Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Профілактика ротавірусної інфекції

Ротавірусна інфекція  або”кишковий грип”– одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є Ротавірус.

Джерелом захворювання є хвора людина.

Механізм  зараження –  фекально-оральний. Інфікування відбувається через немиті руки, фрукти, овочі, інші продукти харчування, воду, контакт з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені ротавірусом: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо.

Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років.  Проте, можуть хворіти й дорослі люди, у них захворювання,  зазвичай, протікає в легкій формі зі стертими симптомами.

Епідемічно небезпечними є особи без клінічних проявів захворювання і здорові вірусоносії. Велика кількість вірусів міститься у фекаліях інфікованих осіб у період з двох днів до початку діареї і до десяти днів після зникнення симптомів захворювання. Тривалість виділення ротавірусу з фекаліями в осіб із ослабленою імунною системою може бути більш, ніж 30 днів після інфікування.

Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому – 2-3 доби).

Для ротавірусної інфекції характерним є гострий початок: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Також, може з’являтись нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, як правило, зникають через 3-7 днів .

Основну небезпеку являє собою зневоднення організму, що відбувається внаслідок частих блювоти та проносу. Ознаки зневоднення: сухий язик і слизові оболонки, зменшення кількості сечі і темніший колір сечі, суха і в’яла шкіра, загальна млявість, сонливість дитини, важкоконтрольована лихоманка.

Діти і дорослі хворіють по-різному. Чим менша дитина, тим більш вираженими можуть бути симптоми.

Ротавіруси характеризуються стабільністю у фекаліях і відносною резистентністю до найчастіше застосовуваних деззасобів. Встановлено, що на різних об’єктах навколишнього середовища вони зберігають життєздатність від 10-15 діб до 1 місяця, у фекаліях – від кількох тижнів до 7 місяців. Віруси стійкі до дії ефіру, хлороформу, ультразвуку. Ефективним дезінфектантом є 96% р-н етанолу. Ротавірус повністю інактивується при УФ- опромінюванні за 15 хв, при дії 70% етанолу – 30 хв, 1% р-ну перекису водню за 1 год, втрачає інфекційну здатність під час кип’ятіння впродовж 10хв.

Багаторічні спостереження виявили, що найбільше випадків даного захворювання виникають під час або після епідемії грипу, за що ротавірусне захворювання отримало в народі неофіційну назву «кишковий грип».  Проте, ротавірус, будучи кишковою інфекцією, не має жодного відношення до вірусу грипу. Для підтвердження діагнозу необхідно провести лабораторні дослідження, найбільш доступним є виявлення антигену ротавірусу у зразках калу методом імуноферментного аналізу.

Лікування  

Специфічних препаратів проти самого вірусу не існує. Найважливіше – це відновлювати втрати рідини. І не тільки рідини, а ще солей і глюкози.

Профілактика ротавірусної інфекції

  • Єдиний ефективний шлях – вакцинація. Вакцинуватися потрібно у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот два рази, з інтервалом не менше місяця – це безпечний спосіб створити надійний захист.

Також, щоб вберегти дитину від зустрічі з ротавірусом, потрібно :

  • Мити їжу, яка піддається миттю (фрукти та овочі);
  • Використовувати в їжу тільки якісні продукти харчування;
  • Для пиття використовувати тільки кип`ячену воду;
  • Не використовувати воду з незнайомих джерел для пиття та приготування їжі;
  • Дотримуватися правил особистої гігієни – часто мити руки, особливо після прогулянки та перед їжею. Якщо немає можливості вимити руки, використовуйте рідкий антисептик для рук (в тому числі, і для дітей). Вологі серветки роблять руки злегка чистішими, але цього точно недостатньо, і миття під проточною водою вони не замінюють. Вже краще антисептик.
  • Якщо ротавірус вже виявлений, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук обробляти їх антисептиком. Забрудненні іграшки та поверхні мити з милом, а обробка 96% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає подальшу його передачу.

При появі перших клінічних ознак захворювання, особливо у маленьких дітей, слід негайно звернутися до лікаря!

Будьте пильними, бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших дітей!

 

Лікар епідеміолог                                                                Оксана Глуханюк

0 Коментарі

Ще немає коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов*язкові поля позначені *