Президент: Децентралізація надасть владі на місцях значні повноваження
В інтерв'ю телеканалу «Інтер» Глава держави нагадав, що з початку року було змінено порядок формування місцевих бюджетів, завдяки чому влада на місцях отримала більше можливостей. «Вже зараз через механізми змін наповнення місцевих бюджетів місцеві ради отримують на 40% більше грошей в умовах падіння економіки. Ви маєте гроші для того, щоб реалізувати ті програми місцевого самоврядування, в які на сьогоднішній день покладається ваша відповідальність», – сказав Петро Порошенко, назвавши цей крок простим і, водночас, необхідним.
Після ухвалення змін до Конституції, проведення децентралізації та проведення реформи місцевого самоврядування коло повноважень влади на місцях розшириться ще, зауважив Президент.
«Головна мета децентралізації – не просто передати повноваження від однієї частини влади до іншої, а зробити владу більш ефективною, скоротивши відстань від громадянина, який є основним споживачем послуг, до місця, де приймається основний пакет рішень», – наголосив Глава держави. Він зазначив, що йдеться про левову частку питань, які громада матиме змогу вирішити на базовому, місцевому рівні. Це – питання соціально-економічного розвитку, освіти, охорони здоров'я, надання послуг, бюджету, будівництва доріг, шкіл, лікарень, ремонтів, премій, соціальної допомоги, палива тощо.
«Влада повинна мати повноваження для того, щоб їх вирішувати. Вона повинна мати бюджетні, правові повноваження і відповідальність. І не треба нікому ні до кого ходити і скаржитися. Немає необхідності, щоб людина зверталася до Президента, Прем'єра, міністра чи голови ОДА. Ми даємо можливість вирішувати все тут», – сказав Петро Порошенко.
Президент акцентував, що разом зі збільшенням повноважень, місцеві керівники нестимуть і більшу відповідальність перед громадянами, які їх обиратимуть.
Водночас Глава держави наголосив, що громада матиме можливість самостійно вирішувати питання соціально-економічного, культурного характеру, однак питання зовнішньої політики, оборони країни, безпеки, територіальної цілісності, захисту суверенітету, правоохоронних органів, суддівської влади залишаються за чіткою державною вертикаллю.
«Якщо громада займається соціально-економічними, культурними, мовними питаннями, які пам'ятники ставити, на якій мові говорити, – це справа громади. Як тільки почнеться питання сепаратизму, терористичної діяльності, незаконних антидержавних виступів, у разі порушення Конституції, принципів безпеки країни – тут у Президента з'являється право дуже рішучих дій по зупинці цих ініціатив, аж до розпуску всієї ради, призначення у дуже короткий термін представника і оголошення негайних виборів для того, щоб громада обрала нових своїх представників», – підкреслив Петро Порошенко.
Він зауважив, що така норма була запропонована Конституційною Комісією та твердо підтримана Венеціанською комісією як принцип європейської системи організації права. «Венеціанська комісія окремо наголосила, що в нинішніх умовах ця норма є не тільки виправданою, але й доречною і необхідною», – констатував Президент та зазначив, що така норма присутня в більшості європейських демократій, наприклад Франції, Італії.
Глава держави подякував Конституційній Комісії за підтримку позиції, яка була ключовою у його передвиборчій програмі, та Венеціанській комісії за підтримку і схвалення законопроекту та зауваження, які були повністю враховані Комісією.
Президент повідомив, що має намір ретельно опрацювати остаточний варіант законопроекту, який йому сьогодні передала Конституційна Комісія, та висловив сподівання, що вже на початку тижня зможе внести його на розгляд Парламенту для подальшого затвердження.
0 Коментарі