'язок між мікроцефалією й вірусом Зіка, крім інших можливих причин. Однак для кращого розуміння будь-яких можливих зв'язків необхідні додаткові наукові дослідження.
Синдром Гийєна-Барре — це стан, при якому імунна система людини атакує частину своєї нервової системи. Стан може бути викликаний рядом вірусів і відбуватися в будь-якому віці. Що саме приводить до розвитку цього синдрому невідомо. Основні симптоми включають м'язову слабкість і відчуття поколювання в руках і ногах. При ураженні дихальних м'язів можуть розвитися важкі ускладнення, при яких необхідна госпіталізація. Більшість людей, уражених синдромом Гийєна-Барре, видужують, проте іноді спостерігаються такі наслідки, як слабість.
Якщо ви вагітні й підозрюєте в себе хворобу, викликану вірусом Зіка, звертайтесь до свого лікаря, щоб знаходитись під ретельним контролем під час вагітності.
Мікроцефалія може бути спричинена рядом екологічних і генетичних факторів, таких як синдром Дауна; вплив наркотиків, алкоголю або інших токсичних речовин на плід; а також, корева інфекція під час вагітності.
Для цього необхідно використовувати репеленти; носити одяг (переважно світлий), що максимально закриває тіло; використовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері й вікна; і спати під москітними сітками. Важливо також спорожняти, мити й закривати ємності, у яких може накопичуватися навіть невелика кількість води, такі як відра, квіткові горщики й шини, з метою знищення можливих місць розмноження комарів.
Для захисту від вірусу Зіка й інших хвороб, які передаються комарами, необхідно уникати укусів комарів. Вагітним або жінкам, які планують вагітність, необхідно виконувати ці рекомендації, а у випадках поїздок у райони, де є спалах хвороби, викликаної вірусом Зіка, вони можуть також проконсультуватися в місцевих органах охорони здоров'я.
На основі наявних даних ВООЗ не рекомендує вводити будь-які обмеження на поїздки або торгівлю у зв'язку із хворобою, викликаної вірусом Зіка. У якості запобіжних заходів уряду певних країн на основі оцінок наявних даних і місцевих факторів ризику можуть надаватися рекомендації в галузі громадського здоров’я й поїздок для населення.
підвищення готовності й реагування у зв'язку з Ель-Ниньо;
посилення заходів щодо боротьби з популяціями комарів, таких як знищення основних місць розмноження комарів, поширення ларвіцидів (інсектицидів, спеціально призначених для знищення личинок комара Aedes) для обробки стоячої води в місцях, які не можуть бути оброблені іншим способом ( шляхом миття, спорожнювання, накривання) і т.п.;
посилення епіднагляду за переносниками (наприклад, за кількістю місць розмноження в районі, питомою вагою знищених місць) і моніторингу впливу заходів щодо боротьби з популяціями комарів.
Окремі родини також можуть допомагати в зменшенні популяцій комарів. Ємності, що містять навіть незначну кількість чистої води, такі як відра, квіткові горщики або старі шини, необхідно спорожняти, мити або закривати для того, щоб комарі не могли використовувати їх для розмноження ( у тому числі під час сильної посухи).
Епідеміологічні особливості вірусу, наприклад, його інкубаційний період, роль, яку комарі відіграють у передачі вірусу і його географічному поширенні.
Потенційні медичні заходи (включаючи лікування й вакцини), які можуть бути розроблені.
Як вірус Зіка взаємодіє з іншими арбовирусами (вірусами, які передаються комарами, кліщами й іншими членистоногими), такими як вірус Денге?
Розробка більш специфічних лабораторних діагностичних тестів для виявлення вірусу Зіка, які дозволять зменшити число випадків невірно встановленого діагнозу у зв'язку із присутністю в зразках вірусів Денге або інших вірусів.
Визначити пріоритетні наукові дослідження в галузі хвороби, викликаної вірусом Зіка, шляхом скликання експертів і партнерів.
Посилити епіднагляд за вірусом Зіка й потенційними ускладненнями.
Посилити потенціал щодо надання інформації про ризик, з метою сприяння країнам у виконанні їх зобов'язань відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил.
Забезпечити спеціальну підготовку в області клінічного ведення, діагностики й боротьби з переносниками, у тому числі за допомогою ряду центрів, що співпрацюють з ВООЗ.
Посилити потенціал лабораторій для виявлення вірусу.
Підтримувати органи охорони здоров'я в здійсненні стратегій боротьби з переносниками, орієнтованих на зменшення популяцій комарів Aedes, таких як надання ларвіцидів для обробки стоячої води в місцях, які не можуть бути оброблені іншим способом, тобто шляхом миття, спорожнювання, накривання.
Підготувати рекомендації відносно клінічної допомоги й наступного спостереження за людьми, інфікованими вірусом Зіка, у співпраці з експертами й іншими організаціями охорони здоров'я.
Начальник управління Л.В.Клим’юк
0 Коментарі